سفارت انگلیس در واشنگتن، به سوالات کاربران درباره معامله هسته ای ایران، در فضای فیسبوک پاسخ گفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

سفارت انگلیس در واشنگتن در پاسخ به سوال کاربران فیس بوک، معامله هسته ای ایران را بهترین معامله ممکن توصیف و تاکید کرد رد شدن این معامله در کنگره، همه اهرم های اعمال فشار جامعه بین المللی در برابر توسعه برنامه هسته ای ایران را از بین می برد.

سفارت انگلیس در واشنگتن، به سوالات کاربران درباره معامله هسته ای ایران، در فضای فیسبوک پاسخ گفت.
این سفارتخانه در خصوص اینکه انگلیس با توجه به وجود لابی اسرائیل، چقدر برای جلب نظر سناتورهای جمهوریخواه آمریکا به توافق هسته ای ایران تلاش می کند، پاسخ داد، سفیر انگلیس در آمریکا به طور منظم درباره موضوعات سیاست خارجی با اعضای هر دو طرف بحث می کند. انگلیس امضا کننده طرح اقدام مشترک جامع است و نقش مهمی در مذاکرات آن ایفا کرد و این طرح را همسو با منافع ملی خود می داند. از این رو زمان زیادی را به صحبت کردن با اعضای کنگره اختصاص داده است تا اطمینان یابد آنها دیدگاه ها و منافع انگلیس را درباره اجرای این معامله، تشخیص می دهند و درک می کنند. لازم به ذکر است بسیاری از این بحث ها با همکاران اروپایی، روس و چینی نیز که همگی خواهان اجرای این معامله هستند، وجود داشته است.
یکی از کاربران درباره توافق های جانبی با ایران سوال کرد و اینکه گفته می شود ایران خود اقدام به نمونه برداری از سایت های مشکوک خواهد کرد. وی سوال کرد آیا انگلیس از این توافق های جانبی اطلاع و در تنظیم کردن آنها نقش داشته است و با توجه به سابقه فریبکاری ایران، آیا چنین امری به معنای کم شدن جدیت تلاش ها برای بررسی فعالیت های هسته ای مخفی سابق ایران نیست؟
سفارت انگلیس در واشنگتن پاسخ داد هیچ توافق مخفی بین پنج بعلاوه یک و ایران وجود ندارد. یک توافق محرمانه بین آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران بر سر رفع نگرانی ها درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران وجود دارد. ما به توانایی آژانس برای رسیدگی به این موضوعات اطمینان داریم. آژانس در 15 دسامبر گزارشی را منتشر خواهد کرد که نتیجه این کار را روشن می کند. اطلاعات نادرست زیادی در اینباره وجود دارد.
کاربر دیگری اشاره کرد آیا اینکه حامی شماره یک تروریسم در جهان، میلیاردها دلار را در قالب کاهش تحریم ها دریافت کند، یک اتفاق بد نیست؟ این امر موجب به راه افتادن یک رقابت هسته ای در منطقه می شود. کشورهایی چون عربستان سعودی به ایران اعتماد ندارند، آنها می دانند که ایران می خواهد بمب بسازد. این توافق چطور راه رسیدن به بمب را بر ایران می بندد؟ ایران اکنون به میلیاردها دلار وجه نقد و برداشته شدن تحریم ها دست می یابد و در حالیکه توانایی خود را برای ساخت بمب حفظ می کند و توسعه می دهد، ایران فقط باید 15 سال برای داشتن بمب صبر کند.
سفارت انگلیس اعلام کرد نکته مهم در این توافق این است که ایران برنامه هسته ای خود را به عقب بر می گرداند، آن را تحت نظارت بی سابقه قرار می دهد و در نتیجه از ساخت سلاح هسته ای دورتر می ماند.
در ادامه این سوال مطرح شد که چرا انگلیس با توافقی همراهی می کند که به ایران اجازه می دهد زیرساخت هسته ای خود را بیشتر توسعه دهد و همزمان تحریم ها را علیه گروه ها و سازمان های تروریستی ایرانی بر می دارد؟
سفارت انگلیس در واشنگتن، پاسخ داد اجازه دهید واقعا روشن کنیم که این معامله چه هست و چه نیست. اگر -و فقط اگر- ایران به مفاد این معامله عمل کند، این معامله امکان تعلیق یا برداشته شدن تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای را فراهم می کند. تحریم هایی که اروپا و نیز آمریکا به علت حمایت ایران از سازمان های تروریستی یا نقض حقوق بشر وضع کرده اند، پابرجا خواهد ماند و تقویت خواهد شد. این معامله به ایران اجازه نمی دهد زیرساخت هسته ای خود را تا چند سال توسعه دهد، اما همزمان محدودیت هایی را که به شدت نظارت می شوند، اعمال خواهد کرد. این محدودیت ها و نظارت ها تضمین خواهد کرد که دستکم 10 سال، ایران تا رسیدن به مواد کافی برای ساخت یک سلاح هسته ای، یک سال فاصله خواهد داشت. و از طریق تصویب و اجرای پروتکل الحاقی بر اساس پیمان منع تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای (ان پی تی)، ما به نظارت و سازوکارهای راستی آزمایی همیشگی دست خواهیم یافت که به ما ابزار لازم برای شناسایی اقدام ایران در ساخت سلاح هسته ای را خواهد داد.
