رئیس سازمان امور اراضی کشور از روند اجرای قانون در پرونده های تخلفات ساخت و ساز در منطقه حیران، پروژه پردیسبان در استان قزوین، پدیده شاندیز و روستای محمودیه شهرستان دماوند خبر داد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس سازمان امور اراضی کشور از روند اجرای قانون در پرونده های تخلفات ساخت و ساز در منطقه حیران، پروژه پردیسبان در استان قزوین، پدیده شاندیز و روستای محمودیه شهرستان دماوند خبر داد.

قباد افشار در حاشیه گردهمایی سراسری مدیران امور اراضی کشور درباره روند مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در منطقه حیران گفت: در این منطقه حدود 350 واحد ویلا ساخت و ساز شده است که ارزیابی ها نشان می دهد صد واحد آن غیرمجاز و حتی خارج از طرح هادی روستای ساخت و ساز شده است.


وی افزود: بنابراین تاکنون برای بیش از 50 واحد غیرمجاز پرونده قضایی تشکیل و برای رسیدگی به محاکم ارجاع شده است.

افشار گفت: تاکنون 24 واحد از ویلاهای غیرمجاز در منطقه حیران تخریب شده و بقیه نیز در دست اقدام است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور همچنین درباره پرونده پدیده شاندیز افزود: قرار است بخشی از ساخت و سازها را که در اراضی کشاورزی انجام شده است با موارد قانونی تطبیق دهند و در صورت تایید این ساخت و سازها با موارد قانونی باقی بماند.

افشار گفت: بخش دیگری از اراضی که در آنها هنوز ساخت وسازی صورت نگرفته است؛ براساس قوانین امور اراضی کشور به صورت کشاورزی و فضای سبز باقی می ماند.

وی افزود: براساس برآوردها از 45 هکتار تصرف اراضی کشاورزی کمتر از 30 هکتار آن ساخت و ساز شده است که بقیه آزادسازی می شود.

افشار درباره روند اجرای پروژه پردیسبان در استان قزوین نیز گفت: سازمان امور اراضی کشور از همان ابتدا از اجرای طرح و ساخت و ساز در اراضی کشاورزی جلوگیری کرد ، بنابراین طرح پردیسبان به طور کل اجرا نشد.

وی با اشاره به پرونده روستای محمودیه شهرستان دماوند افزود: این پرونده به مسیر اصلی و قانونی خود بازگشته است و همچنان از نظر ما این منطقه روستا نیست؛ بنابراین براساس قانون با هرگونه ساخت و ساز جدید در این منطقه برخورد کردیم و هفته گذشته نیز تخریب ساخت و ساز انجام شده است.