ذوب‌آهن روند عجیبی را در فصل نقل و انتقالات پیش گرفته. نه خبری از جذب ستاره است و نه حفظ بازیکنانی که طی یکی دو فصل اخیر موفقیت‌های بسیاری را برای این تیم رقم زده‌اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:
بازیکنان موثر ذوب، یکی یکی جدا می‌شوند و راهی تیم‌های دیگر. کاوه رضایی اصلی‌ترین بازیکنی است که از ذوب‌آهن جدا شده اما فعلا مقصد او مشخص نیست. رضایی که از چند تیم ترکیه‌ای و اتریشی پیشنهاد بازی دریافت کرده، استقلال و پرسپولیس را نیز خواهان خود می‌بیند. مهاجم 25 ساله تیم ملی بازیکن آزاد است و قراردادی با ذوب‌آهن ندارد. پس می‌توان جدایی او را قطعی دانست و او را کلیدی‌ترین بازیکنی معرفی کرد که از ترکیب ذوب‌آهن خارج شده است.

هادی محمدی دیگر بازیکن کلیدی ذوب‌آهن است که از این تیم جدا شده و پیراهن تراکتورسازی را برتن کرده. محمدی که دو فصل درخشان را در ترکیب ذوب‌آهن سپری کرد و به قهرمانی در جام حذفی دست یافت، بهترین و کلیدی‌ترین عنصر خط دفاعی این تیم بود. محمدی که یک فصل دیگر با ذوب‌آهن قرارداد داشت به عنوان بازیکن سرباز راهی تراکتورسازی شد تا زیر نظر امیر قعله‌نویی بازی کند.
مسعود حسن‌زاده نیز از ذوب‌آهن جدا شد. مهاجم توانایی که با حضور کاوه رضایی، کمتر در ترکیب اصلی یحیی گل‌محمدی قرار گرفت و در نهایت از این تیم رفت تا فوتبال خود را از ماشین‌سازی یا تیمی دیگر از لیگ برتر ادامه بدهد. رضایتنامه حسن‌زاده برای ماشین‌سازی صادر شده اما او هنوز موافقت خود را با حضور در این تیم تبریزی و بازی زیر نظر رسول خطیبی اعلام نکرده.
رضا شکاری، هافبک جوان و 18 ساله ذوب‌آهن نیز قرار است به کرواسی برود و پیراهن تیم دوم دیناموزاگرب را برتن کند. شکاری که فصل گذشته ذخیره مهدی رجب‌زاده در پست هافبک نفوذی بود، عضو اصلی تیم جوانان به مربیگری امیرحسین پیروانی است. به جز این چهار بازیکن، زمزمه جدایی محمدباقر صادقی نیز شنیده می‌شود. دروازه‌بانی که طی دو فصل اخیر، بیشتر ذخیره محمد رشید مظاهری بوده و فقط 11 بار به میدان رفته است.
با توجه به جدایی این ستاره‌ها، ذوب‌آهن هنوز بازیکن طراز اولی جذب نکرده. خط هافبک این تیم، احمد کامدار را نیز از دست داده اما جایگزینی برای او جذب نکرده است.
اگر شرایط ذوب‌آهن به همین منوال پیش برود، این تیم در لیگ شانزدهم با مشکلات فراوانی دست و پنجه نرم خواهد کرد بخصوص در خط حمله که کاوه رضایی و مسعود حجت‌زاده جدا شده‌اند و هیچ مهاجم ششدانگی در بازار نقل و انتقالات باقی نمانده که جذب این تیم شود.