سی ان ان با اشاره به اینکه ایرانیها تحریمها را ناعادلانه می دانند ، اعلام کرد احتمال تمدید دوباره مذاکرات هسته ای ایران پس از هفتم ژوئیه وجود دارد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سی ان ان با اشاره به اینکه ایرانیها تحریمها را ناعادلانه می دانند ، اعلام کرد احتمال تمدید دوباره مذاکرات هسته ای ایران پس از هفتم ژوئیه وجود دارد.

به گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان، وزیر امور خارجه ایران گفت توافق بر سر برنامه هسته ای این کشور نزدیک است. محمد جواد ظریف روز جمعه با انتشار بیانیه ای در این زمینه ابراز امیدواری کرد، گرچه مقامات آگاه می گویند برخی اختلافات اساسی هنوز حل و فصل نشده است. مذاکره کنندگان می کوشند تا پیش از مهلت تعیین شده در هفتم ژوئیه به توافق برسند.
آتیکا شوبرت، خبرنگار شبکه از وین گزارش داد گفتگوها ظاهراً پیشرفت هایی داشته است، اما ما چندان از جزئیات اطلاع نداریم. البته منتظریم که بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی بزودی منتشر شود، تا اطلاعات بیشتری درباره گفتگوها به دست آوریم. از سوی دیگر، محمد جواد ظریف تصاویر ویدیویی فوق العاده ای در پایگاه یوتیوب منتشر کرده است؛ این تصاویر نیز حقیقتاً درخواستی برای درک دیدگاه ایران در گفتگوها است. ظریف در این تصاویر گفت:« به رغم برخی اختلافات باقی مانده در این ساعات آخرین، هیچگاه به این اندازه به دستیابی به راه حل پایدار نزدیک نبوده ایم. با وجود این، هیچ تضمینی وجود ندارد. دستیابی به توافق نیازمند شجاعت برای مصالحه، خودباوری برای انعطاف، پختگی برای تصمیمات منطقی، خردمندی برای کنار گذاشتن توهمات و جسارت برای عبور از عادت‌های کهنه است».
شوبرت افزود ظریف به طور مشخص اشاره نمی کند مخاطب او کیست، اما استفاده از واژه هایی مانند جسارت نشان می دهد آمریکایی ها قطعاً مخاطب او هستند و بیش از همه دولت اوباما را مد نظر دارد. در این پیام ویدیویی از موسیقی پیانو نیز استفاده شده است که قطعاً دیدگاه ایران را نشان می دهد و اینکه ایرانی ها احساس می کنند تحریم ها غیر عادلانه است.
جدول زمانی برای لغو تحریم ها در صورت دستیابی به توافق نیز از حساس ترین مسائل مورد اختلاف برای ایرانی ها به شمار می رود. فرضاً می دانیم که مذاکره کنندگان، چند شب پیش تا ساعت سه بامداد بیدار بودند تا مشخصاً مسئله تحریم ها را بررسی کنند. از سوی دیگر، کار تیم های فنی بر روی مسائل هسته ای نیز به صورت شبانه روزی ادامه دارد. بنابراین، کارهای بسیاری صورت گرفته است؛ ما هنوز نمی دانیم آنها چه اندازه به توافق نزدیک شده اند، اما اکثر مقامات می گویند پیشرفت هایی حاصل شده است.
خبرنگار سی ان ان در پاسخ به اینکه آیا مهلت تعیین شده برای هفتم ژوئیه قطعی است یا اینکه احتمال تمدید گفتگوها تا چند روز دیگر نیز وجود خواهد داشت، گفت:« این مهلت تا اندازه زیادی از سوی خود مذاکره کنندگان اعمال شده و برای پاسخگویی به مطالبات سیاسی از گروه های مذاکره کننده در داخل کشورهایشان و بخصوص از جانب کنگره (آمریکا) است. کنگره نیاز دارد در صورت دستیابی به توافق، آن را تا نهم ژوئیه در اختیار داشته باشد و سپس همه جزئیات آن را به دقت بررسی و در مدت سی روز تأیید کند. این اقدام پیش از ادامه کار ضرورت دارد. بنابراین، مهلت تعیین شده بیشتر برای نمایندگان آمریکا معنا دارد، اما نمایندگان ایرانی معتقدند ابتدا می توانند به توافق برسند و سپس آن را تأیید کنند. بنابراین، احتمال ادامه گفتگوها حتی پس از هفتم ژوئیه نیز وجود دارد.