وقتی ملت ایران با وجود فشارها بر موضع خود ایستادگی کرد، بحث غنی‌سازی را که قبلا نمی‌پذیرفتند ، پذیرفتند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وقتی ملت ایران با وجود فشارها بر موضع خود ایستادگی کرد، بحث غنی‌سازی را که قبلا نمی‌پذیرفتند ، پذیرفتند.


لاریجانی پیش از ظهر امروز در کنگره ملی تجلیل از آزادگان که در تالار وحدت برگزار شد، افزود: تا قبل از این می گفتند که دلیلی ندارد همه کشورها غنی سازی هسته ای داشته باشند و این درحالی بود که در متن ان‌پی‌تی این حق لحاظ شده بود.

وی گفت: اما وقتی ملت ایران ایستادگی کرد توانست این انحصار را بشکند.

آقای لاریجانی همچنین آزادگان را نمادهای ایستادگی و استقامت بر حق دانست و خطاب به آنها افزود: شما آزادگان باید راه استقامت و ایستادگی را به ملت نشان دهید و در این مسیر جلودار باشید.

وی تأکید کرد که باید راهبرد پایداری و صبر، استقامت و ایستادگی در کشور را حفظ کنیم.

آزادگان، برندگان هستند

رئیس مجلس شورای اسلامی خطاب به آزادگان دوران دفاع مقدس گفت: شما آزادگان، برندگان هستید.

لاریجانی افزود: آزادگان حق را شناختند و با ایمان به آن، مجاهدت کردند و در راه حق از خود، استواری نشان دادند و در این مسیر اهل صبر بودند.

وی گفت: در آموزه های اسلام و قرآن کریم از انسان به عنوان موجود ظلوم، جهول و دچار خسران نام برده شده است و فقط گروهی را که اهل ایمان هستند و بر ایمان خود استقامت و صبر دارند از این دایره خارج می کند.

لاریجانی افزود: کسانی می توانند این راه را به پایان برسانند و در این مسیر، درست حرکت کنند که علاوه بر اعتقاد قلبی اهل عمل صالح هم باشند و در مسیر حق، پایداری و صبوری کنند زیرا صبر است که انسان را می سازد و آزادگان ، نماد افراد پایدار بر صبر هستند.

رئیس مجلس همچنین به کتابهای خاطرات آزادگان اشاره کرد و افزود: این کتاب ها بسیار ارزشمند و حاوی اطلاعات گرانبها و در عین حال بیانگر زوایایی پنهان از دوران اسارت آزادگان است.

لاریجانی از همه آزادگان خواست حتما خاطرات خود را مکتوب کنند و هرقدر کم حجم هم باشد آنها را به صورت کتاب خاطره منتشر کنند زیرا این کتاب ها سندهای پایداری یک ملت است.

وی گفت: وقتی یک ملت این گونه پای حق می ایستد و صبر می کند خاطرات دوران ایستادگی و مقاومت این ملت، سندی بزرگ برای افتخار آن است.

لاریجانی افزود: تبدیل شدن این خاطرات به کتاب باعث ماندگاری دوران ارزشمند دفاع مقدس و دوران اسارت آزادگان در تاریخ است که قدر و منزلت یک ملت را نشان می دهد و به نسل های بعدی نیز نشان می دهد که چگونه ملت ایران با تحمل سختی های زیاد مسیر حق را پیمود.

امریکا و همپیمانانش هیچ‌گاه ضربه زدن به ملت ایران را کنار نگذاشتند

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امریکا و پیروان منطقه‌ای‌اش هیچ گاه ضربه زدن به ملت ایران و اقدام برضد ایران را رها نکردند.

لاریجانی افزود: مگر ملت بزرگ ایران یک دیکتاتور را اخراج و یک حکومت دموکراتیک برپا نکرد؟ پس چرا امریکا و همپیمانانش که دائم از حقوق بشر و دموکراسی دم می زنند در مقابل این ملت ایستادند؟

وی با اشاره به بخش هایی از کتاب خاطرات رفیق سامرایی، مسئول اطلاعات عراق گفت: این مقام ارشد بعثی عراق در این کتاب به‌وضوح بیان می کند که چگونه امریکایی‌ها با صدام تماس گرفتند و فردی را پیش او فرستادند و او را برای حمله به ایران تحریک کردند و به او گفتند الان زمان مناسبی برای حمله به ایران است و یقین داشته باشید که ما به طور کامل از تو حمایت می کنیم.

لاریجانی افزود: البته در دوران دفاع مقدس فقط امریکایی ها و کشورهای عربی منطقه نبودند که از صدام حمایت کردند بلکه فرانسوی‌ها، آلمانی‌ها و به‌ویژه شوروی سابق بسیار به صدام کمک می کردند.

وی یادآور شد: در سفر به یکی از کشورهای عربی منطقه از یکی از مقامات این کشور پرسیدند چرا اینقدر برای کمک به تروریست‌ها پول خرج می کنید و چرا در زمان جنگ به صدام کمک می‌کردید.

لاریجانی گفت: این مقام عربی در پاسخ گفت که کمک ما به صدام اشتباه بود.

وی افزود: این مقام ارشد یکی از کشورهای عربی منطقه در این گفتگو تصریح کرد که ما فقط به صدام 40 میلیارد دلار کمک کردیم.

رئیس مجلس گفت: در جنگ تحمیلی 8 ساله همه کشورهای منطقه و عرصه بین الملل برضد ملت ایران بسیج شدند.

