بانک مرکزی حراج سکه را که از حدود دو ماه پیش در بانک کارگشایی آغاز شده بود، از امروز (شنبه)و تا اطلاع ثانوی متوقف کرده است.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایسنا، با حبابی شدن قیمت سکه که به بیش از 200 هزار تومان می‌رسید از حدود دو ماه پیش بانک مرکزی حراج را از کانال بانک کارگشایی در دستور کار قرار داد. این حراج سه روز در هفته و از ساعت 14 در این بانک شروع شده و با قیمت‌گذاری پایه از سوی بانک مرکزی برای نیم‌سکه و تمام سکه به کار خود ادامه می‌داد و در نهایت با بالاترین قیمت پیشنهادی به اضافه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده سکه به خریدار واگذار می‌شد.

بنابر اعلام سلیمانی - مدیرعامل بانک کارگشایی- بانک مرکزی حراج سکه را متوقف کرده و البته تا اطلاع‌ ثانوی این کار انجام شده است. محاسبات نشان می‌دهد که در حال حاضر سکه تمام بهار آزادی کمتر از 10 هزار تومان حباب داشته و نیم‌سکه تقریبا هیچ حباب قیمتی ندارد.

دلیل توقف حراجی فعلا از سوی بانک مرکزی مشخص نشده، اما پیش‌تر مدیران این بانک اعلام کرده بودند تا زمانی که حباب تمام سکه به حداقل برسد، به حراج ادامه خواهند داد. این در حالی است که اکنون پیش‌فروش سکه در بانک ملی از 28 بهمن با روشی جدید آغاز شده و طی آن هر قطعه سکه تمام بهار آزادی با قیمت قطعی یک میلیون و 400 هزار تومان در سررسید یکساله و تا یک میلیون و 300 هزار تومان در سررسید شش ماهه به متقاضیان واگذار می‌شود. بیش از 30 حراجی در این مدت برگزار شد و هر چند که آمار مشخص نیست، ولی به نظر می‌رسد بیش از 350 هزار قطعه فروش رفته باشد.

اکنون هر ربع سکه تمام بهار یک میلیون و 480 هزار تومان و نیم‌سکه حدود 720 هزار تومان در بازار معامله می‌شود.