رهبر سابق کوبا اعلام کرد، آمریکا باید به این کشور به دلیل خسارتهای چند میلیونی که با اتخاذ سیاستهایش موجب شده، غرامت بپردازد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رهبر سابق کوبا اعلام کرد، آمریکا باید به این کشور به دلیل خسارتهای چند میلیونی که با اتخاذ سیاستهایش موجب شده، غرامت بپردازد.

به نقل از خبرگزاری ایتارتاس، "فیدل کاسترو"،‌ رهبر سابق کوبا در حالی که روز پنجشنبه وارد سن 89 سالگی شد، مقاله ای را در رسانه های این کشور منتشر کرد.

کاسترو که در سال 2008 وظایف ریاست جمهوری خود را به برادرش رائول واگذار کرد، روز پنجشنبه 89 ساله شد.

این سالگرد تولد وی همزمان با بهبود تاریخی روابط میان آمریکا و کوبا که در تاریخ 20 ژوئیه پس از پنج دهه خصومت روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفتند، بوده است.

کاسترو در مقاله اش که در رسانه های جمعی کوبا انتشار یافت اشاره ای به مرحله جدید روابط هاوانا و واشنگتن و سفر جان کری وزیر خارجه آمریکا در روز جمعه به کشورش نکرد. جان کری نخستین دیپلمات ارشد آمریکا است که از سال 1945 تا کنون به کوبا سفر کرده است.

جان کری قرار است در مراسم رسمی بازگشایی سفارت آمریکا در کوبا و بالا کشیدن پرچم آمریکا در این سفارت شرکت کند.

کاسترو خاطر نشان کرد: پس از جنگ جهانی دوم و بمباران اتمی ژاپن، آمریکا تبدیل به کشوری شد که اکثر ثروت جهان را در اختیار داشت در حالی که در پس زمینه آن جهانی نابود شده مملو از کشته ها زخمی ها و مردم گرسنه وجود داشت.

وی تاکید کرد: کوبا هرگز مبارزه برای صلح و موفقیت همه مردم صرف نظر از رنگ پوست و کشور آنها را متوقف نخواهد کرد. انقلابیان کوبا برای همه شهروندان جهان آرزوی حقوق برابر بهداشت و درمان، آموزش، کار، غذا، امنیت ، فرهنگ، دانش و رفاه را دارد.

این در حالی است که فیدل کاسترو روز پنجشنبه تولدش را در کنار اوو مورالس و نیکولاس مادورو، روسای جمهور بولیوی و ونزوئلا که از همپیمانان نزدیک کوبا هستند جشن گرفت.

کاسترو که در سال 2008 به دلیل وضعیت نامناسب جسمانی اختیارات ریاست جمهوری اش را به برادرش رائول واگذار کرد، روز پنجشنبه همزمان با تولدش با نیکولاس مادورو و اوو مورالس که از پشتیبانهای دولت کمونیستی هاوانا هستند دیدار کرد.