پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 

دلار

احتمالا شما هم مانند بسیاری از کاربران فضای مجازی در هنگام ایجاد سوال یا دغدغه ذهنی، یک راه نسبتا کم دردسر و آسان در مقابل خود می‌بینند: گوگل کردن!

به گزارش مثلث آنلاین و به نقل از مشرق " التهاب در بازار ارز و گرانی دلار که از چندی قبل شروع شده و در روز قبل به اوج خود رسیده، بازتاب گسترده‌ای در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشته است. در اینجا با استفاده از داده‌های گوگل ترندز، آمار مربوط به نتایج جستجوی کاربران درباره دلار را بررسی کرده و آن را با پرتکرارترین عبارت فارسی در گوگل مقایسه می‌کنیم.

 

دلار در برابر دانلود ؛ مقایسه دو عبارت پرجستجو در گوگل

 

احتمالا شما هم مانند بسیاری از کاربران فضای مجازی در هنگام ایجاد سوال یا دغدغه ذهنی، یک راه نسبتا کم دردسر و آسان در مقابل خود می‌بینند: گوگل کردن!

 

حال اگر بپذیریم که تعداد زیادی از افراد جامعه ایرانی کاربر فضای مجازی هستند (که دور از ذهن به نظر نمی‌رسد)، میزان جستجوی عبارات مختلف در موتورهای جستجو را می‌توان به عنوان شاخصی برای سنجش دغدغه افراد جامعه – یا لااقل گروهی از جامعه – در نظر بگیریم. به عبارت دیگر، برای سنجش میزان جدی بودن یک دغدغه در جامعه – یا لااقل بخشی که کاربر اینترنت هستند – می‌توانیم از داده‌های گوگل برای مقایسه کلمات کلیدی موضوعات مدنظر استفاده کنیم.

 

از همین رو و در بررسی دپارتمان تحلیل داده پایشگر، عبارت «دانلود» پرجستجوترین عبارت فارسی در جستجوی کاربران طی ۹۰ روز اخیر شناسایی شد (فیلم، عکس و بازی به ترتیب سه عبارت پرجستجوی بعدی هستند).

 

حال بیایید نمودار روند جستجو برای پرجستجوترین کلمه فارسی در سه ماه اخیر یعنی «دانلود» و موضوع داغ این روزهای فضای مجازی یعنی «دلار» را با هم مقایسه کنیم.

 

برای مقایسه شفاف‌تر، نمودارها را در دو بازه زمانی «یک سال» و «یک هفته» اخیر مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 

همانطور که از نمودارهای فوق برمی‌آید، سه ماه گذشته میزان جستجوی کاربران اینترنتی برای کلمه دانلود به نحو محسوسی بیشتر از میزان جستجوی کاربران برای دلار بوده است (نمودار).

 

اما بررسی هفته گذشته نشان می‌دهد که حجم جستجوی دیروز و امروز برای این دو کلمه کاملا با هم قابل مقایسه بوده و حتی در حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز (۲۰ فروردین)، میزان جستجوی «دلار» از «دانلود» به عنوان پرجستجوترین عبارت فارسی بیشتر بوده است.