رییس کمیسیون برنامه وبودجه شورای شهر تهران معتقد است شهرداری‌ها معتاد به درآمد ناپایدار هستند.جذب مشارکت داخلی وخارجی به تامین منابع از راه‌های سالم به ما کمک خواهد کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین، مرتضی الویری در اجلاس مجمع مشورتی روسای شوراهای اسلامی کلان‌شهرها گفت: ایمنی و مدیربت بحران دو بعد فراموش‌شده مدیریت شهری است. ما در زلزله کرمانشاه 9 حادثه راپیش‌بینی کردیم و نتوانستیم بعد از وقوع اتفاق، حادثه را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مواردی مثل مشارکت شفافیت، بهره‌وری و اثربخشی کارنامه خوبی نداریم، ادامه داد: در کنفرانسی که برای ارزیابی اقتصاد ایران برگزار شد، این بحث مطرح شد که حتی اگر تحریم هم نبود ما گرفتار رشد منفی اقتصادی به دلیل بهره‌وری پایین بوده‌ایم. کاهش بهره وری از سال 84تا 92 ناشی از نوع مدیریت بوده است.

به گفته رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در ساختار کلی قانون اساسی واگذاری کار به مردم وکوچک‌سازی دولت مطرح شده است. در این سال‌ها دستگاه های دولتی به هیچ وجه برای کوچک‌سازی تلاش نکردند. یک وزارتخانه به سه وزارت خانه تبدیل شده اما هزینه جاری کم نشده است.

الویری با بیان اینکه ما باید اصل مغفول مانده قانون را عملی کنیم، تاکید کرد: ما باید دولت را متقاعد کنیم که در جهت کوچک‌سازی خود حرکت کند و مجلس هم شورا را به رسمیت بشناسد تا بتوانیم در جهت افزایش بهره‌وری فعالیت کنیم.

وی با اشاره به تشکیل چهار کمیته در کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کمیته بودجه ونظارت یکی از این کمیته‌ها است که در آن سیاست های جدیدی که در بودجه سال بعد باید اجرایی شود، مشخص می‌شود که شهرداری بر مبنای آن فعالیت می‌کند.

به گفته الویری نظارت بر پروژه‌ها از دیگر کمیته‌های تشکیل شده است. در گذشته گزارش‌های تلفیق بودجه به شورا می‌آمد بدون اینکه هیچ مابه‌ازایی داشته باشد. اگر از عضو شورا می پرسیدی که به چه چیزی رای دادی، هیچ اطلاعی نداشت. این کمیته بر پروژه و بودجه نظارت خواهد داشت.

او ادامه داد: شفافیت و هوشمندسازی شهر از دیگر کمیته‌های تشکیل شده است. با روش های قدیمی نمی شود به جنگ فساد رفت. کمیته شفافیت و شهر هوشمند به این موضوع کمک خواهد کرد.

وی اضافه کرد: سومین کمیته تشکیلات و منابع انسانی است، در زمینه بی‌بندباری استخدام نیروهای انسانی و آوردن نیرو از دستگاه‌های دیگر مشکلاتی در شهرداری تهران و شاید سایر شهرداری‌های شهرها داریم که باید حتما سیستم سازمانی کوچک‌سازی شود.

الویری گفت: کمیته اقتصادی وتنظیم مقرارات،آخرین کمیته، مارا از درآمد ناپایدار نجات خواهد داد. شهرداری‌ها معتاد به درآمد ناپایدار هستند. جذب مشارکت داخلی و خارجی به تامین منابع از راه‌های سالم به ما کمک خواهد کرد./ایلنا