همه چیز در یک لحظه اتفاق افتاد، خودرو تازه داماد و تازه عروس در کنار ساحل ایستاد، ماشین های همراه نیز به احترام زوج جوان کنار ساحل پارک کردند، موج های زیبا در انعکاس غروب خورشید هوس شنا را در تازه داماد برانگیخت و او خود را به دریا زد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

'دریا' نوعروس اردبیلی که تنها 10 روز از ازدواجش گذشته بود، یک لحظه بند دلش خالی شد، شوهرش برایش دستی تکان داد و او لبخندی زد، داماد رفت و رفت، تا آن لحظه تنها سرش نمایان بود اما به ناگاه دستانش به هوا بلند شد و فریادهای کمکش به سختی به گوش 'دریا' رسید.
'دریا' داد و فریاد کرد، برادرش به کمک داماد شتاف اما موج دریا او را نیز در خود فرود برد و ' دریا ' در غروب دو عزیزش کنار ساحل از هوش رفت.
جان باختن سه شهروند اردبیلی در سواحل دریای خزر در آستارا خبری ناگوار بود که جمعه گذشته افکار عمومی این استان را متاثر کرد، بویژه اینکه دو جان باخته 28 و 32 ساله داماد و برادر زن بودند و تنها 10 روز از مراسم ازدواج گذشته بود.
چند هفته پیش نیز در فاصله زمانی چند روزه 2 جوان به هنگام شنا در کانال های آب زراعی شهرستان پارس آباد مغان جان خود را از دست داده و کودکی 6 ساله نیز گرفتار امواج کانال آب در روستای' انار' مشگین شهر شده و جان باخته بودند.
این روزها افزایش غیر طبیعی گرما دراستان اردبیل اشتیاق برای حضور در سواحل خزر و نیز کانال های آب زراعی را به شدت افزایش داده و خطر در کمین افرادی است که در مناطق ممنوعه اقدام به شنا و آب تنی کرده و به مسایل و هشدارهای ایمنی بی توجه هستند.
مسئولان استان اردبیل می گویند که کانال های آب زراعی در مغان مکان های بسیار خطرناک برای شنا بوده و می بایست شهروندان از آب تنی در آنها جدا خوداری کنند.
بر اساس آمارهای اعلامی در 2 ماه گذشته 4 تن به دلیل ناآشنایی به فنون شنا و آب تنی در کانال های آبیاری درشمال استان جان خود را از دست داده اند.
فرهاد عبدالعلی پور مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: غرق شدگی دومین علت مرگ ناشی از حوادث غیر عمدی می‌باشد و هر سال با شروع فصل گرما شهروندان و میهمانان تابستانی اقدام به آب تنی در آب پشت سدها ،رودخانه‌ها و کانال‌های آبی می کنند که در برخی مواقع با حوادث ناگواری از جمله غرق شدن همراه است.
رییس جمعیت هلال احمر پارس آباد مغان نیز به خبرنگار ایرنا گفت: جان باختنگان در کانال های زراعی این شهرستان در هفته های اخیر بدلیل ناآشنا بودن با فنون شنا غرق شده اند.
داور طاعتی با بیان این که سالانه به ویژه در فصل تابستان تعدادی از شهروندان در اثر بی احتیاطی و سهل انگاری در کانال های آبرسانی و رودخانه ارس غرق می شوند از مردم خواست از تردد ، نزدیک شدن ، اتراق کردن در حریم کانال ها و رودخانه ارس و شنا کردن در تاسیسات آبی و در محل های شنا ممنوع و پرخطر خودداری کنند.
افزایش قربانیان شنا در کانال های زراعی در استان باعث تشکیل جلسه ای ویژه شده و مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل در این جلسه از شهروندان خواست از شنا در رودخانه‌ها ، سدها و کانال‌های آب خوداری کنند.
فرهاد عبدالعلی‌پور گفت: کانالها، رودخانه‌ها و سدها از نقاط حادثه خیز هستند که بیشترین غرق شدگی در این مناطق اتفاق افتاده و انتظار می‌رود شرکت آب منطقه‌ای با نصب علایم هشدار دهنده در اطراف این نقاط و با انجام اقدامات پیشگیرانه، عملیاتی و اجرایی جهت کاهش تلفات جانی در دستور کار خود قرار دهند.
به گفته ارگان های مسئول، اغلب حوادث مربوط به غرق شدگی در سواحل دریای خزر نیز شنا در مناطق ممنوعه است.
ایرج هاشم نیا رییس هیات نجات غریق آستارا در باره غرق شدن سه جوان اردبیلی در سواحل خزر نیز گفت که این افراد جمعه گذشته در مناطق خطرآفرین آب های ساحلی بخش لوندویل این شهرستان شنا می کردند که دچار حادثه شدند.
وی با بیان اینکه شنا در طرح های سالمسازی دریا بواسطه حضور ناجیان غریق ایمن می باشد افزود: شمار نجات یافتگان از زمان فعالیت ناجیان غریق در سواحل خزر تاکنون 21 نفر است.
به گزارش مثلث آنلاین به نقل ازایرنا/ هاشم نیا به گردشگران توصیه کرد که در طرح های سالمسازی دریا شنا کنند و از ورود به مناطق خطرآفرین بپرهیزند.
مدیر کل مدیریت بحران استانداری اردبیل نیز تاکید کرد که جمعیت هلال احمر استان با تشکیل کلاس‌های آموزشی نجات غریق، تعداد ناجیان خود را در استان به حداکثر برساند.
عبدالعلی‌پور اضافه کرد: دستگاه‌های متولی و مرتبط برای پیشگیری از حوادث ناگوار می بایست با ارسال پیامک، پخش کلیپ‌های آموزشی، تهیه بروشور، نصب بنرهای اطلاع‌رسانی و زیر نویس تلویزیونی هشدارهای لازم را به اطلاع مردم برسانند.
به گفته کارشناسان، در کنار اقدام های هشداردهنده ارگان ها می بایست خانواده ها نیز به موضوع حساس بوده و به هنگام حضور در ساحل موارد ایمنی را رعایت کرده و مراقب فرزندان خود باشند.
در این حال به گفته آنها، در مناطق غیر ساحلی از جمله استان اردبیل می بایست امکانات رفاهی از جمله استخرهای شنا به میزان کافی وجود داشته باشد، امری که در استان کمبود آن بشدت احساس می شود.
بهرام آقا خانی مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل با بیان اینکه کمبود استخر استاندارد در استان وجود دارد، گفت: زمین رایگان برای احداث استخر به سرمایه گذاران متقاضی واگذار می‌شود.
افزایش نگران کننده قربانیان شنا در مکان های خطرناک اقدام اساسی مسئولان در ایجاد فرصت های مناسب و احداث استخرها و امکانات رفاهی را در استان ضروری کرده و نیاز است در این راستا از سرمایه گذاران حمایت لازم صورت گیرد.
ایرنا