نخست‌وزیر بریتانیا طی سخنانی در نشست شورای امنیت گفت: آنهایی که موضوع ایران را دنبال می‌کردند، می‌دانستند که موضوع ایران تا چند اندازه بحرانی شده بود ولی با برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شدیم و از آن زمان، ایران به تعهدات خود پایبند است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایلنا، «ترزا می» نخست‌وزیر بریتانیا در نشست امروز -چهارشنبه- شورای امنیت سازمان ملل با موضوع عدم اشاعه تسلیحات کشتارجمعی گفت: شورای امنیت تلاش می‌کند دستاوردهای پیشین را حفظ کند. ما سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای دستیابی به روش‌های چندجانبه‌گرایانه برای جلوگیری از گسترش تسلیجات کشتار جمعی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: وقتی چندین سال پیش به دنیا آمدیم، وضعیت به گونه دیگری بود ولی امروز وضعیت به شکلی است که مشاهده می‌کنیم، زرداخانه‌های هسته‌ای کاهش یافته است. ما موفقیت‌های بزرگ‌تری در عدم استفاده از سلاح‌های شیمیایی به دست آورده‌ایم. ۹۵ درصد سلاح شیمیایی از بین برده شده است و هیچ کشوری به صورت رسمی نمی‌گوید که دارای تسلیحات میکروبی است.

نخست‌وزیر بریتانیا با اشاره به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه و انگلیس اظهار داشت: در چند ماه گذشته عقبگردهایی را داشتیم. در سوریه و انگلستان از سلاح شیمیایی استفاده شده است و ما اگر باهم تلاش نکنیم به وضعیت بدتری می‌رسیم. پیمان ۱۹۷۰ به درستی می‌گوید کشورها باید با همکاری یکدیگر از گسترش سلاح اتمی جلوگیری کنند.

می افزود: ما نیازمند رهبری برای جلوگیری از اشاعه تسلیحات هسته‌ای هستیم؛ رهبری که شما درباره کره‌شمالی انجام دادید. البته تحریم‌ها در کره‌شمالی تاثیر بسیار زیادی گذاشته ولی بدون فشار شما نمی‌توانستیم آنها را مجاب کنیم.

وی به توافق هسته‌ای با ایران اشاره کرد و مدعی شد: آنهایی که موضوع ایران را دنبال می‌کردند، می‌دانستند که موضوع ایران تا چند اندازه بحرانی شده بود ولی با برجام مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای شدیم و از آن زمان، ایران به تعهدات خود پایبند است. ایران باید اطمینان دهد که به تعهداتش پایبند است و به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه نظارت و بازرسی می‌دهد.

نخست‌وزیر بریتانیا در ادعاهایی بی‌اساس تصریح کرد: جامعه جهانی و سازمان ملل باید به اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده ایران واکنش نشان دهد. باید با برنامه موشکی ایران که می‌خواهد موشک‌های خود را به حزب‌الله در لبنان و حوثی‌ها در یمن بدهند که برخلاف قوانین شورای امینت است، مقابله شود. باید هزینه این اقدام‌ها بالاتر رود. روسیه باید از کشوهایی که ارتباط نزدیکی با آنها دارد، بخواهد این اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده را قطع کنند.