مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه زنده با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان.ترک در خصوص توقف فروش هواپیماهای جنگی اف.35 آمریکایی به کشورش هشدار داد و گفت: اگر چنین اقدامی عملی شود، آمریکایی ها پاسخ مناسب را خواهند گرفت.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از ایرنا، چاووش اوغلو با تهدید به اقدامات تلافی جویانه علیه آمریکا در صورت توقف فروش سلاح به ترکیه افزود: پیشنهادهایی که در خصوص توقف فروش سلاح و تجهیزات نظامی به ترکیه در کنگره آمریکا و ناتو مطرح شده، غیرقانونی و غیرقابل قبول است.
وی تحریم های آمریکا در خصوص فروش سلاح به ترکیه را غیرمنطقی و غیرقابل قبول خواند و اضافه کرد: آمریکا اگر علیه ترکیه تحریم ها و یا محدودیت هایی اعمال کند، ترکیه قطعا پاسخ خواهد داد.
چاووش اوغلو که قرار است هفته آینده به آمریکا سفر کرده و در خصوص این موضوع با مقامات واشنگتن مذاکره کند، گفت: ما خواهان این وضعیت نیستیم و چرا باید به چنین وضعیتی برسیم و آمریکا باید از این ایده صرف نظر کند.
وی با بی مورد خواندن نگرانی اعضای ناتو و آمریکا در خصوص خرید سامانه موشک های دفاعی اس.400 روسی توسط ترکیه بیان کرد: ما عضو ناتو هستیم و حساسیت لازم را داریم که موشک های اس.400 روسی، موشک ها و هواپیماهای اعضای ناتو را به عنوان دشمن شناسایی نکند و در این زمینه به لحاظ فنی تدابیر لازم اندیشیده شده است.
وی تاکید کرد: در این زمینه حساسیت خود را به اعضای ناتو و خود آمریکایی ها اعلام کرده ایم.
وزیر خارجه ترکیه اظهار کرد: ما برای حفاظت از حریم هوایی خود می خواستیم به جای موشک اس.400، پاتریوت را بخریم ولی آمریکا از فروش آن خودداری کرد و اکنون در مرزهای ترکیه تنها موشک های پاتریوت اسپانیایی و ایتالیایی مستقر است و کشورهای دیگر عضو ناتو موشک های خود را از ترکیه خارج کرده اند.
وی خطاب به مقامات آمریکایی بیان کرد: ما نیاز به سامانه حفاظت از حریم هوایی خود داریم و اگر شما تامین نکنید از دیگری خواهیم خرید ولی وقتی ما موشک اس.400 بر اساس همین نیاز خریدیم، شما آن را مورد سوال قرار می دهید و در صدد مجازات ترکیه هستید.
وی تاکید کرد: ترکیه یک کشور مستقل است و صحبت کردن یا تهدید از موضع بالا با کشور ما رویکرد مناسب نبوده و زیبنده هم پیمان های ما نیست.
به گزارش ایرنا، مجلس نمایندگان آمریکا هفته آینده قانون دفاع ملی را بازنگری می کند که در آن، تا زمان ارائه گزارش پنتاگون به کنگره در خصوص روابط آمریکا و ترکیه، توقف و تعلیق فروش عمده سلاح از جمله تحویل هواپیماهای پیشرفته اف.35 پیش بینی شده است.
نمایندگان کنگره آمریکا نگران برخورد بالقوه بین نیروهای ترکیه و آمریکا در سوریه هستند و بر همین اساس پیشنهاد داده اند که تحویل 116 فروند جنگنده آذرخش اف.35 آمریکایی به ترکیه متوقف شود.
روابط ترکیه و آمریکا در دو سال اخیر به خصوص بعد از کودتای نافرجام 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) روز به روز تیره تر شده است.
ترکیه خواهان استرداد فتح الله گولن متهم ردیف اول کودتای نافرجام این کشور از آمریکاست ولی مقامات آمریکا تاکنون به این خواسته آنکارا جواب مثبت نداده اند.
روابط دو کشور همچنین در خصوص تحویل سلاح از سوی آمریکا به گروه های کردی سوریه در یک سال گذشته به شدت تیره شده و مقامات ترکیه بارها واشنگتن را به حمایت از گروه های تروریستی متهم کرده و مدعی تحویل بیش از پنج هزار کامیون سلاح آمریکایی به گروه های کردی سوریه هستند.
نهایی شدن قرارداد خرید سامانه موشکی اس.400 روسی نیز موضوع دیگری است که به اختلاف بین آنکارا و واشنگتن دامن زده و در پی این تحولات، دولت آمریکا اقداماتی را برای توقف اجرای قراردادهای فروش تسلیحات از جمله خودداری از تحویل هواپیماهای پیشرفته اف.35 با ترکیه آغاز کرده است.