پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

ترامپ و روزی 15 ادعای غلط در 2018

روزنامه «واشنگتن پُست» که در واکنش به دروغ‌های مستمر رئیس‌جمهور آمریکا صفحه ویژه‌ای با همین موضوع ایجاد کرده، در گزارش پایان سال 2018 خود خبر داد که او در این سال به طور متوسط روزانه 15 ادعای نادرست مطرح کرده است.

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  فارس، در حالی که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در پیام به مناسبت سال نو به مردم وعده یک سال عالی داده ( + )، روزنامه «واشنگتن پُست» خبر داده که او سال گذشته میلادی را در حالی به پایان رسانده که در آن هر روز 15 ادعای نادرست مطرح کرده است.

«واشنگتن پُست» بعد از آغاز ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در واکنش به ادعاهای نادرست و دروغ‌گویی‌های مکرر او در مسائل داخلی و خارجی بارها در صفحه ویژه خود با عنوان «ارزیابی‌کننده حقیقت» (Fact Checker) به شفاف‌سازی درباره این ادعاها و دروغ‌ها پردخته است.

در تازه‌ترین گزارش این روزنامه آمریکایی آمده است: «یک سال فریبکاری بی‌سابقه: ترامپ سال 2018 به طور متوسط در هر روز، 15 ادعای غلط مطرح کرده است».

طبق تحقیق روزنامه واشنگتن پُست، دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا سال 2018 هزاران اظهارنظر غلط انجام داده و به طور متوسط هر روز 15 ادعا نادرست انجام داده است. بنا بر این گزارش، رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای سال 2018 کارش را با 1989 ادعای غلط آغاز کرد و به تدریج تا پایان سال روند ادعاهای نادرستش ادامه یافته است.

واشنگتن پست گزارش داد که ترامپ سال 2018 را با مجموعه‌ای از توئیت‌های «گمراه‌کننده» و «غلط» درباره «هیلاری کلینتون»، ایران، و روزنامه «نیویورک تایمز» آغاز کرد و این توئیت‌ها از جمله 5600 دروغ‌، ادعای نادرست و مغایر با حقیقت او در کل سال هستند.

طبق تحقیق این روزنامه، قیاس سال‌های 2017 و 2018 نشان می‌دهد که ترامپ در سال گذشته تقریبا سه برابر بیشتر از سال قبل از آن دروغ گفته و ادعاهای غلط مطرح کرده است.

واشنگتن پست خبر داده که با احتساب آخرین روز سال ۲۰۱۸، ترامپ در کل دوران ریاست جمهوری خود تا به حال 7600 اظهارنظر نادرست یا گمراه‌کننده کرده است.

در این گزارش به نظرسنجی ماه دسامبر (آخرین ماه میلادی) واشنگتن پست هم اشاره شده که در آن آمده است، کمتر از 30 درصد از آمریکایی‌ها به اظهارات و سخنان ترامپ باور دارند و آنها را قبول می‌کنند.

طبق این نظرسنجی، از هر 10 آمریکایی کمتر از سه نفر بیانیه‌ها و اظهارات ترامپ در مسائلی از قبیل مهاجرت، دیوار مرزی و تحقیقات درباره ادعای دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و تبانی کارزار انتخاباتی او با مسکو را باور کرده‌اند.

واشنگتن پست در گزارش تحقیقی خود خبر داده که ترامپ در ابتدای سال 2018 همانند سال قبل از آن ماهانه بین 200 تا 250 ادعای نادرست مطرح کرده اما در ماه ژوئن و آغاز فعالیت او برای کارزار انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره این رقم به 500 ادعای نادرست افزایش یافته است.