وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای لفاظی‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2016 این کشور درباره مهاجرت مسلمانان و مساله شکنجه را برای آمریکا شرم آور خواند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه ای از شبکه خبری سی.بی.اس در حالی کمپین‌های انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا را شرم آور خواند که رهبران جهان شاهد این روند انتخاباتی و مناظره نامزدها هستند.

وی گفت: به نظرم اگر بخواهیم عادلانه برخورد کنیم رهبران جهان با دیدن این مناظره‌ها شوکه شدند. این مناظره‌ها و نوع نگرش نامزدها به مسائل، مردم آمریکا را ناراحت و ناامید کرده است. باید بگویم که این نوع صحبت‌ها برای کشور ما خجالت آور و شرم آور است.

اگرچه جان کری به صورت مشخصی نامی از نامزدی نبرده اما به نظر می رسد که منظورش دونالد ترامپ، نامزد پیشروی جمهوری خواهان است که اخیرا در کمیپن‌های انتخاباتی‌اش مخالفت خود را با ورود مهاجران مسلمان به آمریکا اعلام کرده و باعث خشم بیش از حد شده بود.

وزیر امور خارجه آمریکا ادامه داد: فوریت اصلی برای اروپا درست کردن شکاف‌های اطلاعاتی است. ما از نزدیک با مقام‌های بلژیکی در ارتباط هستیم تا تلاش کنیم این شکاف اطلاعاتی را از بین ببریم؛ شکافی که باعث بروز حوادث ناگوار اخیر شده است.

وی به این مساله اشاره کرد که جنگ علیه داعش به پیشرفت قابل ملاحظه‌ای رسیده است و گفت: تمامی مناطقی که در اختیار داعش بوده بازپس گرفته شده است. آنچه که مردم باید بدانند این است که ما در عراق و سوریه به پیشرفت‌هایی دست پیدا کرده‌ایم.

جان کری به این مساله اشاره کرد که حملات در اروپا و سایر نقاط دنیا هدف دوگانه داعش است یکی برای ایجاد وحشت و اضطراب در غرب و دیگری ترغیب مردم در عراق و سوریه به منظور پیوستن به داعش.

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه مصاحبه‌اش گفت: نمی‌توانم ارزیابی کنم که چقدر طول می‌کشد تا بشار اسد، رییس جمهوری سوریه از قدرت کناره گیری کند اما اگر اسد بخواهد همچنان در قدرت بماند و کناره گیری نکند، صلحی در سوریه به دست نمی‌آید.

وی درباره نقش روسیه در زمینه سازش در سوریه نیز به اظهارنظر پرداخت و گفت: روسیه کمک کرد تا توافق اتمی ایران محقق شود و کمک کرد تا مساله تسلیحات شیمیایی سوریه حل و فصل شود. روسیه حالا کمک می‌کند تا روند آتش بس در سوریه حل شود و اگر به ما کمک کند تا این روند سیاسی در سوریه محقق شود، این یک منفعت استراتژیک برای آمریکا است.