روزنامه دیلی تلگراف در شماره امروز (شنبه) خود نسبت به اقدام داعش برای استفاده از سلاح‌ شیمیایی در صورت حمله نیروهای امنیتی به شهر موصل هشدار داد و نوشت که سلاح شیمیایی داعش تبدیل به مساله‌ای مهم در معادله نبرد موصل شده و ارتش عراق نیز برای این مساله

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه دیلی تلگراف گزارشی را منتشر کرد که در آن بن فارمر، خبرنگار امور نظامی در مورد احتمال استفاده داعش از سلاح‌ شیمیایی در صورت تلاش نیروهای امنیتی عراق برای حمله به شهر موصل صحبت می‌کند.

فارمز به نقل از راجر نوبل، فرمانده نظامی در نیروهای ائتلاف تحت امر آمریکا گفت که بخش‌های دفاعی موصل با خندق‌ها و هزاران مین مستحکم شده است و پیش بینی می‌شود که نیروهای عراقی مورد حمایت جنگنده‌های ائتلاف بین‌المللی با حملات عاملان انتحاری مواجه شوند.

نوبل پیش بینی کرد که اعضای داعش به حملات شیمیایی متوسل شوند، همانند کاری که با نیروهای کرد کردند.

وی به این امر اشاره کرده است که سلاح شیمیایی طرفی در معادله شده و ارتش عراق نیز برای این مساله خود را آماده کرده است.

فارمز می‌گوید که اعضای داعش به شلیک گاز خردل در چندین مورد به سمت نیروهای پیشمرگ کرد متهم هستند، نیروهای پیشمرگی که از شمال پیشروی می‌کنند و سربازان عراقی از جنوب در حال پیشروی هستند.

با وجود اینکه سلاح‌ شیمیایی تاکنون باعث تلفات بسیار در عراق نشده است، اما احتمال استفاده از آن باعث نگرانی نیروهای زمینی شده است.

داعش مقادیری گاز کلر صنعتی و نیز تجربیاتی برای ساخت گاز خردل در اختیار دارد.