وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت 160 سال روابط سیاسی ایران و اتریش سخنرانی کرد.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از خبرگزاری تسنیم ، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در مراسم بزرگداشت 160 سال روابط سیاسی ایران و اتریش سخنرانی کرد که متن کامل آن در زیر آمده است.

بسم الله الرحمن الرحیم

خانم وزیر،
عالیجنابان
خانم ها و آقایان

باعث مباهات اینجانب است تا مجددا در شهر چشم نواز، زیبا و تاریخی وین باشم و همچنین در اینجا در میان چنین گروه عالی قدری حاضر شوم. اجازه دهید فرصت را مغتنم شمرده و از مردم و دولت دوست اتریش برای میزبانی دلپذیر خود در طول دیدار تاریخی رئیس جمهور روحانی که نقطه عطف مهم دیگری در روابط دوجانبه با قدمت چند سده خواهد بود، قدردانی نمایم.

امروز ما 160 امین سالگرد روابط دیپلماتیک بین ایران و اتریش از زمان امضای نخستین معاهده دوستی در سال 1858 که باعث بازگشایی سفارت اتریش در تهران و سفارت ایران در وین در 15 سال بعد شد را جشن می گیریم.

با این حال، همان طور که در مکاتبات رسمی بین سلسله صفوی و امپراتوری هابسبورگ و همچنین تبادل نمایندگان دیپلماتیک بین دو کشور در قرون شانزده و هفده عیان و آشکار است، روابط ایران و اتریش قدمتی پانصد ساله دارد.

در قرن نوزدهم، روابط دوجانبه به لحاظ کمّی و کیفی بخصوص در ابعاد فرهنگی و اجتماعی گسترش یافت. شایان ذکر است که نخستین مدرسه نوین ایران، یعنی پلی تکنیک تهران که به نام «دارالفنون» مشهور است، در این زمان و به کمک و حمایت مربیان و اساتید اتریشی که از سوی دولت ایران جهت تدریس پزشکی، جغرافیا، هنرهای نظامی، معدن و دیگر علوم آن زمان دعوت شده بودند، تاسیس شد. این اقدام متعاقبا به عاملی برای ترغیب پزشکان، مهندسان، هنرمندان، مشاوران نظامی و متخصصان اتریشی برای سفر به ایران و مشارکت فعالانه در پروژه های نوسازی ایران تبدیل شد.

از آن زمان، دو ملت روابط مستحکم و پایدار خود را توسعه بخشیده اند. ایران در زمره نخستین ملت ها برای به رسمیت شناختن جمهوری اتریش پس از جنگ جهانی اول در سال 1920 میلادی به شمار می آید. از این زمان، موافقت نامه های مهمی در حوزه های مختلف بین دو کشور به امضا رسید. نسخ این موافقتنامه ها در آرشیو و بایگانی ما نگهداری می شود و برخی از آن ها امروز در این نمایشگاه در معرض بازدید عموم قرار گرفته است.

یکی از موضوعات برجسته که شایسته قدردانی است، تلاش های ارزشمند ایران شناس بزرگ اتریشی، یوزف فون هامر پورگشتال است که اثر فاخر حافظ، شاعر پرآوازه و نام آشنای ایرانی را به زبان آلمانی ترجمه و ادبیات پارسی را به دنیای آلمانی زبان معرفی نمود.

من قصد ندارم تاریخ روابط و اقدامات مثبت مشترک خود در طول دو سده اخیر را مرور نمایم؛ با این حال، تمایل دارم به این موضوع اشاره کنم و قدردانی خود را نسبت به نقش بسیار سازنده اتریش در تاریخ سازی این کشور به منظور میزبانی و تسهیل مذاکرات بین ایران و گروه 1+5 که منتج به توافق بین المللی تاریخی برجام یا آنچه به درستی «موافقتنامه وین» نامیده می شود، ابراز نمایم.

خانم ها و آقایان،
روابط تاریخی، فرهنگی و مردم با مردم و تعاملات بین دو ملت بزرگ در روابط دوجانبه کنونیِ مستحکم و مبتنی بر احترام و منافع متقابل، دخیل بوده است. ما بصورت دسته جمعی این موضوع را به اثبات رسانیده ایم که دیپلماسی کارآمد است و دیپلماسی به همه ملت ها کمک می کند. این نمایشگاه تاریخی گواهی بر مزایا و ثمرات دیپلماسی و نیز ارزش دیپلماسی در ایجاد فضای سازنده برای همکاری بین ملت‌ها است.

در پایان اجازه دهید قدردانی خود را نسبت به تلاش های آکادمی علوم اتریش و همچنین همکاران خود در دفتر مطالعات سیاسی و بین الملل به جهت سازماندهی این مراسم فوق العاده ابراز نمایم.

یقین دارم این همایش و نمایشگاه منجر به تعمیق بیشتر فهم و دوستی متقابل ما خواهد شد. سپاسگزارم