پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

رییس کل اسبق بانک مرکزی گفت: دستکاری قیمت دلار و سرکوب نرخ ارز در شرایطی رکودیِ سال های گذشته عامل اصلی نوسانات اخیر نرخ ارز محسوب می شود.

 

عامل اصلی گرانی دلار از زبان رییس کل اسبق بانک مرکزی

به گزارش مثلث آنلاین و به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا، طهماسب مظاهری ، رییس سابق بانک مرکزی در گفت و گو با رادیو در خصوص افزایش بی سابقه ­ی قیمت ارز در بازار گفت: نرخ ارزها متناسب با شرایط اقتصاد کلان کشورها در مقایسه با همدیگر تنظیم می­شود تا تعادل طبیعی عادی و جاری ایجاد شود.

وی با اشاره به رابطه مستقیم نرخ ارز و رشد اقتصادی در شرایط طبیعی گفت: در شرایط طبیعی وقتی تورم در کشوری بیش از کشور دیگر است و رشد اقتصادی کمتری دارد،  ارز آن کشور که نشانه توان اقتصادی آن کشور و قدرت مبادله کالا و خدمات است نیز به همان نسبت ارزشش کمتر خواهد شد چرا که در شرایط رکودی است و تولید کمتر نسبت به دیگر کشورها دارد  و در نتیجه ارزش پولش ضعیف می­ شود و این یک روند طبیعی است.

طهماسب مظاهری افزود: هر چقدر تولید کشور بالاتر برود متناسب با آن ارزش پول کشور در مقابل کشوری که تولید کمتری دارد بالاتر خواهد رفت.

وی با بیان اینکه این داستان در مورد کشور ترکیه نیز وجود داشته است گفت: ترکیه در چند سال گذشته به لحاظ اتفاقات سیاسی و اقتصادی مختلف در کشورش مثل حمله تروریستی داعش که صنعت توریسم این کشور را با مشکل مواجه کرد؛ از آنچنان رشدی که بایسته بود بهره مند نشد.

وی با بیان اگرچه رشد کشور ترکیه به این جهت کم شد اما مواجهه این کشور با این موضوع عقلانی بود گفت: چرا که دولت ترکیه اگرچه تلاش می کند که رشد سابق را بازگرداند اما نرخ ارز را دستکاری نمی ­کند و اجازه می دهد که به صورت طبیعی نرخ ارزش  طی شود.

طهماسب مظاهری مشکل کشور ایران را دستکاری در نرخ ارز و سیاست سرکوب نرخ ارز دانست و افزود: در این چند ساله اگرچه وضعیت کشور رکودی بوده است اما با درآمدهای نفتی سعی کردیم که قیمت دلار را دستکاری و سرکوب کنیم و این وضعیتی که الان می بینیم سرانجامِ دستکاری قیمت دلار بدون رشد و در شرایط رکودی است.