مقامات ریاض درخواست پلیس ترکیه برای بازرسی فنی ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول را که به منظور تعیین سرنوشت جمال خاشقچی ارائه شده بود، رد کردند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  ایرنا، بررسی های قضایی و پلیسی ترکیه برای مشخص شدن سرنوشت جمال خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده در ساختمان کنسولگری عربستان سعودی همچنان ادامه دارد و پلیس ترکیه در صدد است تا امکان قتل و دفن او در محوطه ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول را بررسی کند.
مقامات دولت ترکیه سه روز پیش خواستار صدور مجوز برای بازرسی فنی پلیسی همراه با امکان حفاری در محل های مشکوک را به دولت عربستان ارائه دادند ولی رسانه ها امروز اعلام کردند که این درخواست رد شده است.
یکی از فرضیه ها درباره سرنوشت جمال خاشقچی این است که با توجه به تردد چندین خودرو دیپلماتیک بین اقامتگاه سرکنسول و ساختمان کنسولگری در روز ناپدید شدن او، این روزنامه نگار در یکی از این ساختمان ها به قتل رسیده و در همان محل دفن شده است.
پلیس ترکیه در صدد است تا علاوه بر بررسی احتمال قتل و دفن، با استفاده از آثار احتمالی باقیمانده در ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول، از طریق بررسی دی.ان.آ سرنوشت خاشقچی را مشخص کند.
دولت ترکیه همچنین برای بررسی موضوع ناپدید شدن جمال خاشقچی درخواست تشکیل گروه کاری مشترک را داده بود که سه روز پیش دو تیم از عربستان سعودی به شهر آنکارا و استانبول سفر کرده و با مقامات محلی ترک دیدار کردند.
روزنامه ینی شفق ترکیه امروز یکشنبه اعلام کرد که روز گذشته دو خودرو حامل 6 تبعه عربستان وارد ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول شدند و حضور آنها در روز تعطیل در داخل ساختمان کنسولگری بر ابهامات درباره سرنوشت خاشقچی افزود.
محمد الکاتبی سرکنسول عربستان سعودی روز گذشته در واکنش به ادعای قتل و دفن خاشقچی در ساختمان کنسولگری اعلام کرد که اجازه بررسی این موضوع توسط پلیس ترکیه از طرف دولت عربستان سعودی صادر نشده است.
روزنامه ینی شفق ترکیه همچنین نوشت: تمام ابهامات درباره سرنوشت خاشقچی در دو ساختمان کنسولگری و اقامتگاه سرکنسول در 300 متری همین ساختمان نهفته است ولی هنوز بازرسان فنی پلیس ترکیه نتوانسته اند این دو ساختمان را به صورت فنی بازرسی کنند.
به گزارش این رسانه، اخراج محمد الکاتبی سرکنسول عربستان سعودی در استانبول در دستور کار دولت ترکیه قرار دارد.
روزنامه ینی شفق در آخرین گزارش جامع خود درباره سرنوشت خاشقچی نوشت: خاشقجی وارد دفتر کنسول شده و پس از آن دو نفر از گروه ترور پشت سر او وارد دفتر شده و او را مورد ضرب و جرح قرار داده و به اتاقی دیگر برده اند.
به نوشته این روزنامه، خاشقجی سعی کرده که از خودش دفاع کند، اما گروه ترور به ضرب و جرح او ادامه داده و سپس او را بیهوش کرده و پس از آن بدن او را در اتاق سوم در کنسولگری با اره قطعه قطعه کرده اند.
این روزنامه همچنین مدعی شده است که نیرو‌های امنیتی ترکیه معتقدند بخشی از جسد خاشقچی در باغچه کنسولگری دفن شده است و به همین علت تقاضای بازرسی فنی و اجازه حفاری را به دولت عربستان ارائه داده اند.
روزنامه ینی شفق این مطالب را جزئیات نوار صوتی ای اعلام کرد که از طریق ساعت مچی اپل او ضبط شده و از طریق آن به گوشی آیفون او که در بیرون ساختمان و در دست نامزد وی بوده، منتقل شده است.
برخی منابع رسانه ای غیرترک با تایید وجود چنین سندی، اعلام کردند که این سند صوتی از طریق شنود توسط دستگاه امنیتی و اطلاعاتی ترکیه به دست آمده و دولت آنکارا برای جلوگیری از تبعات شنود غیرقانونی، از علنی کردن آن خودداری می کند.
روزنامه 'صباح' ترکیه نیز با اشاره به ضبط صدا و اتفاقات رخ داده برای این روزنامه نگار ناپدید شده در ساعت هوشمند اپل وی نوشت: صداهای ضبط شده، احتمال مرگ او را بیشتر کرده است.
روزنامه صباح همچنین اعلام کرد که خاشقچی پیش از ورود به کنسولگری ساعت اپل خود را روشن کرده و در حالت ضبط گذاشته و تلفن همراه آیفون وی نیز در دست نامزدش که در مقابل کنسولگری منتظر او بوده، قرار داشته و همه صداهای ساعات اولیه ناپدید شدن او ضبط شده و صدای ضبط شده به اپلیکیشن سرویس ذخیره اطلاعات اپل منتقل شده و در دسترس پلیس و سازمان امنیت ترکیه قرار دارد.