ما درباره نقش ایران در منطقه، دچار توهم نیستیم، اما این بدان معنا نیست که ما نباید برای رفع خطر تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای کاری بکنیم. این معامله صرفا برای بازداشتن ایران از رسیدن به سلاح هسته ای است و ما اطمینان داریم که می تواند چنین هدفی را محقق سازد.
سفارت انگلیس در واشنگتن درباره اینکه چه گریزگاه هایی در این معامله می بیند، اعلام کرد ما اعتقاد نداریم در این معامله گریزگاه هایی وجود دارد. یکی از عللی که مذاکره بر سر آن نزدیک به دو سال طول کشید، این بود که ما مصمم بودیم همه جزئیات بررسی و معین شوند. این معامله و ضمایم آن بسیار جامع هستند. با این حال این بدان معنا نیست که ما با آسودگی خاطر با ایران برخورد خواهیم کرد. ما به دقت تبعیت ایران از این معامله را زیر نظر خواهیم داشت و از نقش آژانس در نظارت و راستی آزمایی فعالیت ایران، حمایت خواهیم کرد. ما در این معامله سازوکار «بازگشت تحریم ها» را تعریف کردیم که به این معناست که ما می توانیم سریعا و قویا در صورتی که ایران مفاد توافق را نادیده بگیرد، به آن واکنش نشان دهیم.
یکی از کاربران اشاره کرد اینکه ایران تا کنون فقط یک ماشه انفجاری را آزمایش کرده است به آن معنا نیست که ملاها چون مواد شکافت پذیر کافی ندارند، توانمندی ساخت سلاح هسته ای ندارند. آزمایش این ماشه فقط برای سلاح هسته ای ضروری است.
سفارت انگلیس در اینباره اشاره کرد، برنامه ایران به شدت با این معامله محدود شده است و ایران یک سال وقت لازم دارد تا به مواد شکافت پذیر کافی برای یک سلاح هسته ای دست یابد.
سفارت انگلیس در ادامه درباره اینکه ایران اجازه دارد بازرسی ها را 24 روز به تاخیر بیندازد و تاثیر این اقدام بر پنهان کردن جنبه های تسلیحاتی برنامه هسته ای، توضیح داد آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اساس برجام به همه مراکز معرفی شده دسترسی روزانه خواهد داشت. بعلاوه آژانس در صورتی که درباره فعالیت هایی ناهمگون با یک برنامه هسته ای صلح آمیز مشکوک باشد، قادر خواهد بود درخواست بازرسی از هر سایتی از جمله سایت نظامی را نیز مطرح کند. مهم است بدانیم که آژانس قادر است بر هر مرحله از چرخه سوخت هسته ای ایران نظارت داشته باشد. این بدان معناست که اگر ایران سعی کند مسیر اورانیوم را به سمت سایت های اعلام نشده سوق دهد، ما از آن اطلاع خواهیم یافت.
درباره پارچین، اطلاعات نادرست زیادی وجود داشته است. ما به طرح های آژانس و توانایی آن برای حل همه موضوعات معوق درباره ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران، از جمله موضوعات مرتبط با پارچین، اطمینان کامل داریم. ما کاملا اطمینان داریم که آژانس مسئولیت بازرسی هسته ای را به ایران واگذار نخواهد کرد.
از سفارت انگلیس در واشنگتن سوال شد اگر در 14 سال ایران اجازه داشته باشد سانتریفوژهای بسیار پیشرفته را نصب کند و به زمان گریز هسته ای تقریبا صفر برسد، آیا این قضیه برای آینده مشکل آفرین نخواهد بود؟
پاسخ این سفارتخانه این بود: قطعا نه. ایران به عنوان بخشی از این توافق موقتا پروتکل الحاقی را اجرا خواهد کرد و به دنبال تصویب آن در قالب توافق جامع پادمان های خود با آژانس بر خواهد آمد. زمانی که این پروتکل تصویب شود، ایران ناگزیر خواهد بود تعهدات خود را برای همیشه اجرا کند. بنابراین ما نسبت به شرایط امروز، در برابر برنامه ایران، قدرت نظارت و راستی آزمایی بهتری خواهیم داشت.
علاوه بر این، مولفه های مهم این معامله، 25 سال باقی می مانند، مولفه هایی چون نظارت آژانس بر کنسانتره اورانیوم و کارخانه های تولید کنسانتره اورانیوم، و محدودیت های موجود برای فعالیت هایی که می تواند به طراحی و ساخت وسیله انفجاری هسته ای مربوط باشد.