لاریجانی افزود: این جنگ، جنگی بسیار سخت آن هم با درآمد بسیار اندک نفتی کشور بود بنابراین باید بدانیم و به نسل های بعدی هم بیان کنیم که در آن دوران ملت ایران کار بسیار بزرگی کرده است.

وی گفت: این نکته مهم است که ملت ایران با تعریف موجود در فرهنگ اسلامی برای مؤمن، سختی‌ها را به فرصت تبدیل کرد و این یک دستاورد بزرگ است که باید آن را حفظ کنیم.

لاریجانی تصریح کرد: ما امروز هم به این فرهنگ بسیار نیاز داریم.

جنگ 33 روزه یک فتح‌الفتوح در مقابل رژیم صهیونیستی بود

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به سالگرد جنگ 33 روزه لبنان گفت: این جنگ و پیروزی حزب‌الله در آن فتح‌الفتوحی بزرگ در مقابل رژیم صهیونیستی بود.

لاریجانی در ادامه سخنان خود افزود: در جنگ 33 روزه یک گروه اندک اما اهل حق و صبر توانست رژیمی را که بیش از نیم قرن استیلای خود را بر منطقه نشان داده بود شکست دهد.

وی گفت: این پیروزی حزب الله لبنان در مقابل رژیم تا دندان مسلح صهیونیستی امر ساده ای نبود.

لاریجانی سخنان زشت جورج بوش رئیس جمهور وقت امریکا در کنفرانسی در مسکو در گوش تونی بلر نخست وزیر انگلیس را یادآور شد و افزود: تا هفته دوم آن جنگ غربی ها به هیچ عنوان حاضر به آتش بس و پایان جنگ نبودند اما وقتی از هفته دوم شرایط عوض شد و دیدند که نمی توانند در آن جنگ بر حزب الله پیروز شوند به دنبال آتش بس رفتند.

وی اضافه کرد: این پیروزی جز عنایت خدا نبود و نتیجه فرهنگ استقامتی بود که راه آن را فرزندان انقلاب اسلامی ایجاد کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: در همان روزها درسفری به اروپا، یک مقام اروپایی که به حمایت زیاد صهیونیست‌ها هم معروف بود به من گفت که امروز اولمرت (نخست وزیر وقت رژیم صهیونیستی) یک جنازه سیاسی است.

لاریجانی افزود: حزب الله لبنان با سیلی که به رژیم صهیونیستی زد، کمر این رژیم را شکست.

وی گفت: این نتیجه راهی بود که از صبر و استقامت، فرصت بزرگی برای امت اسلامی ایجاد می کند.

آقای لاریجانی افزود: نمونه پیروی از راه صبر و استقامت را در عراق و سوریه نیز به خوبی می‌بینیم.

وی گفت: مردم عراق که به خاطر اشغال امریکایی ها بیش از یک میلیون کشته و زخمی دادند با استقامت خود توانستند امریکایی ها را شرمسار و خجالت‌زده مجبور به ترک کشورشان کنند.

امروز نیز نیازمند مجاهدت و استقامت هستیم

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین علی (ع) گفت: به فرمایش ایشان آنان که لباس مجاهدت را از تن درآورند، لباس خالی بر تنشان می‌کنند.

آقای لاریجانی در ادامه سخنانش در کنگره ملی تجلیل از آزادگان افزود:‌ بنابراین باید دقت داشته باشیم که امروز نیز نیازمند مجاهدت و استقامت هستیم و نباید لباس مجاهدت را از تن درآوریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ما امروز در منطقه شاهد نفاق مضاعفی هستیم.

وی افزود: وقتی دیدند که در منطقه بیداری ایجاد شده است، برای سرکوب این بیداری در منطقه آتش ایجاد کردند و با تمام توان خود به دنبال ایجاد تفرقه و فتنه رفتند.

آقای لاریجانی گفت: آنچه امروز در عراق، سوریه و یمن می بینیم آتشی است که در همین چارچوب برافروخته اند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مأموریت اصلی‌ برخی کشورهای منطقه این است که در منطقه آشفتگی ایجاد کنند و فتنه و درگیری‌هایی که در عراق و سوریه به راه انداخته‌اند در همین چارچوب است.

آقای لاریجانی اضافه کرد: برخی کشورهای منطقه هم به خاطر عقب‌افتادگی ذهن سیاسی‌شان هوای ایجاد امپراتوری را در سر می پرورانند.

وی گفت: این روزها این کشورها در گردهمایی‌های خود به جای اینکه به داعش و مقابله با آن بپردازند برضد سوریه سخن می گویند و اقدام می کنند.

لاریجانی افزود: آنها هدف و کارشان درگیری با داعش نیست بلکه می خواهند داعش را مدیریت کنند.

وی به اوضاع داخلی کشور هم اشاره کرد و گفت: طبیعی است که در یک کشور دموکراتیک اختلاف وجود داشته باشد اما با توجه به شرایط حساس منطقه و بین‌المللی، بسیار نیازمند وفاق ملی هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: البته در این شرایط اقدام اساسی، جدی و فوری برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم به‌ویژه ایجاد شغل برای جوانان بسیار ضروری است.

آقای لاریجانی گفت: اینکه مقام معظم رهبری روی اقتصاد مقاومتی تاکید دارند بسیار بجا و کلید راه ماست که باید به آن پایبند باشیم تا بتوانیم تغییرات مثبتی را در شرایط اقتصادی شاهد باشیم.