نرخ باروری در اکثر کشورهای جهان روند نزولی دارد و متاسفانه ایران در جایگاه هجدهم جهان در نرخ باروری است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

رئیس هشتمین کنگره بهداشت باروری و ناباروری گفت: نرخ باروری در اکثر کشورهای جهان روند نزولی دارد و متاسفانه ایران در جایگاه هجدهم جهان در نرخ باروری است.


دکتر ربابه طاهرپناه افزود: آمار نرخ باروری در کشور در سال 1345، 3و یک دهم بوده و در سال 1390، یک و 3 دهم شده است که نشان دهنده مسیر نادرست در ارتقاء سطح باروری است.

وی ادامه داد‌: ایران به لحاظ نرخ باروری هجدهمین کشور جهان و سومین کشور آسیاست و همین موضوع زنگ خطر بررسی روش های ناباروری در زوجین را به صدا در می آورد.

طاهرپناه گفت: ‌با توجه به سیاست های وزارت بهداشت در جهت تشویق زوجین به فرزند آوری باید نرخ باروری در کشور به عدد 2 و چهار دهم برسد که تحقق این مهم نیازمند بهبود روش های درمانی و سبک زندگی است.

وی با بیان اینکه علم پزشکی در حال حاضر بصورت لحظه ای بروز می شود افزود: مطالعات نشان می دهد گاهی تجویز نابجای داروها از جمله داروهای شیمی درمانی و داروهایی که برای بیماری های خود ایمنی استفاده می‌شوند می تواند در ایجاد ناباروری نقش داشته باشد.

رئیس هشتمین کنگره بهداشت باروری و ناباروری ادامه داد: این داروها قدرت و ذخیره تخمدان را کاهش می دهد و حتی چندقلوزایی از عوارض داروهای درمان ناباروری است.

وی گفت: ‌البته توجه خاصی که پس از انقلاب به فرزندآوری داشته ایم موجب شده است تا جامعه پزشکی تلاش ویژه ای برای رفع این مشکل داشته باشد اما با توجه به اینکه کشور ما روند رو به سالمندی را طی می‌کند هر چه سریعتر باید مشکلات موجود در ناباروری زوجین مرتفع شود.