تصمیم گیری در باره آینده سوریه فقط به اراده مردم سوریه مربوط است و این موضوع در هیچ کنفرانس بینی المللی مطرح نشده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس جمهور سوریه در گفتگو با نشریه فرانسوی والور اکتیوئل Valeurs actuelle تاکید کرد: تصمیم گیری در باره آینده سوریه فقط به اراده مردم سوریه مربوط است و این موضوع در هیچ کنفرانس بینی المللی مطرح نشده است.


بشار اسد گفت: فرانسه همیشه مدعی است که مهد تمدن ، دموکراسی و اصول انقلاب فرانسه و شاید دموکراسی و حقوق بشر است حال آنکه نخستین اصل دموکراسی این است حق مردم هر کشوری است که خودشان رئیس جمهور کشورشان انتخاب کنند ، در نتیجه سخنانی که اولاند بر زبان آورده است ، او که خود را نماینده مردم فرانسه می داند مایه شرمساری است.

رئیس جمهور سوریه درباره عملیات تروریستی 13 نوامبر در پاریس که در نتیجه آن 129 نفر کشته شدند گفت:آنچه اکنون در حال روی دادن است بسیار وحشتناک است ، فرانسه تا زمانی که متحد قطر و عربستان سعودی باشد نمی تواند با تروریسم مبارزه کند.

عالی ترین مقام سیاسی سوریه درباره نقش ترکیه در مبارزه با تروریسم در سوریه پاسخ داد و گفت: غرب درباره آنچه در ترکیه می گذرد کور شده است. ترک ها از جبهه النصره و داعش حمایت می کنند و از آن سو، میلیون ها مهاجر را روانه کشورهای اروپایی می کنند. اروپایی ها باید درباره نیات اردوغان بیشتر فکر کنند.

وی درباره نقش روسیه در معادله کنونی جهان نیز گفت: شرایط و اوضاع کنونی جهان به وی ثابت کرد ولادیمیر پوتین تنها مدافع تمدن مسیحی است که می توان به آن تکیه کرد.

در همین حال وزیر خارجه آمریکا، درباره برگزاری کنفرانسی برای گفتگوی همه گروه‌های سوری در چند روز آینده ابراز امیدواری کرد.

جان کری گفت: سازمان ملل در نظر دارد با هدف آغاز دوره گذار سیاسی در سوریه همه طرف‌های موافق و مخالف این کشور را در ژنو گرد هم آورد.

همزمان سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد در نشست بعدی مذاکرات سوریه سرنوشت بشار اسد مشخص خواهد شد.