مثلث آنلاین: با‌توجه به حرف و ‌حدیث‌های ‌بیشمار در مورد سریال «در حاشیه» فرصت را غنیمت شمردیم تا واکنش پزشکان را از منظر جامعه‌شناسی مورد بررسی قرار دهیم. از همین‌رو با کوروش محمدی، رئیس انجمن آسیب‌شناسی ایران به گفت‌وگو نشستیم.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

آقای دکتر! همانطور که مطلع هستید، برخی از پزشکان در مورد پخش سریال «در حاشیه» واکنش‌های تندی نشان دادند و رئیس سازمان نظام پزشکی نیز نامه‌ای تند به صدا وسیما نوشتند. نظر شما در مورد این نوع اعتراض‌ها چیست؟‌ آیا این اعتراض‌ها را درست و بجا می‌دانید؟

باید بگویم این موضوع، مساله ناراحت‌کننده‌ای است و وزیر بهداشت باید از چنین واکنش‌ها و جنجال‌هایی جلو‌گیری کند. طنز زبانی است برای گفتن اشتباهات یا جنبه‌های نامطلوب رفتار بشری، فسادهای اجتماعی و... که با شیوه‌ای خنده‌دار آن موضوع را به چالش می‌شکند و این امر در همه کشورهای پیشرفته دنیا تعریف شده است و جای هیچ گله و شکایتی وجود ندارد.‌

یعنی به نظر شما سریال مهران مدیری هیچ گونه لودگی و ‌بی‌احترامی ‌به جامعه پزشکان مرتکب نشده است؟

ابدا این طور نیست. سریال «در حاشیه» به خوبی توانسته جو حاکم در جامعه پزشکی را به تصویر بکشد و دلیل اینکه پزشکان این سریال را مورد سرزنش قرار می‌دهند و ساخت این مجموعه را توهینی به خود می‌دانند این است که آنان توان و ظرفیت انتقاد را ندارند. اگر جامعه پزشکی ایران با تمام زحمات و خدماتی که کم و بیش ارائه می‌کند، به دور از فساد و زیر‌میزی‌های کلان بود، پزشکان این‌چنین واکنش تندی از خود نشان نمی‌دادند. در واقع ناراحتی پزشکان به این دلیل است ‌ که چرا بُعد این نااخلاقی‌ها به‌طور مشخص و واضح در معرض دید عمومی قرار گرفته است. مگر نمی‌گویند پزشکان قشر زحمتکش، مهربان و فداکار جامعه هستند؟ پس چرا در مقابل این همه مشکلاتی که در جامعه و حتی در ارتباط با شغلشان وجود دارد سکوت کرده‌اند و حال که نقدی کوچک بر رفتاری ناشایست آن هم به زبانی نرم بیان شده است، اعتراض می‌کنند‌؟ پزشکی که به‌دنبال منافع خود باشد و برای حفظ منافع خود حتی جان آدمیزاد برایش ‌بی‌اهمیت باشد، شأن و منزلتی ندارد.

بالاخره عده‌ای معتقدند پزشکان ایرانی به لحاظ علم و توانمندی حتی از اروپا هم قوی‌ترند...

کسانی که واقعا در حرفه خود ‌ (number 1) باشند، ‌آنقدر درگیر کار خود هستند که وقتی برای ایراد این چنین سخنانی ندارند. بحث بر سر پزشکانی است که در کار خود حرفه‌ای هستند اما اصول اخلاقی را رعایت نمی‌کنند.

چرا هیچ یک از پزشکان معترض که اد‌عای فداکاری دارند برای تفاوت حقوق بالای 20 میلیونی خود با کارگری که بیشتر از او زحمت می‌کشد لب به اعتراض باز نمی‌کنند؟ آیا در شأن و منزلتشان نیست از قشر ضعیف جامعه دفاع کنند؟ مگر اد‌عای مهربانی و فداکاری ندارند؟ پس چرا زمانی که پای منافعشان در میان نیست، سکوت می‌کنند گویی که خیلی از مسائل کشور به آنها ربطی ندارد.

نظر کلی شما درباره سریال «در حاشیه» چیست؟

«در حاشیه» را سریال موفقی است و مردم با آن ارتباط بر‌قرار کرده‌اند و خودشان بهتر می‌توانند در مورد واقعی بودن و شوخی‌های بیان‌شده در آن قضاوت کنند. افسوس می‌خورم کسانی که درمانگر دردهای مردم یک جامعه هستند، این‌چنین در مقابل یک سریال به صورتی ناشایست معترض می‌شوند.

آقای دکتر! در قبال واکنش تند رئیس سازمان نظام پزشکی کشور، وزیر بهداشت رفتار معقول‌تری نسبت به این سریال داشت و در یکی از گفت‌وگوهای جمعی خود عنوان کرده بود که آن قدر در وزارتخانه کار هست که وقتی برای تماشای این سریال باقی نمی‌ماند. نظر شما در مورد این برخورد چیست؟

دقیقا همین طور است. آقای هاشمی تا به اینجای کار به خوبی از پس مسئولیت‌های وزارت بهداشت برآمده‌اند و به قول ایشان کارهای مهم‌تری برای بحث و پیگیری وجود دارد. ولی در مقابل تجمع و اعتراض پزشکان متاسفانه ضعیف عمل کرده‌اند که این موضوع باید اصلاح شود و من معتقد هستم که سازمان نظام پزشکی نیز رفتار صحیحی نسبت به این موضوع نداشته است. این موضوع نشانگر آن است و هیچ حرف دیگری در این رابطه نمی‌توان به زبان آورد.