دیگر کسی نیست که ابهامی‌ در موردمدافعان حرم داشته باشد؛ همه یک‌صدا نقش نیروهای امنیت‌ساز کشور را ستوده‌اند. آنها که ‌بی‌محابا تهمت زدند اکنون باید برای مردم پاسخی داشته باشند

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

حوادث تروریستی در تهران علاوه بر ابعاد امنیتی و نظامی آن، از بعد سیاست داخلی نیز قابل بررسی و تحلیل است. این حوادث در فاصله کمی بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری رخ داد؛ انتخاباتی که تاثیر زیادی در آرایش سیاسی کشور داشت و البته همراه بود با تحولات و اتفاقات بسیار زیاد.
در این میان دو نکته قابل بررسی است که در هر دو رویداد یعنی انتخابات ریاست‌جمهوری و حوادث تهران می‌توان به آن توجه کرد؛
مساله ایجاد وحدت بیشتر بعد از حوادث تهران و نیز مشخص شدن مظلومیت سپاه، نیروهای نظامی و نقش آنها در حفظ امنیت کشور است.
می‌توان ماجرا را اینگونه تحلیل کرد که هر جامعه بعد از انتخابات طبعا تا مدتی همچنان آن دو‌قطبی و را در سطح اجتماعی خود دارد. به‌نظر می‌رسید که در ایران نیز این‌گونه باشد. نکته دوم اما این است که بعد از حوادث تروریستی در‌تهران به خوبی مشاهده شد که وحدت در جامعه دو چندان شده و هر دو طیف سیاسی یک سخن به زبان آوردند. آنها در مواجهه با دشمن خارجی به وحدتی مثال‌زدنی رسیدند و رقابت‌های سیاسی را در این موضوع دخالت ندادند. چنین بود که از اصولگرا تا اصلاح‌طلب یک‌سخن به مقابله با تروریسم و دفاع از امنیت ملی پرداختند. در لایه‌ای دیگر اما اتفاقی مهم‌تر رخ داد.
این اتفاق از چند منظر قابل بررسی است: اول اینکه یک جریان سیاسی از مدت‌ها پیش با زیر سوال بردن ماموریت مدافعان حرم این اقدام را هزینه‌ساز و به ضرر کشور اعلام می‌کرد. آنها حالا متوجه شده‌اند که این خون‌هایی که از سربازان دلیر وطن در سوریه تا عراق ریخته شد چگونه تا کنون با دور کردن و ضعیف کردن داعش و تروریست‌ها اجازه ورود آنها به کشور را نداد. آنها بعد از ترور وحشیانه روز چهارشنبه در تهران عمق وحشی‌گری این جریان تروریستی را حس کرده و متوجه شدند که کار مدافعان حرم تا چه میزان ارزشمند است. حالا همان‌ها که روزگاری شفاف و صریح حضور مستشاری ایران را در این دو کشور زیر سوال می‌بردند خود به حامیان اصلی مدافعان حرم تبدیل شده‌اند و از فضای مجازی گرفته تا فضای سیاست داخلی به حمایت از آنها می‌پردازند.
در نگاهی دیگر اما یک مساله مهم هم قالب توجه است. در انتخاباتی که گذشت حملات ناجوانمردانه‌ای به سپاه و نیروهای مسلح صورت گرفت. از همان مناظره اول تا سخنرانی‌های انتخاباتی تقریبا هر روز سپاه و نیروهای مسلح را مورد شدیدترین حملات قرار دادند.
این مساله مظلومیت این نیروها را از همیشه بیشتر مشخص کرد. تروریست‌ها اما وقتی پا به تهران گذاشتند مظلومیت سپاه چند برابر بیشتر به چشم آمد. آنها بدون هیچ هراسی سینه خود را مقابل تروریست‌ها سپر کرده و سپر ملت در برابر توطئه شوم دشمنان شدند. آنها از یاد بردند که چگونه در انتخابات، ‌بی‌دلیل به آنها حمله شد. آنها یک‌تنه مقابل حمله کنندگان به ملت ایستادند.

اتهام نادرست
انتقادها به سپاه و نیروهای مسلح در حالی در طول مبارزات انتخاباتی صورت می‌گرفت که مقامات نیروهای مسلح بارها اعلام کرده بودند هیچ نقشی درانتخابات نخواهند داشت.از چند ماه قبل فرمانده کل سپاه گفته بود: «احدی از پاسداران و فرماندهان سپاه همانند گذشته حق دخالت سیاسی و جناحی در انتخابات را ندارند.» سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه با بیان اینکه «پاسداران انقلاب همواره وصایای حضرت امام (ره) و منویات امام خامنه‌ای (مدظله العالی) در پرهیز از ورود به احزاب و دسته‌بندی‌های سیاسی را نصب‌العین خود قرار داده‌اند»، تاکید کرده بود: «احدی در سپاه چه از پاسداران و چه از فرماندهان مانند گذشته حق دخالت سیاسی و جناحی در انتخابات و تخریب کاندیداها را ندارند. دستگاه‌های نظارتی در سپاه موظف شده‌اند اجرای این مهم را با حساسیت و دقت به‌طور مستمر دنبال‌گیری و کنترل کرده و با متخلفین بدون اغماض برخورد نمایند.»