خاشقچی 59 ساله، بعد از انتخاب بن سلمان به عنوان ولیعهد عربستان، این کشور را ترک کرده و به آمریکا رفته بود و در روزهای اخیر قصد ازدواج با یک زن تبعه ترکیه را داشت و برای طی کردن مراحل ثبت ازدواج خود اوایل ماه جاری میلادی مجبور به مراجعه به کنسولگری عربستان در استانبول شد و دیگر خارج نشد.
به رغم تلاش قضایی، اطلاعاتی و پلیسی دولت ترکیه و ادعای بدون سند رسانه های خبری به نقل از منابع ناشناس، هنوز وضعیت خاشقچی نامشخص است.
دولت ترکیه که بررسی وضعیت او را در اولویت کاری قرار داده، نتیجه آخرین بررسی های خود را به شکل رسمی اعلام نکرده است و مقامات این کشور روش محتاطانه ای را در اظهار نظر در باره وضعیت خاشقچی در پیش گرفته اند.
هنوز از سرنوشت دقیق خاشقچی که از روز دوم اکتبر(10 مهرماه) به محل ساختمان کنسولگری عربستان در شهر استانبول مراجعه کرده و ناپدید شده، خبر دقیقی در دست نیست، ولی منابع غیررسمی پلیس به رسانه ها گفته اند که اسناد و شواهد نشان می دهد که او از ساختمان کنسولگری خارج نشده است.
رسانه های ترکیه، قتل در ساختمان کنسولگری، ربایش و قتل در محلی دیگر و نیز ربایش و زنده بودن خاشقچی را سه گزینه محتمل در مورد او اعلام می کنند.
همزمان با تلاش عوامل پلیسی، هفته پیش دادستانی کل استانبول تحقیقات قضایی را درباره پرونده خاشقچی را آغاز کرد و به رغم تلاش قضایی، اطلاعاتی و پلیسی دولت ترکیه و ادعای بدون سند رسانه های خبری به نقل از منابع ناشناس، هنوز وضعیت خاشقچی نامشخص است.
ترامپ رییس جمهوری آمریکا درباره ناپدید شدن خاشقچی در استانبول سه روز پیش مدعی شد که ماموران و بازپرس های آمریکایی در این باره با ترکیه همکاری می کنند، ولی رسانه های ترکیه به نقل از یک مقام دولت آنکارا این ادعای ترامپ را دروغ خواندند.
'رجب طیب اردوغان' رییس جمهوری ترکیه نیز سه روز پیش بار دیگر با تاکید بر ضرورت تعیین سرنوشت خاشقچی روزنامه نگار ناپدید شده در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول گفت: همه ابعاد حادثه ناپدید شدن خاشقچی را بررسی کرده ایم چرا این رویداد در کشور ما رخ داده و هرگز در خصوص وضعیت این روزنامه نگار عربستانی سکوت نخواهیم کرد.
وی افزود: بلافاصله پس از شنیدن خبر ناپدید شدن خاشقچی، به وزارت خارجه، وزارت دادگستری و سازمان اطلاعات دستورات لازم برای پیگیری این حادثه را دادم، به طوری که همه اقدامات ضروری از جمله ورود و خروج ها به ترکیه توسط ماموران امنیت و اطلاعات تحت کنترل شدید قرار گرفت و همچنان تا روشن شدن وضعیت این روزنامه نگار عربستانی، عملیات امنیتی و اطلاعاتی ما ادامه دارد.
رییس جمهوری ترکیه تاکید کرد: ساختمان کنسولگری عربستان مورد بازرسی ماموران امنیتی اطلاعاتی ما قرار گرفت و با قاطعیت اعلام می کنم که تلاش عوامل پیگیر این حادثه از جمله مقامات وزارت خارجه، وزارت دادگستری و مقامات اطلاعاتی همچنان ادامه دارد و اکنون نمی توانم بر اساس اطلاعات و احتمالات دریافتی، ارزیابی خاصی را بیان کنم اما در خصوص وضعیت خاشقچی نگرانی هایی داریم.
پلیس ترکیه تصاویر و ویدئوی ورود و ترددهای مشکوک 15 دیپلمات سعودی به استانبول را که به ادعای رسانه‌های ترکیه تیم ترور خاشقچی بودند، منتشر کرد.
همچنین رسانه های ترکیه اسامی 15 تبعه عربستان را که در پرونده ناپدید شدن خاشقچی روزنامه نگار عربستانی متهم هستند، منتشر کردند.
رسانه های خبری ترکیه 'الطبیقی' و 'البستانی' دو نفر از این افراد را ماموران رده بالای امنیتی و از نزدیکان بن سلمان عنوان کرده اند.
خاشقچی روزنامه نگار مشهور عربستانی که از اعضای انجمن رسانه های ترک عرب بوده است، از 12 روز پیش و از زمان مراجعه به ساختمان سرکنسولگری عربستان در شهر استانبول ناپدید شد.
برخی منابع غیررسمی خبری مدعی قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود توسط ماموران سرویس امنیتی سعودی پس از شکنجه در کنسولگری عربستان شده اند.
بر اساس شایعه منتشر شده، خاشقچی توسط 15 ماموری که در روز و ساعت حضور او در کنسولگری، از عربستان به استانبول آمده بودند، به قتل رسیده است و قاتلان نیز به کشور خود باز گشته اند.
خاشقچی در مقالاتی که در روزنامه واشنگتن پست نوشته بود، از جنگ عربستان در یمن، بحران اقتصادی با کانادا و دستگیری مدافعان حقوق زنان در عربستان انتقاد کرده بود.
خاورم/1905**1144