ریاض در پی کسری بودجه که ناشی از کاهش قیمت نفت و تجاوز عربستان به یمن است، قیمت سوخت را افزایش خواهد داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

پانوراما الشرق الاوسط نوشت: ریاض در پی کسری بودجه که ناشی از کاهش قیمت نفت و تجاوز عربستان به یمن است، قیمت سوخت را افزایش خواهد داد تا از تنگنای اقتصادی نجات یابد.


یک منبع عربستانی فاش کرد کشورش موضوع حذف یارانه های سوخت را بررسی می کند . این در حالی است که با توجه به کاهش قیمت نفت و هزینه تجاوز عربستان به یمن که از هفت ماه پیش تا کنون همچنان ادامه دارد، فشارها بر بودجه این کشور تشدید شده است.

به نوشته این پایگاه، علی النعیمی وزیر نفت عربستان اعلام کرد: ریاض افزایش قیمت فرآورده های نفتی یارانه ای در بازارهای محلی را در دست بررسی دارد زیرا دولت عربستان به علت کاهش قیمت نفت خام، با کسری بی سابقه بودجه مواجه است.

النعیمی در حاشیه کنفرانسی درباره انرژی در ریاض گفت: «قیمت ها در نهایت امر افزایش خواهد یافت».

وی در پاسخ به سؤالی درباره امکان افزایش قیمت سوخت در عربستان نیز گفت: «این مساله در دست بررسی و پاسخ مثبت است».

به نوشته این پایگاه، رسانه های جهان چندی پیش محتوای نامه ای «فوق محرمانه» را منتشر کردند که پادشاه عربستان برای وزیر اقتصاد این کشور ارسال کرده بود. در این نامه بر ضرورت اتخاذ اقدامات ریاضتی به منظور کاهش هزینه های دولتی تاکید شده است که این مساله نشان دهنده بحران بزرگ مالی در عربستان سعودی است.

تحلیلگران اقتصادی معتقدند که بحران اقتصادی عربستان دو علت اصلی و مهم دارد که عبارتند از:

- نخست: کاهش شدید قیمت نفت به طوری که قیمت این کالا در بازارهای جهانی در سال گذشته به نصف کاهش پیدا کرد و به زیر پنجاه دلار در هر بشکه رسید که این مساله ضربه سنگینی به اقتصاد عربستان که تا حد بسیار زیادی به در‌آمدهای نفتی وابسته است، وارد کرد.

- دوم: تجاوز به یمن، به طوری که هزینه های جنگی که عربستان علیه یمن تدارک دیده است، کمر اقتصاد عربستان را خم کرده است و این کشور تا کنون دهها میلیارد دلار (بیش از هشتاد میلیارد دلار) در این جنگ هزینه و برخی از کشورهای خلیج (فارس) مانند امارات و بحرین را نیز مجبور به ورود به این جنگ کرده است .

به نوشته این پایگاه، ناظران معتقدند اگر آل سعود بخواهد از این بن بست و تنگنا رهایی پیدا کند باید سیاست های اشتباه خود را کنار بگذارند و تجاوز وحشیانه علیه مردم یمن را فورا متوقف کند و از سیاست خصمانه نفتی بر ضد کشورهای همسایه از جمله ایران دست بردارد. همچنین آنها باید به حمایت های خود از گروههای تکفیری تروریستی در منطقه پایان دهند.