ایران در طول اجرای این معامله و پس از آن همچنان ملزم به اجرای تعهداتی که در پیمان منع تولید و تکثیر تسلیحات هسته ای (ان پی تی) دارد،‌ مانند اینکه هرگز برای دستیابی به سلاح هسته ای یا ساخت آن اقدام نکند، اینکه به توافق جامع پادمان ها و پروتکل الحاقی عمل کند، متعهد خواهد بود. اگر ایران هر زمان از تعهداتش در برابر ان پی تی تخطی کند، ما برای اقدام علیه این کشور درنگ نخواهیم کرد و در این راه هیچ گزینه ای از دستورکار خارج نیست.
یکی از کاربران اشاره کرد یکی از اهداف مطرح شده در معامله با ایران این بود که از رقابت تسلیحات هسته ای در خاورمیانه جلوگیری شود. با این حال همسایگان سنی ایران، خصوصی می گویند این معامله را نمی پسندند و می خواهند برنامه های هسته ای خود را داشته باشند. آیا این توافق از قبل شکست خورده نیست؟
سفارت انگلیس در واشنگتن پاسخ داد هیچ یک از همسایگان سنی ایران تصریح نکرده اند که می خواهند سلاح های هسته ای به دست آورند. همه آنها عضو پیمان ان پی تی باقی می مانند. این معامله بهترین راه برای جلوگیری از رسیدن ایران به توانایی گریز هسته ای و تولید سلاح هسته ای است. این توافق منافع امنیتی همه کشورهای منطقه را تامین می کند.
از سفارت انگلیس سوال شد اگر کنگره آمریکا با این معامله مخالفت کند، چه خواهد شد، آیا تحریم های فعلی برقرار خواهند ماند؟
پاسخ سفارت انگلیس چنین بود: اگر کنگره به این معامله رای منفی بدهد، رژیم تحریم ها ضعیف خواهد شد زیرا کشورهایی که تا کنون آماده بودند از آن تبعیت کنند احتمالا سعی خواهند کرد راهی برای دور زدن آن بیابند. بسیاری در جامعه بین المللی استدلال خواهند کرد که آمریکا معامله ای را که برای بقیه پنج بعلاوه یک و شورای امنیت سازمان ملل پذیرفته بودند، رد کرد، بنابراین چرا باید به مجازات کردن ایران ادامه داد. از این رو گرچه برخی تحریم ها -مشخصا تحریم های آمریکا- ممکن است برجا بمانند، توانایی اجرای آنها بی وقفه کاهش خواهد یافت. این بدان معناست که آنها به تحریم هایی با اثربخشی کمتر تبدیل خواهند شد.
علاوه بر این وحدت بین المللی که در رسیدن به این معامله نقش اساسی داشت، از بین می رود. بسیار بعید خواهد بود که روسیه و چین به اعمال فشار بر ایران ادامه دهند، بنابراین توانایی ما برای واداشتن ایران به بازگشت به پای میز مذاکره، به شدت از دست خواهد رفت.
در نهایت، دستاوردهایی که با این معامله حاصل شده است (از نظر محدودیت های قابل ملاحظه، بازرسی ها و نظارت های عمیق)، از دست خواهند رفت. ایران ممکن است با ادعای اینکه این ما نبودیم که معامله را نادیده گرفتیم، از تن دادن به این بازرسی ها و نظارت ها خودداری کند. بنابراین ما امکان نظارت بر برنامه آنها را از دست خواهیم داد و پیشرفتی که تا کنون در حذف ذخیره اورانیوم 20 درصدی به دست آورده ایم، از بین می رود. این بدان معناست که ایران ساده تر و بی آنکه شناسایی شود، می تواند برنامه تسلیحات هسته ای را دنبال کند.
یکی از برداشت های نادرست رایج درباره معامله ایران این است که ما می توانستیم معامله بهتری داشته باشیم. ما اعتقاد نداریم که امکان رسیدن معامله ای بهتر از آنچه حاصل شده است، وجود داشته باشد. این معامله همه مسیرهای بالقوه ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای را می بندد، زمان گریز هسته ای را از 3-2 ماه به یک سال افزایش می دهد و سطح راستی آزمایی و بازرسی های بی سابقه ای را بنیان می نهد. اگر این معامله رد شود و در نتیجه به مرحله اجرا نرسد، کاملا غیرواقع بینانه است که فکر کنیم ایران آماده خواهد بود به مذاکره برگردد. ما در چنین شرایطی وحدت بین المللی و توان نظارت و محدود کردن برنامه هسته ای ایران را از دست می دهیم.
سوال پایانی از سفارت انگلیس این بود که این کشور چه وقت برداشتن تحریم های خود علیه ایران را شروع می کند؟
سفارت انگلیس اعلام کرد تحریم های اروپا که انگلیس به اجرای آنها کمک کرده است،‌بلافاصله برداشته می شوند. کاهش تحریم ها چند مرحله ای خواهد بود و فقط زمانی اتفاق خواهد افتاد که ایران اقدامات توافق شده درباره برنامه هسته ای اش را انجام داده باشد و آژانس نیز با راستی آزمایی، انجام گرفتن آنها را تایید کرده باشد.