مجری طرح پژوهشی "تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر" با اشاره به اجرای طرح مطالعاتی تشخیص زود‌هنگام بیماری آلزایمر گفت: اصلاح رژیم غذایی و انجام فعالیت‌های تنفسی، ورزشی و ذهنی می‌تواند اثر قابل توجهی در جلوگیری از بروز علائم این بیماری داشته باشد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا ؛ سید مهدی خلیق رضوی با اشاره به اینکه بیماری آلزایمر یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در نتیجه تحلیل سلول‌های عصبی مغزی است، اظهار کرد: هدف اصلی از اجرای این طرح تحقیقاتی بررسی و مقایسه داده‌های ترکیبی تصویربرداری مغز افراد سالم، افراد دارای اختلال شناختی خفیف و افراد در مراحل اولیه بیماری آلزایمر است.

مجری طرح پژوهشی "تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر" ادامه داد: در این طرح دینامیک زمانی و مکانی شبکه‌های نورونی این افراد در حال انجام یک تست بینایی حرکتی با یکدیگر مقایسه می‌شود؛ این طرح با هدف دسته‌بندی افراد از منظر توانمندی‌های شناختی و یافتن قسمت‌هایی از شبکه عصبی که در مراحل اولیه بیماری دچار اختلال در فعالیت و کاهش سرعت پردازش اطلاعات شده، انجام می‌گیرد.

به گفته این محقق، کاهش تدریجی توانمندی‌های شناختی در حوزه‌های مختلف از قبیل حافظه، ‌تصمیم‌گیری، یادگیری و سرعت پردازش اطلاعات از علائم بارز این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه هر نوع کاهش در حافظه یا دیگر توانمندی‌های شناختی لزوما به معنای شروع بیماری آلزایمر نیست، اضافه کرد: ابتلا به این بیماری که سبب کاهش توانمندی‌های شناختی در افراد می‌شود، می‌تواند علل مختلفی داشته باشد.

رضوی با اشاره به اینکه در حال حاضر سلول‌های عصبی آسیب‌دیده به علت بیماری آلزایمر قابل بازگشت نیستند، یادآور شد: ‌تشخیص به موقع بیماری، قبل از شروع علائم شدید‌ و استفاده از برخی روش‌های درمانی موجود، می‌تواند روند رشد بیماری را به تأخیر بیندازد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان خاطر‌نشان کرد: در مرحله اول طرح برای غربالگری اختلالات شناختی علاوه بر تست‌های کاغذی رایج، از تست جدید کامپیوتری طراحی شده با نام (تست شناختی یکپارچه - ICA) استفاده شد که با تخمین سرعت پردازش اطلاعات در مغز ، سلامت شناختی افراد مورد سنجش و پایش قرار می‌گیرد.

او همچنین گفت: طرح مطالعاتی تشخیص زود‌هنگام بیماری آلزایمر در چندین مرحله بر روی افراد داوطلب انجام می‌شود و تاکنون بیش از 200 نفر در مرحله اولیه طرح غربالگری شدند که از این میان، افرادی که دارای اختلال شناختی خفیف یا آلزایمر تشخیص داده شده، وارد مرحله تصویربرداری تشدید مغناطیسی و ثبت داده‌های الکتروانسفالوگرفی (نوار مغزی) شده‌اند.

این محقق حوزه علوم شناختی بیان کرد: اصلاح رژیم غذایی و انجام فعالیت‌های تنفسی، ورزشی و ذهنی می‌تواند اثر قابل توجهی در جلوگیری از بروز علائم بیماری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: با تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر بویژه در مراحل اولیه و قبل از شروع علائم رفتاری بیماری (مثل مشکلات حافظه) می‌تواند در کاهش سرعت رشد بیماری یا حتی درمان احتمالی بیماری بسیار مؤثر باشد و با ارائه راهکارهایی تخصصی نسبت به افزایش توانبخشی شناختی افراد مبادرت کرد.