پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

باخت ‌ترزا می ‌در قمار انتخاباتی، او را در شرایط دشواری‌ قرار داده است. حزب حاکم محافظه‌کار که اکثریت پارلمانی را در اختیار داشت با فراخوان این انتخابات توسط ‌ترزا می ‌قمار کرد و باخت. او که تلاش می‌کرد جایگاه حزبش را پیش از آغاز مذاکرات بر‌گزیت در ۱۹ ژوئن بیش از پیش تحکیم کند، چنان آشوب سیاسی‌ به راه انداخته که محافظه‌کاران مایل به استعفای او هستند. به عبارت دیگر نخست‌وزیر انگلیس با حصول نتایج فاجعه‌بار در انتخابات پارلمانی اخیر خشم محافظه‌کاران را برانگیخت.
ترزا می‌، نخست‌وزیر انگلیس در اعلام انتخابات زود‌هنگام در انگلیس اشتباه کرد زیرا اگر این انتخابات را برگزار نمی‌کرد، سه سال تا پایان نخست‌وزیری‌اش باقی مانده بود و باتوجه به اینکه اکثریت کرسی را در پارلمان این کشور در دست داشت می‌توانست هر آنچه ‌می‌خواهد، به‌راحتی تصویب کند. اما از آنجایی‌که او می‌خواست مذاکرات بر‌گزیت را با اتحادیه اروپا آغاز کند، تمایل داشت که با برگزاری انتخابات زودهنگام و کسب آرای اکثریت در این انتخابات، مشروعیت مردمی‌ قدرتمند و مستحکمی‌ داشته باشد.
اما واقعیت برخلاف تصورات وی رقم خورد و حزب او اکثریت کرسی‌های پارلمان را از دست داد. در همین راستا موضع و قدرت وی به‌خصوص درباره مذاکرات بر‌گزیت با مقامات اتحادیه اروپا تضعیف شده است. همچنین ‌ترزا می ‌با سه چالش مهم از جمله بحران اقتصادی، پناهجویان و تروریسم مواجه است.
از سوی دیگر یکی از نکات قابل توجه افزایش آرای حزب کارگر در این دور از انتخابات بوده است. یکی از دلایل عمده این نتایج، ریشه در رشد بی‌اعتمادی مردم انگلیس به رهبران خود از جمله ‌ترزا می ‌است. چند هفته پیش نظرسنجی‌ها نشان می‌دادند که ‌ترزا می ‌اکثریت قاطع پارلمانی را که انتظار دارد به دست خواهد آورد اما یک‌سری طرح‌های ناخوشایند اخیر دولتش در زمینه خدمات اجتماعی و حمله تروریستی منچستر این دورنما را از بین برد.
بر همین اساس طبق نتایج نظرسنجی‌های اخیر تقریبا نیمی ‌از انگلیسی‌ها معتقدند، ‌ترزا می ‌می‌بایست از نخست‌وزیری این کشور کناره‌گیری کند. بر همین اساس در این دور از انتخابات بسیاری از طرفداران حزب محافظه‌کار به حزب کارگر روی آورده‌اند.
در همین راستا چندی قبل و پس از اعلام نتایج انتخابات اخیر حزب کارگر، بزرگترین حزب اپوزیسیون انگلیس تاکید کرد که این حزب برنامه‌هایی دارد و آماده‌ است تا در یک کمپین انتخاباتی دیگر که ممکن است در اولین فرصت برگزار شود، مبارزه کند. در واقع جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر به‌دنبال برگزاری انتخابات زودهنگام دیگری است.
همچنین این نکته را باید مورد توجه قرار داد که حملات تروریستی اخیر در لندن تاثیر بسیاری بر فضای انتخابات اخیر داشت. اگرچه حمله مردان ماشین‌‌سوار و چاقو به دست به اهالی لندن در حوالی لاندن بریج و کشته و زخمی‌شدن چندین نفر اولین و آخرین حمله تروریستی در خاک اروپا نبود اما اولین حملات از سوی نیروهای داعش در انگلیس بود.
بعد از حمله تروریستی که در منچستر رخ داد، ‌ترزا می ‌‌این‌گونه تصور کرد که شاید چنین حادثه‌ای باعث شود مردم بیشتر به سمت این حزب که شعارهای ضدمهاجرتی دارد، گرایش داشته باشند. اما باید توجه داشت که این حادثه، ضربه بزرگی بر پیکر سیاسی ‌ترزا می ‌‌وارد آورد و وضعیت حزب محافظه‌کار را با آشفتگی‌های بسیاری مواجه ساخته است.
