یک رسانه عرب زبان اعلام کرد که محمد بن سلمان تنها تحت فشار فرانسه و انگلستان شاهزاده های سعودی را آزاد کرده است اما آنها آزادی کامل ندارند و از سفر به خارج از عربستان ممنوع شده اند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  رأی الیوم، ولید بن طلال شاهزاده سعودی که چندماه پیش به دستور عمو زاده اش محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به اتهام فساد مالی زندانی شده بود و بعد از مدتی از زندان آزاد شد ظاهرا آزادی عمل کامل ندارد.

بر اساس این خبر ولید بن طلال هنوز موفق نشده خاک عربستان را ترک کرده و به کشورهای غربی سفر کند و این مسأله نشان می دهد که شاهزاده های سعودی که در نوامبر 2017 زندانی شده بودند و اخیرا آزاد شده اند هنوز با محدودیت های زیادی مواجه هستند.

محمد بن سلمان دست کم 400 تن از شاهزاده ها و تجار عربستانی را از نوامبر سال 2017 بازداشت کرده بود که شاخص ترین چهره ها در میان بازداشتی ها «متعب بن عبدالله» پسر شاه سابق عربستان و فرمانده گارد مرزی این کشور بود.

رأی الیوم می نویسد که اقدام به بازداشت این افراد با انتقادهای بین المللی زیادی مواجه شده بود و لندن و پاریس به محمد بن سلمان گفته بودند شرط استقبال از او در انگلستان و فرانسه آزادی شاهزاده های بازداشتی خواهد بود.

ولیعهد عربستان تنها به آزادی شاهزاده های سعودی اکتفا کرده در حالی که اغلب آنان آزادی کامل را به دست نیاورده و کنترل دارایی هایشان نیز در دست آنها نیست و حتی امکان سفر داخلی آزادانه در عربستان یا دیدار با دیگر شاهزاده ها را ندارند.

رأی الیوم نوشته که ولید بن طلال که قصد داشته مدتی را در جنوب فرانسه سپری کند و به کشورهای غربی سفر کند تا با مشاورانش دیدار کند، ممنوع الخروج شده است و این مسأله باعث شده تا وضعیت روحی شاهزاده سعودی که دیرتر از دیگر شاهزاده ها از زندان آزاد شده بود، وخیم شود.