بیست و نهمین نشست سران اتحادیه عرب یکشنبه (26 فروردین) درحالی به میزبانی عربستان برگزار می شود که آمریکا ، انگلیس و فرانسه در اقدامی خودسرانه، سوریه -یکی از شش کشور اصلی تشکیل دهنده اتحادیه عرب- را هدف حملات موشکی قرار دادند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایرنا؛ سایه این اقدام یک جانبه که بر خلاف همه قوانین و مقررات پذیرفته جهانی صورت گرفت بر اجلاس روز یکشنبه سران عرب سنگینی می کند.
عربستان در تبلیغات مربوط به این اجلاس آن را «تاریخی» خوانده و ادعا کرده قرار است از این پس این اتحادیه نقش برجسته تری در تحولات منطقه ای و جهانی بعهده بگیرد.
ادعایی که دستکم حمله روز شنبه سه کشور غربی به یک کشور عربی - اسلامی آن را مضحک نشان می دهد.
عربستان در راس کشورهایی بود که پس از اقدام نظامی آن را تایید کرد و مورد حمایت قرار داد.

*** ماجرا از کجا آغاز شد؟
حمله هوایی به سوریه پس از آن صورت گرفت که تروریست های سوری مدعی شده بودند شهر دوما شامگاه شنبه 18 فروردین جاری هدف بمباران شیمیایی دولت قرار گرفت و در جریان آن 75 سوری کشته و ده ها تن دیگر زخمی شدند.
دولت سوریه، دخالت در حمله ادعایی را رد کرد. نمایندگی روسیه در سازمان ملل متحد هم استفاده از سلاح شیمیایی را روش کثیف تروریست ها برای جلب توجه دانست. با این وجود وزارت خارجه سوریه دعوت ‌نامه‌ای رسمی برای سازمان منع تسلیحات شیمیایی فرستاد و از این سازمان درخواست کرد هیات تحقیقاتی خود را به دوما بفرستد .
دمشق در پی توافق سال 2014 تمامی تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل متحد و سازمان منع سلاح های شیمیایی تحویل داده و تاکنون هیچ مدرکی دال بر نقض تعهدات دمشق ارائه نشده است.
پس از طرح ادعای ترویرست ها ، دونالد ترامپ سفر به آمریکای جنوبی را لغو کرد و در پیام های توئیتری به سوریه چنگ و دندان نشان داد و اعلام کرد به زودی به این کشور حمله خواهد کرد اما ظرف چند روز گذشته رئیس جمهوری امریکا نتوانست دلیل محکمی دال بر استفاده بشار اسد از سلاح های شیمیائی بدست آورد حتی وزیر دفاع او اعتراف کرد که هنوز دلیلی برای ادعای ترامپ بدست نیاورده است.
با این وجود آمریکا به اتفاق انگلیس و فرانسه در اقدامی که با هیچیک از قوانین بین المللی همخوانی ندارد خودسرانه صبح روز شنبه با موشک سوریه را هدف قرار دادند.
برخی از این موشک ها به ساختمان های مرکز تحقیقات علمی در منطقه برزه دمشق که شامل مراکز آموزشی و آزمایشگاه های علمی است، برخورد کرد که خسارت های مادی برجای گذاشت. موشک های شلیک شده به یک پایگاه نظامی در نزدیکی حمص نیز از مسیر خود منحرف شد و براثر انفجار یکی از آن ها سه شهروند غیرنظامی زخمی شدند.
پدافند هوایی سوریه البته موفق شد ضمن رهگیری شمار زیادی از این موشک ها ، آنها را قبل از اصابت به اهداف نابود کند.
واکنش مردم و نظامیان سوری به این حمله بسیار خوب و حاکی از اعتماد به نفس بود.
فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه در بیانیه ای اعلام کرد: چنین تجاوزهایی نمی تواند نیروهای مسلح را از ادامه سرکوب گروه های تروریستی در سراسر جغرافیای سوریه بازدارد و چنین اقداماتی فقط عزم ما را در دفاع از حاکمیت ملی، عزت و امنیت کشور و شهروندان افزایش می دهد.
مردم سوریه بعد از انجام این حملات هوایی با حضور در خیابان های دمشق و سایر شهرهای سوریه حمایت خود را از دولت قانونی کشورشان اعلام کردند.
تجاوز امریکا ، انگلیس وفرانسه به خاک سوریه قبل از اینکه یک واقعیت باشد ، تجاوز ناشی از ادعاهای هالیوودی ترامپ در فضای مجازی است چرا که این سه کشور بدون داشتن دلیل متقنی مبنی بر استفاده سوریه از سلاح های شیمیایی در دوما خود نقش شاکی و قاضی را برعهده گرفتند و با صدور حکم ، آنرا اجرا کردند.

*** نقش عربستان در حمله نظامی به سوریه
سیدحسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان اخیرا فاش کرد» یک هیات سعودی در دیدار با یک هیات سوری پیشنهاد داده است اگر دمشق روابط خود با ایران و مقاومت را قطع کند، عربستان هم حمایت مالی خود از تروریست‌ها را قطع و به بازسازی سوریه کمک خواهد کرد.
به گفته سیدحسن نصرالله، این پیشنهاد یکبار دیگر در زمان ملک عبدالله پادشاه سابق عربستان نیز مطرح شده بود.
حمله نظامی به سوریه بعد از رد این پیشنهاد و سفری انجام می شود که محمد بن سلمان از انگلیس آغاز کرد با آمریکا ادامه داد و در فرانسه و اسپانیا به پایان رساند.
سه کشور از چهار کشوری که بن سلمان به آن سفر کرد و با دست و دلبازی قراردادهای میلیارد دلاری اقتصادی و نظامی امضا کرد در حمله روز شنبه دخالت داشتند.
در واقع دونالد ترامپ برای اثبات قول خود به محمد بن سلمان ولیعهد عربستان مبنی بر حمله به سوریه به این کشور حمله کرد . قبل از این اعلام شده بود ولیعهد عربستان قول پرداخت هزینه حمله را داده است از اینرو ترامپ تاجر با حمله نمایشی به سوریه بهای انرا از ولیعهد عربستان دریافت وموفق شد اورا متقاعد کند که در برابر عدم خروج نیروهای امریکائی از سوریه مبلغ 4 میلیارد دلار پرداخت نماید و این در حالی است که ترامپ اساسا پیشتر خواستار خروج نیروهای خود از سوریه شده بود.
دونالد ترامپ در این زمینه می گوید : «عربستان سعودی به تصمیم ما علاقه زیادی نشان داده است. من به آن‌ها گفته‌ام که 'خوب، اگر بخواهید ما [در سوریه] بمانیم، شاید لازم باشد که [پولش را] بپردازید. ما کارهای زیادی در این کشور (سوریه) انجام می‌دهیم و دلایل زیادی هم برای این کار داریم، اما این کار هزینه مالی بسیار زیادی برای کشور ما دارد و منافع آن برای دیگر کشورها خیلی خیلی بیشتر از منافعی است که برای خودمان دارد.»
او در پاسخ به این سوال که آیا گرایش شخصی او خروج از سوریه است، گفت: «من می‌خواهم [از سوریه] خارج شویم و به خانه بازگردیم و کشور خودمان را بازسازی کنیم. تا همین سه ماه پیش طی حضور هفده ساله‌مان در خاورمیانه، 7 تریلیون دلار خرج کرده بودیم و در عوض هیچ‌چیز، هیچ‌چیز گیرمان نیامده است
روزنامه الدیار لبنان در این خصوص می نویسد : محمد بن سلمان در سفر به واشنگتن طی توافق راهبردی با ترامپ متعهد شد که در مجموع و به تناوب 150 میلیارد دلار در قبال پایان دادن به حضور نیروهای مقاومت در سوریه به آمریکا بپردازد.
طبق این توافق، ولیعهد عربستان می خواهد ایران و حزب الله از سوریه خارج شوند و بخش اعظم ارتش این کشور منهدم شود.
بن سلمان دردیدار با امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه هم شیپور نظامی حمله به سوریه را به صدا درآورد ، جایی که او اعلام کرد :«در صورت لزوم، ما آماده همکاری با هم‌پیمان‌هایمان در سوریه برای هر اقدام نظامی هستیم.»

***سوریه خط مقدم مقابله با طرح خاورمیانه جدید
معرکه ای که غرب با حمایت برخی سران عرب در سوریه با هدف سرنگونی چند هفته ای دولت بشار اسد در سال 2011 به راه انداخت هفت ساله شد اما رویای مداخله جویان محقق نشد و دولت قانونی سوریه در حال بازپس گیری تمامی مناطقی است که با حمایت های بین المللی به چنگ تروریست های چند ملیتی افتاده بود .
پیروزی های اخیر نیروهای سوری بود که غرب را یک بار دیگر به فکر انداخت تا با توسل به دروغ استفاده از سلاح شیمیایی این کشور را در معرض حمله گسترده دیگری قرار دهد.
این باور درست است ؛ غرب که اینک تروریست های دست ساز را قادر به تامین خواسته های خود در این کشور اسلامی و عربی نمی بینید ، تصمیم گرفته است با تشکیل ائتلاف های خود ساخته ، فضای جدیدی در منطقه ایجاد کند.
تردیدی نیست سوریه دروازه تغییراتی است که غرب برای خاورمیانه در نظر دارد. و در صورت موفقیت آنها در سوریه (چنین مباد) چه بسا کشور بعدی عربستان باشد که اینک به حمایت های امروز غرب و در راس آن آمریکا دل خوش کرده است . فراموش نکنیم بعد از حملات 11 سپتامبر اولین نکته ای که آمریکایی ها بر زبان آوردند تقسیم عربستان بود.
بر اساس نقشه شومی که برای خاورمیانه ترسیم شده است هر کشوری که ممکن است در آینده خطری برای رژیم صهیونیستی محسوب شود باید به قطعه های کوچک تری تقسیم یا حتی از بین برود.
با این وجود و علیرغم نصایح بزرگان جهان اسلام و عرب ، سردمداران خام سعودی، عمق خطر را در نکرده اند و گمان می کنند آمریکا قرار است تا ابد به آنها وفادار بماند.
حمله روز شنبه به سوریه نه تنها با مخالفت کشورهای سردمدار اتحادیه عرب و در راس آنها عربستان همراه نشد که برای ترامپ کف هم زدند .
این انتظار به حق وجود داشت که اتحادیه عرب در نشست ریاض با ورود به موضوع سوریه ، طرح های دشمنان اسلام در این خصوص را نقش بر آب کند و مانع ادامه تنش ها در این کشور یا بروز جنگ جدیدی در منطقه شود.اما موضع گیری امروز عربستان به عنوان میزبان این جلسه امیدها را بر باد داد و یک بار دیگر نشان داد که سران این کشور درک درستی از تحولات منطقه و نقشه دشمنان برای جهان اسلام ندارند.
اتحادیه عرب در دوره کنونی بر خلاف اساسنامه خود نه تنها در حل مسائل مبتلا به جامعه اسلامی و عربی ناتوانی مفرطی از خود نشان داده است که متاسفانه عملکرد برخی سران تصمیم گیر آن در مواردی عامل بروز یا شعله ور شدن تنش هم شده است.
روزنامه العرب در سال 2016 میلادی همزمان با تعیین « احمد ابوالغیط» به عنوان دبیرکل اتحادیه عرب تیتر زد « ابوالغیط مسئولیت اتحادیه ای را بر عهده گرفته است که هیچ مسئولیتی ندارد.»
خاورم**1508**3404