شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با هدف تامین منافع استان‌های مرزی، آمادگی خود را برای صادرات رسمی فرآورده‌های نفتی از مرز استان آذربایجان غربی به کشورهای همجوار اعلام کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایسنا، سیدمحمدرضا موسوی‌خواه، درباره فروش مرزی سوخت در منطقه شمال‌غرب کشور، از استانداری آذربایجان غربی به سبب ساماندهی فروش سوخت به مرزنشینان استان قدردانی کرد و گفت: آماده صادرات رسمی فرآورده‌های نفتی از مرزهای استان هستیم.

وی تصریح کرد : امیدواریم در امضای قراردادهای صادرات نفت از مرزهای استان، منافع استان آذربایجان غربی تامین شود.

بر اساس این گزارش، ترکیه و گرجستان مایل به برقراری و تداوم صادرات سوخت و فرآورده‌های نفتی از مرزهای استان آذربایجان غربی هستند.

بخشی از کارمزد جایگاه‌داران نقدی پرداخت می‌شود

موسوی‌خواه در گفت‌وگو با اعضای انجمن صنفی جایگاه‌داران سوخت گفت: به منظور شتاب در روند عملیات، کارمزد جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی در سطح کشور به‌صورت پیش‌پرداخت و در قالب حق‌العمل‌کاری پرداخت می‌شود. برای نمونه در فرآیند جدید، شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، بنزین را به مبلغ 9600 ریال به جایگاه‌دار می‌فروشد و جایگاه آن را به نرخ مصوب 10000 ریال به مشتریان عرضه خواهد کرد و مبلغ 400 ریال را به صورت نقدی به عنوان پیش‌پرداخت کارمزد دریافت می‌کند، همچنین در پایان ماه براساس دستورعمل درجه‌بندی جایگاه و نرخ کارمزد با جایگاه‌دار تسویه حساب می‌شود.

وی افزود: براساس طرح جدید، نفت‌گاز بخش حمل‌ونقل نیز به عنوان مثال با نرخ 2865 ریال به جایگاه عرضه خواهد شد و جایگاه‌دار موظف است آن را با نرخ 3000 ریال به مشتریان خود عرضه کند و مابه‌التفاوت این دو رقم به عنوان کارمزد به شمار می‌رود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با بیان این‌که شیوه کنونی پرداخت کارمزد در پایان ماه، با تاخیر روبه‌روست، گفت: بیش از 3 هزار و 600 جایگاه سوخت در کشور فعال هستند که تاکنون کارمزد آنها با توجه به مبادی تامین سوخت، پراکندگی جغرافیایی و سطح جایگاه محاسبه و در پایان ماه بعد پرداخت می‌شد. این موضوع از نظر نیروی انسانی و عملیات حسابداری وقت‌گیر است.

موسوی‌خواه اظهار کرد: در شیوه کنونی برای پرداخت کارمزد جایگاه‌داران در هر دوره ناچار هستیم بیش از 3 هزار و 600 رقم چک، سند حسابداری و اسناد مالی صادر کنیم و از آنجا که این اسناد باید مادام‌العمر نگهداری شود مشکلات متعددی چه از لحاظ نیروی انسانی و چه از نظر نگهداری اسناد به وجود آورده است، اما با شیوه جدید و پس از تثبیت نرخ حق‌العمل‌کاری، جایگاه‌داران کارمزد خود را هنگام عرضه فرآورده به‌صورت مستقیم از مردم دریافت می‌کنند.

مرحله دوم و سوم طرح کهاب رایگان اجرا می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از اجرای مرحله دوم و سوم طرح کهاب در جایگاه‌ها ازسوی سرمایه‌گذار بخش خصوصی به صورت رایگان در مجاری عرضه خبرداد و اظهار کرد: سرمایه‌گذار بخش خصوصی در چهار سال نخست از محل استحصال بنزین سرمایه و سود خود را از جایگاه‌دار به مرور دریافت خواهد کرد و در ادامه به مدت هفت تا هشت سال نیز به تناسب 60 به 40 یا 70 به 30 درصد فرآورده استحصال شده، بین سرمایه‌گذار و جایگاه‌دار تسویه خواهد شد، بنابراین جایگاه‌دار مبلغی برای اجرای این طرح مهم زیست‌محیطی پرداخت نمی‌کند.