وزیر امور اروپایی فرانسه ضمن انتقاد از رفتار دوگانه آمریکا در قبال برنامه هسته ای تهران و پیونگ یانگ گفت که معیارهای ترامپ در قبال برنامه هسته ای ایران و کره شمالی دوگانه است و این موضوع سازنده نیست.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از خبرگزاری فرانسه از پاریس، 'ناتالی لوآزو' در پاسخ به پرسش در مورد اقدام یکجانبه آمریکا در خروج از توافق هسته ای با ایران گفت: امضا توافق با رهبر کره شمالی که تا ساخت بمب اتم پیش رفت، در حقیقت به معنای پاداش دادن به کسی می باشد که همه پیمان های بین المللی را نقض کرده است.
وی تصریح کرد: این در حالیست که ایران پیش از دسترسی به سلاح هسته ای توافق جامعی را به امضا رساند اما آمریکا به آن پشت کرد. این چه معنایی می دهد؟ این توافق با آنکه از جانب آمریکا نقض شد اما ایران و اتحادیه اروپا به آن پایبند هستند.
لوآزو ادامه داد: دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور را می توان گامی قابل توجه و مهم در عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بر شمرد اما با این حال درباره این موضوع که همه مفاد سند امضا شده میان دو مقام فقط در عرض چند ساعت حاصل شده ، تردید آمیز است.
وزیر امور اروپایی فرانسه گفت: من شک دارم که همه اینها در عرض تنها چند ساعت به دست آمده باشد ،اما هنوز درباره سندی که به امضای دو طرف رسیده است هیچ چیز نمی دانیم و برای تجزیه و تحلیل بیشتر باید منتظر انتشار آن بمانیم.
وی افزود: چیزی که همه منتظرش هستند این است که این نشست آغازی برای گفتگو درباره پاکسازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته ای باشد. زمان همه چیز را مشخص خواهد کرد.
پاریس از بدو انتشار دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی، با دیده تردید به دستاوردهای این مذاکرات نگاه کرده است.
در همین ارتباط، 'فلورانس پارلی' وزیر ارتش فرانسه روز گذشته (دوشنبه) گفته بود که تصور نمی کند تنش میان آمریکا و کره شمالی بتواند به این راحتی حل و فصل شود. به همین علت فرانسه ترجیح می دهد در این باره محتاطانه رفتار کند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی امروز ( سه شنبه ) در هتل کاپلا جزیره سنتوزا سنگاپور دیدار و پس از آن توافقنامه ای را امضا کردند.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از امضای توافق با رهبر کره شمالی اعلام کرد: روند غیر هسته ای شدن کره به سرعت آغاز خواهد شد و متن توافق در اختیار رسانه ها قرار می گیرد.
منبع/ ایرنا