چند روز مانده به انتخابات، حجت‌الاسلام علی سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران با اشاره به فضاسازی تبلیغاتی دشمنان در خصوص دخالت سپاه پاسداران در انتخابات گفته بود: «رسانه‌های معاند با فضاسازی‌های تبلیغاتی که دارند به‌دنبال القای این هستند که سپاه پاسداران در انتخابات دخالت دارد، در حالی که سپاه پاسداران هیچ‌گاه از اصول انقلابی خود تعدی نکرده و بر همین اساس نیز هیچ‌گاه در انتخابات دخالت نکرده، نمی‌کند و نخواهد کرد. ما فقط معیارها را برای پاسداران و بسیجیان می‌گوییم و همانطوری که می‌دانیم پاسداران همواره طرفدار اصول ارزشی هستند و براساس همین معیارها نیز رای می‌دهند و این به معنای دخالت در انتخابات نیست، چرا‌که این به معنای حرکت درست در چارچوب اصول و موازین است.» همچنین سردار رسول سنایی‌راد معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اظهارنظری گفته بود: «گاهی در رقابت‌های سیاسی برخی احزاب، گروه‌ها و جریان‌ها برای القای این موضوع که رقیب‌شان از جانب برخی نهادها حمایت می‌شود، به بیان برخی ادعاها مبنی بر دخالت سپاه در سیاست می‌پردازند که البته همه آنها غیرواقعی است؛ چراکه مجموعه سیاسی سپاه به سیاست‌های کلان انتخاباتی نظام و تدابیر و فرامین فرماندهی معظم کل متعهد و مقید بوده و مجموعه‌هایی مانند حفاظت و نظارت در سپاه، به‌شدت بر این موضوع متمرکز بوده و از هرگونه تخلف و تخطی نیروها مبنی بر وابستگی سیاسی و جناحی و ورود به جریانات جلوگیری کرده و در صورت مشاهده با آن برخورد می‌کنند. ممنوعیت ورود نیروهای مسلح به دسته‌بندی‌های سیاسی در زمان حیات حضرت امام(ره) مطرح بود و امروز نیز در زمان رهبری مقام معظم رهبری به همان شکل ادامه پیدا کرده است. این ممنوعیت همیشگی و دائمی ‌است، خصوصا در مقاطعی مانند انتخابات که این فضاها شدت بیشتری پیدا کرده و شاید احتمال لغزش نیز بیشتر باشد، با دقت مضاعفی پیگیری می‌شود و مجموعه‌هایی از جمله کمیسیون برخورد و پیشگیری در سپاه کاملا فعال است. البته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلفی از جمله مقابله با تروریست‌ها و تکفیری‌ها در خارج و ایجاد امنیت در داخل گرفته تا کمک به حوزه‌های سازندگی و مقابله با انحراف‌های سیاسی نقش ایفا می‌کند و شاید برخی زخم‌خوردگان از این برخوردها، سعی داشته باشند با طرح موضوعات غیرواقعی حاشیه‌ها و چالش‌هایی برای سپاه به وجود بیاورند.»
سپاه و نیروهای مسلح در حالی ناجوانمردانه در ایام انتخابات متهم شدند که بزرگترین نقش را در همه این سال‌ها برای حفظ امنیت مردم داشته و ضامن امنیت کشور بوده‌اند. در سال‌های گذشته که موج جدید تروریسم تکفیری در غرب آسیا و شمال و مرکز آفریقا شکل گرفت، نقش امنیت‌ساز سپاه و نیروهای مسلح بیش از همیشه نمایان شد. تروریسمی‌ که داعش و النصره دو نمونه اصلی این نوع تروریسم هستند. با شکل‌گیری بیداری اسلامی در سال 2011، غرب و کشورهای مرتجع منطقه‌ای برای جلوگیری از نفوذ بیداری به کل منطقه و به‌خصوص شیخ‌نشین‌های خلیج‌فارس، گروه‌های تکفیری تروریستی را شکل بخشیدند و روی آنها در کشورهای محور مقاومت به صورت گسترده‌ای سرمایه‌گذاری کردند. سوریه و عراق دو هدف اصلی ایجاد ناامنی به وسیله تروریسم تکفیری بودند. در لبنان نیز حزب‌الله تحت فشار اسرائیل و آمریکا قرار گرفت تا با تضعیف آن، تروریسم در این کشور قدرت بگیرد که با مقاومت این نیرو آن طرح شکست خورد. در اهداف کشورهای غربی در ناامن‌سازی منطقه، نیروی سپاه قدس و سردار سلیمانی به‌عنوان سدی محکم ایستادگی کردند و به کمک کشورهای متحد ایران رفتند. در صورتی که ایران وارد بحران عراق و سوریه نمی‌شد، بدون شک داعش بغداد و دمشق را به تسخیر خود در می‌آورد و هدف بعدی نیز جمهوری اسلامی بود.