در این میان طبیعی است که گروه‌های پایینی و میانی جامعه هیچ تمایلی به ادامه حکومت محافظه‌کاران نداشته باشند. افزایش آرای حزب کارگر و کاهش آرای محافظه‌کاران در چنین شرایطی کاملا طبیعی بود؛ مصداق تاریخی آن نیز این است که در بحبوحه جنگ جهانی اول، نخستین بار حزب کارگر در سال 1924 کابینه‌اش را تشکیل داد و رمزی مک‌دونالد نیز به نخست‌وزیری نا‌ئل شد. بنابراین در شرایط بحرانی همواره حزب کارگر در این کشور به پیروزی
رسیده است.
همچنین یکی از مسائل نگران‌کننده، آینده اقتصاد انگلیس بعد از روند خروج این کشور از انگلیس است. ‌ترزا می ‌به‌عنوان نخست‌وزیر این کشور بعد از رفراندوم بر‌گزیت، به دلیل جایگاه حزبی و خاستگاه اجتماعی‌اش تسهیلاتی به کارخانجات و صنایع انگلیسی داد تا آنها با علاقه بیشتر به فعالیت خود ادامه دهند. در همین راستا میزان مالیات آنها را کاهش داده است تا افراد بیشتری را به استخدام درآورده و اشتغالزایی
کنند.
همچنین باتوجه به اینکه بعد از بر‌گزیت، لندن بازار پر‌منفعت اتحادیه اروپا مبنی بر صادرات برابر با حدود 280 میلیارد دلار را از دست می‌دهد و با مشکلات اقتصادی بزرگی در داخل روبه‌رو می‌شود، بر همین اساس برای رفع این خلاء اقتصادی، ‌ترزا می ‌سفرهایی به کشورهایی مانند عربستان سعودی داشته و قراردادهای هنگفت چند‌میلیارد دلاری فروش تسلیحات را با این کشور امضا کرده است. در همین راستا چندی پیش خزانه‌داری این کشور در گزارشی درباره «تبعات جدی» بر‌گزیت علیه شهروندان و اصناف در انگلیس از جمله با افزایش چشمگیر مالیات‌ها و قیمت مواد غذایی هشدار داد.
خزانه‌داری انگلیس اعلام کرد که طرح‌های دولت ‌ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس برای استفاده از نرخ‌های سازمان تجارت جهانی در صورت وقوع یک بر‌گزیت سخت سبب یک شوک اقتصادی بزرگ شده و این بدتر از هر گزینه دیگری است.
به عبارت دیگر می‌توان گفت که بعد از رفراندوم بر‌گزیت، انگلیس دچار یک نوع بحران و انحطاط شده است. ‌ترزا می ‌در اظهاراتی جنجالی اعلام کرد که آماده برگزیت سخت است.
موارد مورد نظر ‌ترزا می ‌می‌تواند شامل این طیف باشد که انگلستان آماده خروج از اتحادیه گمرکی است تا قراردادهای تجاری با همه جهان منعقد کند. همچنین بر‌اساس اعلام ‌ترزا می‌، انگلیس آماده به دست آوردن کنترل کامل بر مرزهایش بوده حتی اگر این مساله به معنای از دست دادن عضویت بازار واحد باشد. همچنین این کشور می‌خواهد دیگر ملزم به قواعد دادگاه اروپا نباشد.
این اتفاق می‌تواند چالش‌های بسیاری را پیش‌روی انگلیس بگذارد. در مقابل، بسیاری از مقامات و شهروندان انگلیس خواستار بر‌گزیت نرم و ماندن انگلیس در بازار واحد هستند.
به‌طور کلی برخی از تحلیلگران بر این باورند که ‌ترزا می، ‌نخست‌وزیر انگلیس یکی دیگر از تبعات رای مردم این کشور به خروج از اتحادیه اروپاست،‌ با اینکه وزیر کشور دولت کامرون هم با این خروج مخالف بوده،‌ حالا اوست که فرآیند خروج این کشور از اتحادیه را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کند؛ روندی که تاکنون برای انگلیس تبعات بسیار سنگین اقتصادی به همراه
داشته است.
اکنون ‌ترزامی‌ در شرایط بسیار بدی قرار گرفته است، نه می‌تواند به اتحادیه اروپا بازگردد و نه برای انجام مذاکرات قدرتمند با این اتحادیه از پشتوانه بالای مردمی ‌برخوردار است. بنابراین ‌ترزا می ‌برای ادامه مسیری که در پیش گرفته، روزهای دشواری را در مقابل خود دارد و یک تنه باید با چالش‌های بسیاری به مبارزه
برخیزد.