مثلث آنلاین:دست کم برای مدت 10 سال «قادر خواهیم بود به راحتی هر گونه فعالیت نظامی آنها را در ارتباط با برنامه هسته ای زیر نظر داشته باشیم و زمان کافی برای واکنش خواهیم داشت.»

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:


خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن به قلم تیموثی گاردنر نوشت :
وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه گفت توافق اخیر با ایران به قدرتهای جهانی اجازه خواهد داد به صورت «بی سابقه‌ای» به زنجیره تامین (کنندگان)‌ اورانیوم ایران در مدت 25 سال دسترسی داشته باشند.
وی گفت آمریکا و قدرتهای جهانی دیگر بر اساس توافق اولیه ای که ماه گذشته با ایران به دست آمد قادر خواهند بود هر گونه توانمندی نظامی برنامه هسته ای ایران را برای 10 سال آینده زیر نظر داشته باشند.
ارنست مونیز متخصص فیزیک هسته ای که در مذاکرات برنامه هسته ای ایران مشارکت دارد به شبکه تلویزیونی «سی ان بی سی» گفت دست کم برای مدت 10 سال «قادر خواهیم بود به راحتی هر گونه فعالیت نظامی آنها را در ارتباط با برنامه هسته ای زیر نظر داشته باشیم و زمان کافی برای واکنش خواهیم داشت.»
مسئولان شرکت کننده در این مذاکرات گفتند بر اساس توافق نهایی که ایران ، آمریکا ، انگلیس ، فرانسه ، چین ، روسیه و آلمان تلاش می کنند تا اواخر ژوئن به آن دست پیدا کنند بازرسان سازمان ملل متحد اجازه خواهند داشت وارد تاسیسات هسته ای مشکوک تهران شوند.
ورود بازرسان به تاسیسات نظامی ایران مسئله ای جنجالی است که با پیشرفت مذاکرات مورد بحث قرار خواهد گرفت.
حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب ایران در اظهاراتی که خبرگزاری دولتی ایران روز یکشنبه آن را منتشر کرد هر گونه بازرسی از مواضع نظامی را رد و آن را «توهینی ملی» توصیف کرد.
مونیز به شبکه «سی ان بی سی» گفت این توافق به قدرتهای جهانی دیگر که در این مذاکرات حضور دارند با کمک بازرسان هسته ای توان «بسیار زیادی» برای تشخیص توانمندی نظامی این کشور خواهد داد.