ارتش آزاد سوریه که با همکاری با کردهای سوریه توانسته شهر تل ابیض را از تسلط داعش خارج کند از جمله گروه‌های تروریستی مسلحی است که هدفش براندازی نظام «بشار اسد» اعلام شده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

«ریدور خلیل» سخنگوی یگان‌های مدافع خلق (YPG) از به دست گرفتن کنترل کامل شهر تل ابیض توسط نیروهای کُرد و عناصر گروه تروریستی ارتش آزاد سوریه خبر داد.

وی گفت: شهر گری سپی (تل ابیض) اکنون به طور کامل به تصرف نیروهای کُرد در آمده و تروریست‌های داعش بر هیچ کدام از بخش‌های شهر کنترل ندارند.

خلیل افزود: نیروهای یگان‌های مدافع خلق به کمک نیروهای متحد خود توانسته‌اند شهر مهم گری سپی در شمال سوریه و هم مرز با ترکیه را از کنترل داعش خارج کنند.

کُردها و عناصر ارتش آزاد سوریه پس از ورود به شهر تل ابیض کنترل گذرگاه مرزی «آقچه قلعه» را نیز در اختیار خود گرفتند.

برخی از رسانه‌های داخلی در انتشار خبر خارج شدن شهر تل ابیض از دست داعش سخنی از همکاری عناصر تروریستی ارتش آزاد با کُردها به میان نیاورده‌اند درحالی که این گروه تکفیری عامل اصلی تسلط کُردها به این شهر بوده است و پرچم آنان حتی بیشتر از پرچم یگان‌های مدافع خلق در مکان‌ها مختلف تل ابیض برافراشته شده است.

ارتش آزاد سوریه که با همکاری با کردهای سوریه توانسته شهر تل ابیض را از تسلط داعش خارج کند از جمله گروه‌های تروریستی مسلحی است که پس از آغاز بحران سوریه در این کشور شکل گرفت تا به مبارزه مسلحانه علیه نظام سوریه بپردازد.

«شیروان درویش» سخنگوی یکی از واحدهای ارتش آزاد سوریه که در این حملات یگان‌های مدافع خلق را همراهی کرده است به وال استریت ژورنال گفته است شهر تل ابیض ۱۰۰ درصد در کنترل نیروهای مشترک کُرد و ارتش آزاد قرار دارد.

وی افزود: نیروهای داعش مانند جنگ کوبانی مقاومت نمی‌کردند و از روحیه بالایی برخوردار نبودند.

«عبدالحکیم آیهان» شهردار شهر آقچه قلعه ترکیه که روبروی شهر گری سپی قرار گرفته، به وال استریت ژورنال گفته است پرچم ارتش آزاد و یگان‌های مدافع خلق به هم دوخته شده و بر فراز یکی از ساختمان‌های تل ابیض افراشته شده است. قبل از ورود نیروهای کرد و ارتش آزاد ۱۰ تا ۲۰ نفر از نیروهای داعش از دروازه گری سپی حفاظت می‌کردند. ما از آنچه که به این سرعت اتفاق افتاد، شگفت‌زده شدیم.

کردها همچنین توانسته‌اند جاده استراتژیک تل ابیض- رقه را تحت کنترل خود درآورده و مسیر تامین نیرو و تجهیزات داعش از شمال سوریه و مرز ترکیه را به مهمترین مقر این گروه در شهر رقه سوریه مسدود کنند.

با تصرف گری سپی دو کانتون (جزیره و کوبانی) از سه کانتون ایجاد شده توسط کردهای سوریه به هم متصل شدند.

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه هم تایید کرد که بخش‌های زیادی از شهر به تصرف کردها درآمده است و فقط تعداد کمی از نیروهای داعش هنوز در داخل گری سپی هستند.

کشیده شدن درگیری‌ها میان کردهای سوریه و تروریست‌های داعش به مرزهای ترکیه و متعاقب آن مغلوب شدن داعش در این نبردها، مقامات آنکارا را به شدت نگران برهم خوردن امنیت این کشور کرده است.

هم اکنون درگیری‌هایی بین کردها و تروریست‌های ارتش آزاد با تروریست‌های داعش در شهرهای تل ابیض و سلوک در مرزهای سوریه و ترکیه در جریان است.

در همین حال پیشروی‌های کردها به سمت مرزهای ترکیه موجب نگرانی آنکارا شده است به طوری که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نگرانی خود را از پیشروی کردها به سمت مرزهای ترکیه اعلام کرده است.

وی گفته است: این نیروها در آینده تهدیدی برای ترکیه خواهند بود.

شهر تل ابیض به عنوان نزدیکترین شهر مرزی نزدیک شهر «رقه» به عنوان پایتخت ادعایی مورد نظر داعش، برای این گروه تروریستی از اهمیت برخوردار است.