ایران بیش از دیگر کشورهای منطقه در عراق نفوذ دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار انگلیسی گفت:ایران بیش از دیگر کشورهای منطقه در عراق نفوذ دارد.بارزانی گفت:ایران بیش از دیگر کشورهای منطقه نفوذ زیادی در عراق دارد.شفاف است که ما و منطقه ما نفوذ دیگر قدرتها را نمی پذیریم.

وی درباره داعش گفت:از نظر ما داعش مناطق زیادی را در منطقه کرد نشین از دست داده است.آنچه که در رمادی و منطقه الانبار روی می دهد مایه تعجب همه ما شده است.ما آماده ایم که موصل را به فوریت از دست داعش آزاد و باز پس بگیریم.شهر موصل بیش از این نمی تواند منتظر آزادی خود بماند.ما باید تلاشهای خود را دوچندان کنیم.
وی افزود:اتفاقات منطقه الانبار به شدت مرا متعجب کرد.داعش از قدرت لازم برای بازپس گیری شهر رمادی که در نزدیکی بغداد قرار دارد،برخوردار نبود و ارتش عراق باید تحقیقاتی را در این رابطه صورت دهد تا بداند که چه روی داده است.
بارزانی درباره تهدید داعش برای اقلیم کردستان عراق گفت:داعش برای ما و برای همگان یک تهدید است و هیچ تردیدی در این رابطه وجود ندارد.آنها اخیرا پیروزیهایی داشته اند اما من مطمئنم که با گذشت زمان داعش در برابر پیشمرگ ها شکست خواهد خورد.
رئیس اقلیم کردستان عراق در پاسخ به این سوال که داعش تسلیحاتش را از کجا به دست آورده است، گفت:داعش تسلیحات زیادی از عراق و سوریه به دست آورده اند و البته آنها تسلیحات زیادی هم از خارج به دست آورده اند.
وی درباره دیدار اخیرش از واشنگتن و درخواست دریافت مستقیم تسلیحات گفت:من دوست دارم که تسلیحات به طور مستقیم به دست پیشمرگ ها برسد.من در این رابطه با آمریکا صحبت کرده ام.آنها این موضوع را تضمین کرده اند که ما این تسلیحات را به فوریت دریافت کنیم.من در اینجا شخصا از حملات هوایی ائتلاف تشکر می کنم.این حملات در پیروزی در برخی نبردها و جنگ های زمینی مهم بودند.آنها پشتیبانی مهمی برای ما فراهم کردند اما آن دسته تسلیحاتی که می توانند از پیشمرگ ها حفاظت کنند و سبب پیروزی ما شوند ،هنوز در اختیار ما نیست.
وی درباره توافق اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق درباره نفت گفت:یک توافق در این زمینه وجود دارد اما این توافق به طور کامل اجرایی نشده است و ما امیدواریم که این توافق عملی شود اما گزینه های دیگری هم وجود دارد.
بارزانی افزود:آمریکایی ها این موضوع را تضمین کرده بودند که تسلیحات را به طور مستقیم به ما تحویل دهند اما مشکل بین اقلیم کردستان عراق و دولت مرکزی عراق است و باید ببینیم که چه روی خواهد داد.
بارزانی در پاسخ به این سوال که آیا استقلال کردستان می تواند در پنج سال آینده تحقق یابد گفت:بدون شک سوریه و عراق همانند گذشته باقی نخواهند ماند.بلکه این موضوع کاملا امکان پذیر است.حالا ما می توانیم تلاش برای استقلال را متوقف کنیم اما هدف ما جنگ با داعش است.
وی گفت:آمریکایی ها تاکنون تمایلی از خود برای اعزام نیروهای زمینی نشان نداده اند اما حملات هوایی برای ما موثر بوده اند و این برعهده نیروهای محلی است که با داعش بجنگند.اروپا و آمریکا تنها به ما کمک می کنند.آمریکا و اروپا نمی توانند در داخل عراق و سوریه بجنگند زیرا این اقدامی نابخردانه خواهد بود.
بارزانی که در پاسخ به این سوال که آیا مخالف حضور نیروهای منطقه ای برای مبارزه با داعش است یا نه ،گفت:از نظر ما مشکلی وجود ندارد.این موضوعی بین واشنگتن و بغداد است.البته هر کشوری باید مسائل داخلی خود را خود حل و فصل کند.داعش لازم است که شکست بخورد.اگر عراق مسائل داخلی خود را حل و فصل کند داعش زودتر شکست خواهد خورد.