بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از صعود ۱۲ پله‌ای ایران در رده ‌بندی جهانی فضای کسب و کار خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از صعود ۱۲ پله‌ای ایران در رده ‌بندی جهانی فضای کسب و کار خبر داد و اعلام کرد: ایران رتبه ۱۱۸ را بین ۱۸۹ کشور به دست آورده است.


بانک جهانی در تازه‌ترین گزارش خود موسوم به «گزارش فضای کسب و کار 2016» به مقایسه 189 کشور جهان از نظر سهولت فعالیت‌های اقتصادی و وضعیت فضای کسب و کار آنها پرداخته است.

بر اساس ارزیابی این نهاد بین المللی که بر پایه آمار مربوط به یک‌ساله منتهی به ژوئن 2015 (خرداد 94) تهیه شده است فضای کسب و کار در ایران بهبود نسبی داشته است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، ایران امسال در رده بندی جهانی فضای کسب و کار میان 189 کشور در رده 118 جهان قرار گرفته است که نسبت به سال قبل تنها یک پله صعود داشته است. در عین حال این نهاد بین المللی ارزیابی خود از وضعیت فضای کسب و کار ایران در سال قبل را نیز مورد اصلاح قرار داده و رتبه ایران در پایان این سال را 119 اعلام کرده است.

در گزارش سال گذشته بانک جهانی رتبه جهانی ایران از نظر فضای کسب و کار 130 اعلام شده بود که در گزارش امسال این رقم به 119 اصلاح شده است.

بر این اساس در مجموع رتبه ایران 12 پله بهبود داشته است.

شاخص کلی فضای کسب و کار بر پایه 10 شاخص کوچکتر با عناوین آغاز کسب و کار،کسب مجوز، ثبت دارایی ها، کسب اعتبارات، حمایت از سرمایه گذاری، مالیات، تجارت، اجرای قراردادها و ورشکستگی و دریافت انرژی برق محاسبه می‌شود. این شاخص در واقع نشان دهنده سهولت و مناسب بودن هرکشور برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری است.

نمره ایران در شاخص کلی فضای کسب و کار 57.44 اعلام شده است. در سال گذشته نمره ایران 56.74 بوده است.

در جهان سنگاپور با نمره 87.34 رتبه نخست از نظر فضای کسب و کار را به خود اختصاص داده است و نیوزیلند و دانمارک به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را ازین نظر به خود اختصاص داده‌اند.