هر توافقی که سبب کاهش تحریم های ایران شود توافقی بد خواهد بود،

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

روزنامه واشنگتن پست با این ادعا که هر توافقی که سبب کاهش تحریم های ایران شود توافقی بد خواهد بود، نوشت باراک اوباما باید از مذاکرات هسته ای کنار بکشد.
این روزنامه در گزارشی به قلم کوین مک کارتی رهبر اکثریت در مجلس نمایندگان آمریکا، نوشت: مشاوران سابق باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا نامه ای سرگشاده به او نوشتند و در آن درباره تلاش های واشنگتن برای دستیابی به توافقنامه هسته ای با ایران ابراز نگرانی و اعلام کردند این توافقی «خوب » نیست.
این افراد تنها مقاماتی نیستند که درباره مذاکرات هسته ای ایران ابراز نگرانی می کنند. در حال حاضر که ضرب الاجل دستیابی به توافقنامه جامع هسته ای به سر آمده است، باراک اوباما باید این گونه لفاظی ها را نادیده بگیرد و خود را برای رد یک توافقنامه بد آماده کند.
رونالد ریگان چند دهه پیش در مذاکرات با شوروی سابق در ایسلند، با چالشی مشابه مواجه بود. ریگان با وجود آگاهی در این باره که دستیابی به هرگونه توافق با روس ها سبب دادن امتیازات فراوانی به آنها خواهد شد، از مذاکرات کنار کشید و تنها در صورتی بار دیگر در مذاکره حاضر شد که می دانست می تواند به توافقی بهتر با آنها دست یابد.
ریگان می دانست که صلح بدون آزادی بی معناست و همچنین از این موضوع آگاه بود که دست کشیدن از مذاکرات به اندازه نشستن دور میز مذاکره اهمیت دارد.
گزارش های منتشر شده درباره مذاکرات هسته ای بین ایران و قدرت های جهانی به همراه بیانیه های صادر شده از سوی مقامات بلندپایه دولت باراک اوباما نشان دهنده وجود نگرانی های جدی درباره سه موضوع است. این موارد شامل تمایل ظاهری دولت اوباما برای اجازه دادن به ایران به منظور مخفی نگه داشتن فعالیت های نظامی اش در گذشته، احتمال برداشته شدن تحریم هایی که ربطی به برنامه هسته ای تهران ندارند و نبود اصرار از سوی طرف آمریکایی برای انجام بازرسی های گسترده از تأسیسات ایران به عنوان بخشی از توافق نامه هسته ای می شود.
هر سه مورد منعکس کننده درخواست های بی چون و چرای دولت آمریکا برای رسیدن به توافق نامه هسته ای هستند. هر سه مورد در عین حال تضمین کننده دستیابی به یک توافق نامه بد با ایران هستند.
درست دو ماه پیش، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی پی بی اس اعلام کرد در صورت دستیابی به توافقنامه هسته ای با ایران مطمئنا باید فعالیت های احتمالی نظامی هسته ای رژیم این کشور در گذشته مورد توجه قرار گیرد. فعالیت های مشکوک ایران در گذشته در ارتباط با ساخت تسلیحات هسته ای این موضوع را زیر سوال می برد که تهران در پی دنبال کردن برنامه هسته ای صلح آمیز و غیر نظامی است.
بدون آگاهی از فعالیت های ایران طی سال های اخیر، هیچ راهی برای ارزیابی و سنجش قابلیت های هسته ای این کشور وجود ندارد. با در نظر گرفتن این موضوع که پیشینه برنامه هسته ای ایران مملو از تلاش ها برای فریب کاری و ابهام است این مسئولیت بر عهده ایران است تا ثابت کند چیزی برای پنهان کردن ندارد. این اتفاق رخ نداده است اما باید بر روی آن تأکید شود.
اما مذاکره کنندگان آمریکایی بر این امر اصرار ندارند. کری اخیرا اعلام کرد:« ما نمی خواهیم به صورتی خاص بر پاسخگویی ایران درباره اقداماتش در یک برهه از زمان تأکید کنیم.» این گونه اظهار نظرها تنها بر نگرانی های اعضای کنگره آمریکا درباره مسیر مذاکرات هسته ای می افزاید.
در ارتباط با دومین نگرانی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در ماه آوریل اعلام کرد تحریم های اعمال شده از سوی واشنگتن علیه ایران در زمینه حمایت این کشوراز تروریسم، نقض حقوق بشر و برنامه موشک های بالستیک تهران تحت توافق نامه نهایی هسته ای به طور کامل بر سر جای خود باقی خواهند ماند.
در حال حاضر، بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، کاخ سفید در تلاش برای ارائه تعریفی دوباره از همه تحریم ها و برداشته شدن آنها پس از دستیابی به توافق نامه جامع هسته ای است. به غیر از ناامیدی فزاینده دولت آمریکا برای دستیابی به توافق نامه هسته ای چه موضوع دیگری تغییر یافته است؟
این موضوع مایه نگرانی آن دسته از اعضای کنگره آمریکاست که بر این باورند این تحریم ها در واکنش به اقدامات نادرست ایران اعمال شده اند. تنها در صورتی باید این تحریم ها را لغو کرد که ایرانی ها از همه این فعالیت ها دست بردارند. وعده لغو آن دسته از تحریم هایی که به برنامه هسته ای ایران ارتباطی ندارند سبب از بین رفتن همه اهرم ها برای متعهد نگه داشتن ایران و مجازات رژیمی است که اقدام به نقض حقوق بشر و انجام فعالیت های تروریستی در جهان می کند.
اعمال تحریم ها بود که سبب شد ایران بر روی میز مذاکرات حاضر شود. صادرات نفت ایران طی سه سال به نصف کاهش یافت، بانک های ایرانی از انجام دادن معاملات در نظام مالی بین المللی منع شدند. این تحریم ها به همراه تحریم های مرتبط با برنامه تسلیحاتی، موشکی و هسته ای ایران سبب شدند به تلاش های ایران برای استیلای منطقه ای آسیب وارد شود. هر گونه توافقی که به صورت صریح یا تلویحی سبب کاهش تحریم های ایران شود توافقی بد خواهد بود.
دستیابی به یک توافق بد همچنین سبب خواهد شد رژیم ایران بر موضع خود در این باره تأکید کند که دست به فریبکاری نخواهد زد. بازرسان بین المللی باید «در هر زمان به هر مکان» از تأسیسات ایرانی دسترسی داشته باشند از جمله تأسیسات نظامی و دیگر تأسیسات حساس. آمریکا نباید به ایران در زمینه بازرسان بین المللی حق وتو بدهد. خودداری رژیم ایران از تسلیم شدن در مقابل انجام بازرسی های سرزده نشان می دهد تهران می خواهد به فریبکاری هایش ادامه دهد.
سخنان آیت الله علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب این ایده را رد نمی کند. آیت الله خامنه ای اعلام کرد به بازرسان بین المللی اجازه بازدید از تأسیسات نظامی ایران یا مصاحبه با دانشمندان هسته ای را نخواهد داد. مجلس ایران نیز اعلام کرد قانونی را تصویب می کند که این گونه بازرسی ها را به عنوان بخشی از توافق نامه هسته ای رد می کند.
در حالی که مذاکرات هسته ای ادامه دارد، کنگره آمریکا نیز خود را علیه یک توافق نامه بد آماده می کند.