هیئت‌های اروپایی در دیدار با اعضای تیم انتقالی ترامپ، هشدار داده‌اند که اگر تشدید تحریم‌ها علیه ایران به بر هم خوردن توافق هسته‌ای منجر شود، همه واشنگتن را مقصر خواهند دانست.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

نشریه «فایننشال تایمز» روز چهارشنبه از هشدار کشورهای اروپایی به تیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور منتخب آمریکا و جمهوری‌خواهان نسبت به اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران خبر داده است.

ترامپ که کمتر از یک ماه دیگر وارد کاخ سفید می‌شود، در طول رقابت‌های انتخاباتی به شدت از توافق هسته‌ای با ایران انتقاد کرده بود.
هرچند که وی نگفته است که قصد دارد چه رویکردی را در قبال توافق هسته‌ای در پیش گیرد، اما نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره همین حالا چندین طرح را برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران به بهانه‌های غیرهسته‌ای آماده کرده‌اند. برخی از این طرح‌ها از حمایت دموکرات‌ها هم برخوردار هستند.
به نوشته فایننشال تایمز، اروپایی‌ها به ترامپ و جمهوری‌خواهان هشدار داده‌اند که ایران چنین تحریم‌هایی را ناقض توافق هسته‌ای می‌داند و اگر اعمال آن‌ها به بر هم خوردن توافق منجر شود، اروپا واشنگتن را مقصر خواهد دانست.
یک مقام ارشد اروپایی به این نشریه گفته است: «اگر از ایران یک اقدام تحریک‌آمیز بزرگ سر بزند، ممکن است که از تحریم جدید حمایت کنیم. اما اگر تحریم‌های جدید آمریکا به برهم خوردن توافق منجر شود، اغلب افراد در اروپا خواهند گفت که آمریکا مقصر بود.»
در هفته‌های اخیر چندین هیئت اروپایی در دیدارهایشان با ژنرال «مایکل فلین» مشاور آتی امنیت ملی دولت آمریکا و دیگر مقامات دولت آینده، دغدغه کشورهای اروپایی نسبت به حفظ توافق هسته‌ای را مطرح کرده‌اند.
این هیئت‌ها همچنین دیدارهایی با نمایندگان کنگره آمریکا، از جمله روسای کمیته امور خارجی و نیروهای مسلح سنا داشته‌اند.
بنا بر این گزارش، یکی از دلایل این اختلاف نظر، این است که ایران و آمریکا تفاسیر متفاوتی از توافق هسته‌ای دارند و ایران هرگونه تحریمی را ناقض سند می‌داند، اما واشنگتن معتقد است که این توافق تنها تحریم‌های هسته‌ای را ممنوع کرده و راه برای اعمال تحریم جدید به بهانه‌های دیگر، از جمله برنامه موشکی، باز است.
فایننشال تایمز نوشته است که کشورهای اروپایی ممکن است تحریم برخی از شخصیت‌ها یا نهادها را بپذیرند، اما با تحریم‌های مالی مخالف هستند.
یک مقام اروپایی دیگر می‌گوید: «در شرایط کنونی، تحریم‌های مالی جدید علیه ایران، چیزی است که نباید حرفش را هم زد.»