فوربس با جمع آوری اطلاعات 2028 میلیاردر از 72 کشور و قلمروی جهان، جف بزوس را ثروتمندترین فرد جهان در سال 2018 معرفی کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایسنا، ثروت این افراد در مجموع به ۹.۱ تریلیون دلار می‌رسد که در مقایسه با سال قبل 18 درصد افزایش یافته است. در فهرست امسال 259 نفر به فهرست اضافه شده‌اند که ثروت خود را از راه هایی چون لباس عروسی گرفته تا اسباب بازی کودکان و خودروهای برقی به دست آورده‌اند.

میانگین ثروت این افراد ۴.۱ میلیارد دلار است و آمریکایی‌ها با داشتن 585 نماینده در این فهرست رکورددار هستند و پس از آن نیز چین با 373 میلیاردر قرار دارد. برنارد آرنو برای نخستین بار از سال 2012 موفق شده است با 72 میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین فرد اروپایی لقب گیرد.

طبق اعلام فوربس، ثروتمندترین افراد جهان در سال 2018 عبارت اند از:

۱-جف بزوس: او اولین فردی است که با ثروت بیش از 100 میلیارد دلاری در رده نخست فهرست ثروتمندان فوربس قرار می گیرد. وی که 112 میلیارد دلار ثروت دارد، مالک 16 درصد از سهام شرکت آمازون است که آن را در سال 1994 و در گاراژ خانه اش تاسیس کرد. وی پیش از روی آوردن به فروش آنلاین کتاب، در صندوق پوشش ریسک کار می کرد. وی مالک شرکت " بلو اوریجین" است که در تلاش برای یافتن راه های اعزام انسان ها به فضا است. او همچنین در سال 2013 واشنگتن پست را به مبلغ 250 میلیون دلار خریداری کرد.

۲-بیل گیتس: وی به همراه همسر خود ملیندا، رئیس بنیاد بیل و ملیندا گیتس، بزرگ ترین بنیاد خیریه در جهان است که در زمینه نجات جان انسان ها و بهبود بهداشت جهانی فعالیت می کند. وی عمده سهام شرکت مایکروسافت را به فروش رسانده است و تنها مالک حدود یک درصد از سهام آن است. گیتس ثروت خود را در سهام های مختلف و سایر دارایی ها سرمایه گذاری کرده است. ثروت بیل گیتس در حال حاضر 90 میلیارد دلار است.

۳-وارن بافت: او یکی از موفق ترین سرمایه گذاران تاریخ است. او در حال حاضر صاحب هلدینگی با 60 شرکت است. وی در 11 سالگی اولین سهام خود را خرید و در 13 سالگی اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کرد وی متعهد شده است 99 درصد از ثروت خود را به خیریه اهدا کند و تاکنون نیز 32 میلیارد دلار از ثروت خود را وقف امور خیریه کرده است. ثروت وی در حال حاضر 84 میلیارد دلار است.

۴- برنارد آرنو: وی مالک امپراطوری متشکل از 70 برند مشهور چون " لویی ویتون" و " سفورا" است و تقویت فروش برند " دیور" به وی کمک کرد ثروت خود را طی یک سال با افزایش ۳۰.۵ میلیارد دلار به 72 میلیارد دلار برساند.

۵. مارک زاکربرگ: کاهش ارزش سهام فیس بوک باعث شده است ثروت زاکربرگ به 71 میلیارد دلار کاهش یابد. او در سال 2004 و در 19 سالگی فیس بوک را تاسیس کرد. او و همسرش متعهد شده اند تا پایان حیات خود 99 درصد از سهام فیس بوک را واگذار کنند.

۶. آمانسیو اورتگا: وی با 70 میلیارد دلار ثروت یکی از ثروتمندترین افراد اروپا است که بیشتر با برند " زارا" که آن را در سال 1975 میلادی به همراه همسرش تاسیس کرد شناخته می شود. وی مالک 60 درصد از هولدینگ " ایندیتکس" است که با داشتن 7500 لباس فروشی در سراسر جهان، برندهایی مشهوری چون " ماسیمو دوتی" و " پول اند بیر" را در اختیار دارد. وی معمولا سالی 400 میلیون دلار از محل سود سهام خود درآمد دارد و به جز آن در املاک شهرهای مادرید، بارسلونا، شیکاگو، میامی، نیویورک و لندن سرمایه گذاری کرده است.

۷.کارلوس اسلیم هیلو: او ثروتمندترین فرد مکزیک است و به همراه خانواده خود کنترل بزرگترین اپراتور موبایل در منطقه آمریکای جنوبی را در اختیار دارد. وی مالک 17 درصد از سهام نیویورک تایمز نیز هست و در حال حاضر ۶۷.۱ میلیارد دلار ثروت دارد.

۸. چارلز کوخ: او رئیس و مدیرعامل صنایع کوخ است که دومین شرکت بزرگ خصوصی آمریکا از سال 1967 تاکنون محسوب می شود. این شرکت خوشه ای از محل عواید کسب و کار، خطوط انتقال نفت، مواد شیمیایی و موارد دیگر 100 میلیارد دلار در سال درآمد دارد. چارلز که مالک 42 درصد از سهام این شرکت است در حال حاضر 60 میلیارد دلار ثروت دارد. او موسس بنیاد معروف " هریتیج" است.

۹. دیوید کوخ: وی به همراه برادرش چارلز از سهامداران شرکت کوخ است و حدود 60 میلیارد دلار ثروت دارد. او در حال حاضر در نیویورک ساکن است.

۱۰. لری الیسون: او در سال ۱۹۷۷، شرکت " اوراکل" را تاسیس کرد تا به نیاز روزافزون مدیریت پایگاه های داده ارتباط با مشتری پاسخ دهد. ثروت او در حال حاضر ۵۸.۵ میلیارد دلار است.

الیس والتون دختر سام والتون بنیان گذار فروشگاه های زنجیره ای " والمارت" با 46 میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین زن جهان و شانزدهمین زن ثروتمند جهان است. او که به جواهرات علاقه زیادی دارد در سال 2011 موزه " کریستال بریج" را در زادگاه خود در ایالت آرکانزاس راه اندازی کرد. ارزش مجموعه هنری شخصی او صدها میلیون دلار تخمین زده می شود.

در رده هفدهم ثروتمندترین افراد دنیا، ما هواتنگ- رئیس هولدینگ اینترنتی " تنسنت"- قرار دارد که با اپلیکیشن معروف آن یعنی " وی چت" حدود 1یک میلیارد کاربر در جهان دارد. او در حال حاضر با ۴۵.۳ میلیارد دلار ثروت، بالاتر از جک ما- بنیان گذار شرکت علی بابا- ثروتمندترین فرد آسیا و چین به شمار می رود.

لازم به ذکر است ثروتمندترین زن اروپا نیز فرانسوا بتنکورت است که به همراه خانواده اش 33 درصد از سهام شرکت " لو قئال" را در اختیار دارند. او در حال حاضر رئیس هیات مدیره این کمپانی مشهور فعال در زمینه محصولات بهداشتی-آرایشی است و با ۴۲.۲ میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین زن اروپا و هجدهمین فرد ثروتمند جهان به شمار می رود. او تاکنون سه کتاب نوشته که یکی از آنها مربوط به الهه های یونان باستان است.