وزیر خارجه ترکیه با تهدید به قطع کردن روابط با آمریکا، خواستار اقدام قاطع واشنگتن در قطع حمایت‌ها از شبه‌نظامیان کُرد شد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس ، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه امروز (دوشنبه) اعلام کرد روابط دوجانبه با آمریکا در نقطه بسیار حساسی قرار دارد به‌گونه‌ای که یا بهبود می‌یابند و یا به کلی قطع می‌شوند.

چاووش‌اوغلو طی سخنرانی در کنفرانس ترکیه-آفریقا در استانبول، گفت: دیگر از آمریکا قول و وعده نمی‌خواهیم بلکه انتظار داریم گام‌های محکمی برای بهبود مناسبات با ترکیه بردارد. زیرا در غیر این صورت وضعیت بسیار وخیم خواهد شد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه نظامیان آمریکا به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، از یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) حمایت می‌کند، افزود: اما آنها حتی به مناطق تحت سلطه داعش نزدیک هم نشده‌اند.

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد: «اگر آمریکا اقدامات لازم (علیه شبه‌نظامیان کُرد) را انجام نداهد، ما در مناطق دیگر شامل منبج گام های لازم را اتخاذ می کنیم.»

این اظهارات در حالی است که «هربرت مک‌مستر» از روز گذشته برای بهبود تنش‌ها با ترکیه به استانبول سفر کرده است. همچنین قرار است «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا نیز طی چند روز آینده به تکیه سفر کند.

ایالات متحده شبه‌نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می‌کند.

ترکیه اما معتقد است شبه‌نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین‌المللی تروریستی شناخته می‌شود، نداشته و سلاح‌های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه‌نظامیان کُرد در این منطقه می‌کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانیکه با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اما روز شنبه گذشته گفته بود تسلط بر کوه‌های عفرین آغاز شده و عملیات شاخه زیتون به پایان خود نزدیک می‌شود.

این در حالی است که در عرصه میدانی ترکیه عملا تا کنون به غیر از حملات هوایی و توپخانه‌ای نتوانسته موفقیت چندانی در جبهه عفرین به دست بیاورد و فعلا در حد آزادی چند تپه و روستا پیشرفت داشته است. حملاتی که به گفته مقامات کُرد، علاوه بر آوارگی چند هزار نفر، 150 غیرنظامی را به کام مرگ کشانده و 300 مجروح برجای گذاشته است.

عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس