استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا معتقد است که هدف از حمله به سوریه قوت قلب دادن به مخالفان اسد بود و نگرانی از درگیری با روسیه باعث محدود بودن حملات بود.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 جواد حیران نیا: بامداد شنبه متجاوزان آمریکایی، فرانسوی و انگلیسی اهدافی در سوریه را بمباران کردند. این اقدام به بهانه حمله شیمیایی ادعایی به شهر «دوما» سوریه انجام شد.

در گفتگو با پروفسور شیرین هانتر استاد دانشگاه جورج تاون آمریکا به بررسی ابعاد این حمله پرداخته ایم که در ادامه آمده است.

*اهداف حمله اخیر آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه چه بود؟

مهمترین هدف این بود که نشان داده شود که دنیا نسبت به استفاده از سلاحهای شیمیایی حساس هست. هدف دیگر این بود به اسد نشان داده شود که او هنوز برنده نشده است. هدف دیگر این بود که قوت قلبی به مخالفان اسد بدهد تا مبارزه خود را ادامه بدهند.

*چرا این حمله قبل از مشخص شدن نتایج بازرسی سازمان منع تسلیحات شیمیایی صورت گرفت؟

تحقیقات از این نوع بسیار طول می کشد و همیشه قابل اعتماد نیست. امریکا می خواست یک واکنش فوری نشان دهد.

*حمله صورت گرفته محدود بوده و دلیل آنرا برخی هراس از واکنش روسیه و ایران دانسته اند. نظر شما در این خصوص چیست؟

مهمترین علت محدود بودن نگرانی از تبدیل مسأله سوریه به یک مبارزه همه جانبه بین غرب و روسیه بود. علت دیگر نگرانی از اینکه یک نوع درگیری بین اسراییل، حزب الله و یا ایران رخ دهد.

*گروه جیش الاسلام که مورد حمایت عربستان است و اخیرا از غوطه شرقی خارج شده از محدود بودن این حملات اظهار ناراحتی کرده است. آیا حمله صورت گرفته توازن قوا در سوریه را تغییر می دهد؟

طبیعی است که مخالفان اسد چه در داخل سوریه و چه در خارج می خواهند که غرب با استفاده از نیروی نظامی، اسد را از قدرت خارج سازد. همان طور که غرب در مورد صدام حسین عمل کرد. بنابراین از محدودیت عملیات ناخرسند هستند.

منبع/ خبرگزاری مهر