معاون حمل و نقل و ترافیک شهری گفت: از ابتدای آبان ماه مجموع دوربین‌های سطح شهر تهران از 300 دروبین به 1240 دوربین افزایش پیدا می‌کند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایلنا، محسن پورسیدآقایی در نشست خبری آغاز فاز دوم طرح کاهش که از ابتدای آبان ماه در سطح شهر تهران اجرا می‌شود، گفت: موضوع آلودگی هوا موضوعی بسیار جدی در سطح شهر تهران است و بر همین اساس ما از تمام توان برای کاهش آلودگی هوا استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه دو معضل آلودگی هوا و ترافیک از مهمترین معضلات اصلی شهر تهران است، افزود: برنامه های ویژه‌ای برای مقابله با آلودگی هوا در نیمه دوم سال 97 اجرا می‌شود و بیشترین آلودگی هوا متعلق به کامیون‌ها و خودروهای دیزلی است از همین رو ما توجه زیادی در خصوص کنترل این خودروها داریم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهری با بیان اینکه 54 درصد آلودگی هوای تهران متعلق به کامیون‌ها و خودروهای دیزلی است، گفت: آلایندگی خودروهای سواری کم‌اثرتر از خودروهای دیزلی است. مرحله دوم طرح کاهش از ابتدای آ‌بانماه اجرا خواهد شد و بر همین اساس تمام رینگ ورودی‌ شهر تهران مجهز به دوربین شده و ورود و خروج خودروها ثبت و ضبط می‌شود و در صورتی که خودرویی فاقد معاینه فنی شود اعمال قانون و جریمه می‌شود. این قانون در خصوص همه خودروهای سواری، کامیون‌ها و اتوبوس‌ها اجرا خواهد شد.

پورسیدآقایی با بیان اینکه از ابتدای آبان ماه مجموع دوربین‌های سطح شهر تهران از 300 دروبین به 1240 دوربین افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: دوربین‌های سطح شهر تهران چهار برابر شده و تمام سطح شهر تهران را پوشش داده و کنترل می‌شود در همین زمینه هماهنگی‌های لازم نیز با وزارت کشور و فاوا در نیروی انتظامی در خصوص بحث معاینه فنی خودروها انجام شده و آمادگی لازم برای اجرای این طرح وجود دارد.

وی تاکید کرد: در اجرای این طرح با خودروهایی که برگه معاینه فنی دریافت کرده، اما دودزا باشند نیز برخورد شده و خودرو متوقف و برای اخذ مجدد معاینه فنی به مراکز مربوطه ارجاع داده می‌شوند.

پورسیدآقایی در خصوص درآمد حاصل از جریمه این طرح گفت: تقسیم منابع حاصل از جرائم در مجلس مصوب و توسط دولت نیز اجرا می‌شود. منابع حاصل از جریمه متاسفانه به شهرداری‌ها ارائه نشده و برخلاف قانون در دولت هزینه می‌شود. بر اساس قانون 60 درصد منابع حاصل از جریمه باید به شهرداری همان شهر پرداخت شود تا در شهر هزینه شود، اما متاسفانه کمتر از 10 درصد به شهرداری‌ها تعلق می‌گیرد.

معاون حمل و نقل ترافیک شهری تاکید کرد: هدف ما از اجرای طرح کاهش کسب درآمد نیست و بیشتر به دنبال بازدارندگی و کاهش آلودگی هوا هستیم.

وی در خصوص سوخت خودروهای دیزلی نیز گفت: بر اساس نمونه‌برداری‌هایی که در شهر تهران انجام شده در تمام نمونه‌ها میزان گوگرد به زیر 50 پی‌پی‌ام رسیده و میانگین در حدود 30 پی‌پی‌ام بوده و این نشان می‌دهد که شرکت ملی نفت گازوئیل استاندارد یورو 4 را در اختیار جایگاه‌های سوخت قرار داده است. دی اکسید گوگرد در تهران درحال حاضر به استاندارد جهانی رسیده و میزان آن از بیش از 40 واحد در سال‌های گذشته به هفت واحد رسیده است.

ادامه دارد...