دستورالعمل کارتهای اعتباری از امروز به بانکها ابلاغ می شود و از اوایل هفته آینده در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

دستورالعمل کارتهای اعتباری از امروز به بانکها ابلاغ می شود و از اوایل هفته آینده در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

در صورتی که طرف های درگیر در این طرح همه تعهدات خود را عملی کنند و آمادگی لازم را داشته باشند این طرح از اوایل هفته آینده اجرایی می شود.

مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اعلام کرد: با اجرای این طرح انبار لوازم خانگی تخلیه می شود.

ناصر حکیمی گفت: در قالب این طرح با تزریق تدریجی منابع مالی زمینه برای خرید کالاهای ایرانی و تحریک تقاضا در این بخش مهیا خواهد شد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و مسئول طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی بانک مرکزی خاطرنشان کرد: طرح فنی و اجرایی این طرح از دو ماه پیش در سامانه شاپرک و مرکز کنترل و نظارت اعتبارات (مکنا) آغاز شده و به صورت کامل تکمیل شده است.

وی افزود: بر اساس این طرح ، دارنده کارت اعتباری هنگام استفاده از کارت در دستگاه کارتخوان کدکالای ایرانی را وارد دستگاه می‌کند و در صورت وجود کد در فهرست وزارت صنعت،تسهیلات درقالب عقدمرابحه به دارنده کارت اعطامی‌شود.

حکیمی گفت دربخش دوم این طرح امکان صدور کارت اعتباری عام و فراگیر مشابه با روال‌های بین‌المللی کارت اعتباری، با استفاده از منابع بانک‌ها پیش بینی شده است.

وی نرخ سود تسهیلات خرید کالای ایرانی در قالب این طرح را 12 درصد اعلام کرد و افزود: بازپرداخت این تسهیلات دراقساط دوازده ماهه طراحی شده است و پس از اتمام اقساط کارت اعتباری به میزان تسویه شده دوباره شارژ می شود.

حکیمی با بیان اینکه بنابر اعلام تشکل های تولیدی صنایع لوازم خانگی هم اکنون هزار تا هزار و 800 میلیارد تومان کالا در انبار واحدهای تولیدی انباشته شده است، گفت: وزارت صنعت ، معدن و تجارت ارزش کالاهای انباشته شده را 4200 میلیارد تومان اعلام کرده است و معیار بانک مرکزی همین عدد خواهد بود.

وی افزود: بانک مرکزی تا چهار برابر موجودی انبار واحدهای تولیدی برای طرح کارت اعتباری منابع در نظر گرفته است و بانک‌مرکزی در حمایت از تولید داخلی با هماهنگی سایر دستگاه‌های مربوطه کاملا جدی است.

وی با بیان اینکه ریالی از اعتباری که بانک مرکزی برای خرید کالای ایرانی تخصیص می‌دهد، صرف خرید کالای خارجی نمی‌شود، تاکید کرد: اعتبار در نظر گرفته شده در قالب طرح خرید اعتباری صرفاً هنگامی تخصیص داده می‌شود که واقعاً خرید کالای ایرانی صورت گرفته باشد.

وی افزود: فرایند خرید در قالب این طرح دریک سامانه متمرکز و پیچیده و برخط، باعنوان مرکز نظارت و کنترل اعتبارات (مکنا) انجام می‌شود.

حکیمی گفت: میزان خرید در این طرح به صورت لحظه‌ای در اختیار وزارت صنعت معدن و تجارت قرار می‌گیرد و این وزارتخانه می‌تواند میزان خرید و مصرف کالا را با موجودی تولیدکنندگان کنترل کند.

وی افزود: نرخ تسهیلات برای خرید کالای ایرانی بسیار پایین‌تر از نرخ‌های مرسوم تسهیلات بانکی است و بانک مرکزی برای تامین مالی خرید سایر کالا و خدمات که بانکها صرفاً از محل منابع داخلی خود تامین می کنند ، هیچ منبعی ایجاد نمی کند.

حکیمی خاطرنشان کرد : نزدیک به چهار میلیون پایانه کارتخوان برای پذیرش کارت‌ها و تغییر برنامه‌های سامانه‌ها ایجاد شده است و زیرساخت مکنا به عنوان بستر انجام کار در همین فاصله کم به‌گونه‌ای تغییر یافت که بتواند مدیریت بیش از چندصد هزار کد کالایی و مدیریت واریز به حساب تولیدکنندگان را انجام دهد.

وی افزود: در سامانه‌ مکنا، تسویه با تولیدکننده صورت می‌گیرد و پولی به حساب فروشنده واریز نمی‌شود که بتوان با آن تبانی انجام داد. این سامانه به نحوی طراحی شدهاست که در آن امکان تبانی و صدور برگه فروش صوری، صرفه اقتصادی نخواهد داشت.

حکیمی با بیان اینکه طرح کارت اعتباری امکان اعطای تسهیلات از منابع داخلی بانکها برای سایر کالاها و خدمات را فراهم کرده است، گفت : به این ترتیب نخستین بار در چند دهه گذشته، ابزار تسهیلات مصرفی در اختیار عموم مردم قرار می‌گیرد تا بتوانند در تنگناهای مالی، نیازهای خود را تامین کنند.

وی افزود : این کارت‌ها براساس اعتبار مشتری، خط اعتباری مشخصی را در اختیار وی قرار می دهد تا بتواند براساس توان مالی خودش در طول یک بازه زمانی مشخص از امکانات کارت اعتباری نظیر تسهیلات عادی بانکی استفاده کند.

حکیمی خاطرنشان کرد: این طرح تحولی مهم در تغییر رویکرد بانک‌ها محسوب می‌شود که به جای اعطای وام‌های بزرگ به تولیدکنندگان و تجار، بخشی از منابع خود را به سمت مردم و مصرف کنندگان هدایت کنند.

شایان گفتن است رییس کل بانک مرکزی هم بر اعطای اعتبار 4 هزار و دویست میلیارد تومانی به خرید کالاهای ایرانی تاکید کرده است.