وزیر امور خارجه آلمان امروز (شنبه) گفت، همزمان با افزایش نفوذ چین در عرصه جهانی، آمریکا و اروپا لازم است به همبستگی‌های تاریخی خودشان بازگردند و همکاری کنند یا با خطر عقب‌ماندگی مواجه نشوند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه، زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ به رهبران جهان و مقام‌های دفاعی گفت "به همان اندازه که اروپا به آمریکا نیاز دارد، آمریکا هم نیازمند اروپاست و اکنون زمان آن نیست که دنبال منافع ملی انفرادی باشیم.

او گفت، از زمان جنگ جهانی دوم آلمان از مزیت یک رابطه مستحکم با آمریکا برخوردار بوده و از واشنگتن دموکراسی، چند جانبه‌گرایی، قوانین بین‌المللی و اصول تجارت آزاد را آموخته است.

گابریل تاکید کرد: شاید به طریقی بتوان توضیح داد که چرا ما آلمانی‌ها علی‌الخصوص زمانی که به آن سوی آتلانتیک می‌نگریم نگران می‌شویم زیرا دیگر آمریکایمان را نمی‌شناسیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان همچنین گفت اگر بتوان آتش‌بسی با کمک صلحبانان سازمان ملل متحد در شرق اوکراین اجرا کرد، از کاهش برخی تحریم‌ها علیه روسیه استقبال می‌کند. او گفت "واقع‌بینانه نیست که روی اجرای کامل توافقات صلح مینسک پیش از هرگونه تحریم‌زدایی علیه مسکو تاکید کنیم."

به گفته گابریل، هنوز اختلافات اساسی بر سر پیشنهاد روسیه برای استقرار نیروهای صلحبان در شرق اوکراین وجود دارد اما او این دیدگاه را یکی از معدود گزینه‌های واقع‌بینانه برای ایجاد پیشرفت و خاتمه خشونت‌ها در اوکراین می‌داند؛ خشونتی که حدود 10 هزار کشته از سال 2014 در این منطقه باقی گذاشته است.

گابریل همچنین در حاشیه کنفرانس مونیخ با حضور حدود 500 سیاستمدار ارشد و نیز مقام‌های نظامی و کارشناسان، تحریم‌های ضد روسیه را "تحریم‌های مبهمی" خواند که به سایر کشورها هم آسیب می‌زند. به گفته او، حذف تدریجی تحریم‌ها می‌تواند پس از استقرار صلحبانان سازمان ملل در دونباس آغاز شود.

گابریل مکررا تاکید دارد در صورت اجرای موفقیت‌آمیز ابتکارعمل استقرار صلحبان در شرق اوکراین، کاهش فشار تحریم‌ها بر روسیه انجام شود. با این حال، موضع کلی اروپا بر آن است که این بلوک استقرار صلحبان‌ها در شرق اوکراین را با لغو تدریخی تحریم‌های ضد روسیه مرتبط نداند.