با شکست هیمنه تروریسم تکفیری در عراق و سوریه، تلاش برای ناامن‌سازی ایران به‌عنوان اهداف اولیه کشورهای خودکامه عربی مانند عربستان و دولت‌های غربی به‌خصوص آمریکا، با قدرت بیشتری پیگیری می‌شود. به همین منظور در طول دو سال اخیر صدها تیم تروریستی تکفیری به سوی ایران روانه شده‌اند ولی اکثر آنها در تور اطلاعاتی و امنیتی نیروهای ایران گرفتار آمده‌اند. کمک‌های مستشاری سپاه قدس به نیروهای نظامی عراق و سوریه یکی از اصلی‌ترین راهبردهایی بوده که مانع از پیشروی تروریست‌ها به سمت مرزهای کشور شده است. چنین نقش استراتژیک سپاه قدس در منطقه خاورمیانه است که آمریکا را به صرافت انداخته تا به هر صورتی شده این نیرو را تحریم کند و حتی با فشار بر دولت ایران و با وعده امتیازات مالی و اقتصادی سعی کرده تا مانورهای موشکی سپاه پاسداران و اقتدار سپاه قدس در منطقه را محدود سازد.
آنچه در 17 خرداد 96 در مجلس و حرم مطهر امام توسط تروریست‌های داعش روی داد، نقش امنیت‌ساز نیروهای سپاه را بیشتر از گذشته مشخص ساخت. داعش در عراق، سوریه و افغانستان، سه کشور همسایه و مجاور ایران با قدرت نیروهای مدافع حرم محدود شده ولی با این وجود همیشه در فکر ورود به ایران و عملیات تروریستی بوده است. تروریست‌های داعشی اهداف خطرناکی داشتند که با مقاومت نیروهای اطلاعاتی و امنیتی از سایر ارگان‌ها و سازمان‌ها، نتوانستند به این اهداف برسند و تنها به صورت کور به تیراندازی پرداختند. مردم ایران در این حادثه به ارزش والای نیروهای نظامی و اطلاعاتی و همچنین مدافعان حرم و سپاه قدس در آن‌سوی مرزها پی بردند. ارزشی که علی لاریجانی، رئیس مجلس در مراسم وداع با شهدای حادثه تروریستی تهران به آن به خوبی اشاره کرد و به آمریکا و کشورهای متخاصم درباره خطوط قرمز ایران در مبارزه با تروریسم هشدار داد: «با صدای رسا و روشن اعلام می‌کنیم سپاه پاسداران یک نیروی مردمی‌ فداکار برای انقلاب اسلامی است و نیروی قدس و سپاه هر دو خط قرمز نظام هستند، از این رو پاسخ کوبنده‌ای به آنها خواهیم داد.» خطوط قرمزی که آمریکا در ایامی ‌که ایران درگیر با تروریست‌های داعشی و داغدار مردمش بود، با وقاحت تمام آنها را در لیست تحریم‌های جدید خود قرار داد. تحریم‌هایی که برای جمهوری اسلامی و مردم ایران هیچ وجاهتی ندارند چرا‌که مدافعان دُرّ با ارزش امنیت را بر دیدگان خود جای داده‌اند و هیچ متخاصمی‌نمی‌تواند آنها را در کشور ایران تحریم و محدود سازد.
حوادث تهران ابعاد مختلفی دارد اما بدون شک مهمترین ابعاد آن از منظر سیاست داخلی، وحدت طیف‌های مختلف سیاسی مقابل تروریسم و دشمن خارجی و از آن مهمتر مشخص شدن نقش مهم سپاه و نیروهای مسلح در حفظ امنیت کشور است. دیگر کسی نیست که ابهامی‌ در موردمدافعان حرم داشته باشد؛ همه یک‌صدا نقش نیروهای امنیت‌ساز کشور را ستوده‌اند. آنها که ‌بی‌محابا تهمت زدند اکنون باید برای مردم پاسخی داشته باشند. سرهنگ‌ها - تعبیری که روحانی درباره سرداران دلاور به‌کار برد - همچنان مظلوم هستند.