وزیر انرژی آمریکا خطاب به گروه‌های یهودی گفت که رد توافق هسته‌ای به اتحاد گروه 1+5 و اعتبار آمریکا آسیب خواهد زد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

وزیر انرژی آمریکا خطاب به گروه‌های یهودی گفت که رد توافق هسته‌ای به اتحاد گروه 1+5 و اعتبار آمریکا آسیب خواهد زد.

به نقل از پایگاه خبری هیل، ارنست مونیز وزیر انرژی آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس ویدیوئی آنلاین به میزبانی فدراسیون یهودیان شمال آمریکا با تکیه بر ادعادی بی اساس غرب و آمریکا مبنی بر تلاش ایران برای دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای گفت: ما در تلاشیم تا همکاری امنیتی خود با اسرائیل و متحدان عرب‌مان را افزایش دهیم. انجام این کار با اطمینان از اینکه ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا نخواهد کرد، یعنی حذف تهدید یک سلاح هسته‌ای به ما آزادی بیشتری برای اقدام می‌دهد.

مونیز که در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 نقش کلیدی داشته است در ادامه تلاش‌های دولت آمریکا برای متقاعد کردن اعضای کنگره و افکار عمومی برای حمایت از توافق هسته‌ای، در طول هفته‌های اخیر گفت‌وگوهای متعددی را با جمهوری خواهان و دیگر اعضای کنگره در همین راستا انجام داده است.

کنگره آمریکا قرار است ماه آینده پس از بررسی برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تائید یا رد آن رأی‌گیری کند. جمهوری خواهان که از همان ابتدا از مخالفان مذاکرات هسته‌ای بودند تلاش می‌کنند تا مانع از تائید برجام از سوی قانونگذاران شوند.

این در حالی است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تهدید کرده است در صورت مخالفت کنگره با این توافق آن را وتو خواهد کرد.

وزیر انرژی آمریکا در ادامه این کنفرانس تاکید کرد که این توافق ایران را از یک کشور در آستانه هسته‌ای شدن دور نگه می‌دارد و راه‌های دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای از طریق غنی سازی اورانیوم و تولید پلوتونیوم را مسدود می‌کند.

وی با اشاره به راستی آزمایی‌هایی که طبق این توافق انجام خواهد شد، بیان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با استفاده از فناوری پیشرفته به طور گسترده بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت خواهد کرد.

مونیز همچنین گفت که توافق هسته‌ای به نفع آمریکا، اسرائیل و برخی متحدان عرب ماست.

بر اساس این گزارش، جامعه یهودیان آمریکا هفته گذشته نیز میزبان یک سخنرانی آنلاین توسط بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برجام بود که این بار نیز نتانیاهو بر مخالفت خود با توافق هسته‌ای تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با ادعای اینکه برجام همچنان به ایران اجازه دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای را می‌دهد در حالی با توافق هسته‌ای مخافت می‌کند که رژیم متبوعش تنها دارنده زرادخانه هسته‌ای در خاورمیانه بشمار می‌آید اما هیچگاه این مسأله را به طور رسمی نپذیرفته و هیچ معاهده بین‌المللی مرتبط هسته‌ای را امضا نکرده است.

این در حالی است که مقامات ایران همواره تاکید می‌کنند فعالیت‌های هسته‌ای این کشور ماهیت کاملا صلح آمیز دارد.