قیمت نفت روز سه‌شنبه تحت تاثیر ادامه کاهش تولید اوپک و تهدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، اندکی افزایش یافت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایسنا، بهای معاملات آتی نفت برنت 14 سنت نسبت به قیمت نهایی روز دوشنبه افزایش یافت و به ۷۸.۳۷ دلار در هر بشکه رسید. برنت روز گذشته تا رکورد ۷۸.۵۳ دلار پیش رفته بود که بالاترین حد در سه سال و نیم اخیر بود.

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 13 سنت افزایش یافت و به ۷۱.۰۹ دلار در هر بشکه رسید و با بالاترین رکوردش از نوامبر سال 2014 فاصله چندانی نداشت.

بازارهای نفت تحت تاثیر توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک که از ابتدای سال 2017 به اجرا درآمده است، محدودیت عرضه پیدا کرده‌اند.

به گفته تحلیلگران، ظهور تهدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تقاضای قوی برای نفت، از بالا بودن قیمت‌ها حمایت کرده‌اند.

به گفته ویلیام اولاگلین، تحلیلگر سرمایه‌گذاری در شرکت "ریوکین سکیوریتیز"، تعهد عربستان و سایر اعضای اوپک برای کاهش تولید از عوامل مهم در حمایت از بالا بودن قیمتها بوده است.

محدود شدن عرضه به بازار، مازاد عرضه جهانی را که سبب ریزش قیمت‌ها از بالای 100 دلار در هر بشکه در سال 2014 به حدود 30 دلار در اوایل سال 2016 شده بود، از بین برده است.

بر اساس گزارش رویترز، آماری که از سوی اوپک منتشر شد، نشان داد ذخایر نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان OECD در مارس به 9 میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله رسید که در مقایسه با 340 میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله در ژانویه سال 2017 افت چشمگیری نشان می دهد.