وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، دعوت دولت روسیه از اپوزیسیون سوریه برای شرکت در مذاکرات مسکو زودهنگام است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد، دعوت دولت روسیه از اپوزیسیون سوریه برای شرکت در مذاکرات مسکو زودهنگام است.

رسانه‌های روسی روز سه‌شنبه گزارش دادند که مقام‌های دولت سوریه و اعضای اپوزیسیون این کشور احتمالا در روزهای آتی در مسکو دیدار می‌کنند.
الیزابت ترودو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: گمان می‌کنیم این کار زودهنگام باشد.
وی گفت که زمان مناسبی برای دیدار آنها در نظر گرفته می‌شود اما هم‌اکنون کشورهای حاضر در مذاکرات باید روی تلاش‌های دیپلماتیک برای حل درگیری سوریه از طریق توافق‌های هفته گذشته وین تمرکز کنند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: زمان و مکانی را برای حضور گروه‌های اپوزیسیون تعیین می‌کنیم اما گمان می‌کنیم که هنوز به آن نقطه نرسیده‌ایم. حال روسیه باید روی داعش تمرکز کند و از نفوذ خود بر نظام اسد و حمایت از گذار سیاسی واقعی در سوریه استفاده کند.
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: تا زمانی که جامعه بین‌المللی روی خط مشی آتی به سازش نرسد، گمان نمی‌کنیم که آماده دیدار و گفت‌وگو باشیم.
مذاکرات جمعه گذشته در وین با حضور نمایندگان 17 کشور توافق خاصی را درباره سرنوشت بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه نگرفت و تنها توافق شد که روند دیپلماتیک برای یافتن راه حلی برای بحران آغاز شود. پس از آن کنفرانس خبری مشترک سرگئی لاوروف و جان کری، وزرای امور خارجه روسیه و آمریکا نشان داد که دو کشور همچنان بر سر مساله برکناری اسد اختلاف‌نظر دارند اما طرفین گفتند که برای خاتمه خونریزی‌ها موافقند.