همه دفاتر پلیس ۱۰+ در سراسر کشور آمادگی صدور گذرنامه را دارند وتلاش می شود در حداقل زمان در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

فرمانده قرارگاه اربعین ناجا گفت: همه دفاتر پلیس ۱۰+ در سراسر کشور آمادگی صدور گذرنامه را دارند وتلاش می شود در حداقل زمان در اختیار متقاضیان قرار بگیرد.

سردار حسن کرمی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر افزود: بر اساس تصمیمات اتخاذ شده افراد برای شرکت در مراسم اربعین حسینی در کربلای معلی باید روادید داشته باشند .

وی گفت: برای این منظور کنترل هایی هم پیش بینی شده است بطوریکه افراد از مبدا که حرکت می کنند در پلیس راه ها کنترل های اولیه صورت می گیرد و هر چه به مرز نزدیک تر می شوند کنترل ها شدیدتر میشود .

کرمی افزود : امکان صدور گذرنامه در مرز وجود ندارد اما در شهرهای مرزی دفاتر پلیس 10+می توانند ظرف 24 ساعت گذرنامه صادر کنند .

دبیر ستاد مرکزی اربعین هم در گفتگوی تلفنی با این برنامه به تشکیل کمیته تخصصی حمل ونقل وزیرساخت اشاره کرد و گفت : این کمیته صرفا موضوعات تخصصی حمل ونقل را پیگیری میکند .

آقابابایی گفت :البته ستاد دیگری موضوعات حمل ونقل در داخل کشور عراق را نیز با محوریت سفارت جمهوری اسلامی ایران در آن کشور پیگیری میکند که در جهت تسهیل انتقال و برگشت زائران باشد .

وی افزود: در داخل کشور اتوبوسهای بین شهری زائران را از مبدا به نزدیکترین مرز ایران و عراق در شهرهای مهران، چذابه و شلمچه منتقل می کند و در آنجا اتوبوس های شهری این افراد را به نقطه صفر مرزی هدایت می کند .

آقا بابایی گفت : البته مسیرهایی همچون راه آهن و هواپیما هم در برنامه ریزی ها گنجانده شده و مهمتر از همه موضوع بازگشت زائران به صورت خاص دیده شده است.


معاون سازمان حج وزیارت: امکان صدور روادید برای اربعین فقط در چهار دفتر

معاون سازمان حج وزیارت گفت : تاکنون 975 هزار نفر برای حضور در مراسم اربعین حسینی در سامانه سما ثبت نام کرده اند. حمید محمدی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع اربعین و تمهیدات صورت گرفته برای زائران حسینی افزود: مسئولیت مستقیمی که بر عهده سازمان حج و زیارت در این زمینه نهاده شده موضوع اعزام ، اسکان و تغذیه درداخل مرزهای ایران است.

وی گفت : همچنین سازمان حج وزیارت 11 دفتر در شهرهای قم ، تبریز ، ساری ، شیراز ، کرمان ، یزد ، کرج ، ایلام ، خرمشهر ، سوسنگرد و تهران را تجهیز کرده است و کادر کنسولگری عراق در این دفاتر برای صدور روادید مستقر شده اند .

محمدی افزود : حدود دو هزار دفتر زیارتی در سراسر کشور وجود دارد و تلاش کردیم تا از طریق وزارت خارجه کار صدور روادید سرعت بیشتری بگیرد اما متاسفانه تاکنون صدور روادید فقط در چهار دفتر کرج ، قم ، تبریز و شیراز صورت می گیرد .

وی گفت : هفت دفتر باقی مانده هنوز امکانات لازم برای صدور روادید در اختیار ندارند .

معاون سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه تجربه سال قبل در خصوص طراحی سامانه سما تجربه خوبی بود گفت : متقاضیان حضور در مراسم اربعین حسینی باید در این سامانه ثبت نام کنند .

محمدی افزود : متقاضیان تا فرصت است باید در این سامانه ثبت کنند و زمان ثبت نامشان را به تاخیر نیاندازند .

وی گفت : چنانچه تجهیزات مربوط به صدور ویزا در دفاتر به صورت کامل وجود داشته باشد صدور روادید زمان زیادی نخواهد برد و یک روزه می توان آن را صادر کرد .

محمدی با اشاره به اینکه امکان صدور انفرادی هم امکانپذیر است گفت: اما با توجه به اینکه هزینه روادید انفرادی بیشتر از گروهی است وصدور آن نیز قدری نسبت به انفرادی طول می کشد توصیه می شود علاقه مندان به صورت گروهی ثبت نام کنند.


معاون استاندارخوزستان: مبادی امدادرسان عراق را هم تجهیز کرده ایم

معاون استاندار خوزستان گفت: برای تکرار نشدن مشکلات سال قبل اماکن امداد رسان کشور عراق را هم ما تجهیز می کنیم .

قدرت الله دهقان در ارتباط زنده با برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما افزود: پارسال هم مشکل خاصی در شلمچه وچذابه وجودنداشت اما برای جلوگیری از تکرار موارد مشکل ساز اربعین 93 تمهیدات لازم اندیشیده شده است .

وی ادامه داد : برای راحتی عبور ومرور زائرین در خروجی های چذابه و شلمچه تمهیدات لازم اندیشیده شده اما در عراق توانایی پاسخگویی به نیازهای زائرین وجود ندارد از این رو برای رفع این مشکل قرار شده است تا در سامانه های پایانه ای ورودی زائرین در عراق نیروهای عراقی به ارائه امکانات و تجهیز زائرین بپردازند .

دهقان ادامه داد : امسال 48 چادر امداد رسان در خروجی های شلمچه و چذابه تعبیه شده است که البته عهده دار این مسئولیت هم مردم هستند.

استاندار ایلام در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب گفت : امسال حدود 96 چادر امداد رسان در مرز مهران تعبیه شده است که روزانه میزبان 5 هزار نفر زائر است که البته در روزهای گذشته تعدادی هم بدون ویزا اقدام به عبور ومرور کردند وبا برقراری هماهنگی های لازم ظرف 24 ساعت برایشان ویزا صادر شده است .

معاون سازمان حج و زیارت هم به ملزومات اخذ روادید اشاره کرد وگفت: برای دریافت روادید حدود 30 دلار به اضافه 10 هزار تومان از زائرین اخذ می شود .

محمدی همچنین از وجود 150 هزار امکان اسکان در کشور عراق خبر داد.

استاندار خوزستان در ادامه به همکاریهای بی دریغ امداد رسانان راهیان نور اشاره کرد وگفت : جهت پذیرایی از زائرین حدود صد هزار نفر در اماکن تعبیه شده عراقی اعلام آمادگی کرده اند .

سردار کرمی فرمانده قرارگاه اربعین هم بابیان اینکه درصورت نیاز به باز شدن خروجی های بیشتر مثل مرز خسروی امکانات لازم وجود دارد گفت: با این همه هنوز نیازی مشاهده نشده است .

وی از تعبیه پارکینگ های لازم برای کسانی که قصد سفر با خودروی شخصی را دارند خبر داد وگفت : باوجود اینکه زیرساخت جاده ای و ریلی در خوزستان وجوددارد اما بهتر است زائرین مسیرهای دیگری را هم برای عبور ومرور انتخاب کنند تا از تجمع وازدحام روی مرزهای خوزستان جلوگیری شود .

حمید محمدی هم افزود : ویزاهای صادر شده مخصوص اربعین است و طبیعتا در روزهای بعداز اربعین اعتباری نخواهد داشت .