کارشناس آمریکایی مسائل ژئوپلیتیک معتقد است دلیل دشمنی آمریکا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این است که این گروه نظامی مانعی در برابر هژمونی آمریکا در منطقه است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

در پی دلایل اصلی پشت پرده تخاصم آمریکا علیه سپاه پاسداران، «آنتونی کارتالوچی» محقق مسائل ژئوپلیتیک در بانکوک معتقد است تضعیف سپاه پاسداران به آمریکا اجازه می دهد تا برنامه های خود را در منطقه به پیش ببرد.

دولت ترامپ روز جمعه پاره ای از تحریم های جدید را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به عنوان سازمانی قدرتمند به لحاظ امنیتی و نظامی اعلام کرد که در حقیقت نقشی کلیدی در اثرگذاری ایران در منطقه بر عهده دارد. این تحریم ها در حقیقت بخشی از دستور کار گسترده تر دولت ترامپ برای تنگ تر کردن عرصه بر ایران که به ادعای آمریکا حامی تروریسم در خاورمیانه به شمار می رود به حساب می آید.

متن کامل این مصاحبه در ادامه آمده است:

*علیرغم تایید پایبندی ایران به برجام، دولت آمریکا فشارهای خود بر ایران را به بهانه ها و اتهامات واهی حفظ کرده است. هدف واقعی آمریکا چیست؟

سیاستمداران آمریکایی از زمان رخ دادن کودتای 1953 (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) در تهران همواره به دنبال کنترل ایران و تحرکات سیاسی این کشور بوده اند. از آن زمان، آمریکا همواره به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم تلاش کرده تا از طریق ابزارهای اقتصادی، دیپلماتیک، نظامی و دیگر ابزارها، نظم سیاسی فائق بر ایران را زیر سوال برده و مورد براندازی قرار دهد.

برجام تنها آخرین تکرار این فرآیند است که در آن، سیاستمداران آمریکایی از سال 2009 توطئه چیدند تا «پیشنهادی فوق العاده» به ایران ارائه دهند و بعد ادعا کنند که ایران به تعهدات خود عمل نکرده است تا این کار زمینه ای شود برای توجیه کردن مواجهه اقتصادی و نظامی مستقیم تر با ایران.

«نهاد بروکینگز» به عنوان یکی از اتاق های فکر آمریکا با انتشار مطلبی با عنوان «راه دستیابی به ایران چیست؟ گزینه هایی برای استراتژی جدید آمریکا در برابر ایران»، به صراحت اشاره می کند که استقبال جامعه جهانی از تجاوز نظامی آمریکا علیه ایران بسیار ضعیف بوده و حمایت چندانی از آن نمی شود. سیاستمداران بروکینگز در این مطلب اشاره کردند که احتمالا حمایت بیشتر از تجاوز آمریکا به ایران از این راه حاصل خواهد شد که آمریکا در ظاهر (برای بهبود روابط با ایران) تلاش کند اما از رسیدن به توافق دیپلماتیک با ایران باز بماند. واضح است که آمریکا این کار را از طریق برجام انجام داد.

به عبارت دیگر، توافق ایران همواره به این معنا بوده که کارشکنی از سوی آمریکا در آن اجتناب ناپذیر بوده است - هیچ یک از عملکردهای ایران نمی تواند توقعات آمریکا از ایران در قبال برجام را برآورده کرده و منافع واشنگتن را تامین کند. این کار همواره به معنای مکانیسمی برای ایجاد تحریک و توجیه جنگ بوده است و نه به دست آوردن صلح.

*چرا دولت آمریکا سعی در هدف گرفتن سپاه پاسداران و نیروهای نظامی نخبه ایران دارد؟

نیروهای سپاه پاسداران در حقیقت همان نیروهای نظامی نخبه ایران هستند و به همین خاطر مورد هدف (آمریکا) قرار گرفته شده اند. آمریکا شناسایی می کند، مورد هدف قرار می دهد، و با قدرت نابود می کند، نهادهای مختلف را در میان ملت های خارجی متحد میکند تا از این طریق قدرت و تاثیر خود را در کشور مورد هدف به نمایش بگذارد. در ایران، در بین دیگر نهادها، سپاه به عنوان هدفی ویژه برای آمریکا به حساب می آید.

سپاه خود را به عنوان یک نیروی موثر هم در ایران و هم در خارج از مرزهای این کشور به خصوص در برابر گروه های تروریستی نیابتی که آمریکا از آنها در داخل ایران و به منظور هدف قرار دادن مردم ایران و همچنین در سوریه، جایی که ایرانیان در حال مبارزه با شبه نظامیان مورد حمایت کشورهای خارجی هستند، استفاده می کند.

سپاه پاسداران یک مرکز بسیار بزرگ قدرت ژئوپلیتیکی را در خاورمیانه و آسیای میانه نمایندگی می کند که هم علیه منافع آمریکا کار می کند و هم در برابر خشونت های نیابتی آمریکا دفاع می کند.

همانطور که امپراطورها در سراسر تاریخ عمل کرده اند، آمریکا نیز به سادگی برای رفع موانع موجود بر سر راه هژمونی خود در خاورمیانه تلاش می کند. سپاه پاسداران بزرگترین مانع (بر سر راه آمریکا) است. هدف قرار دادن و تضعیف سپاه نه تنها به آمریکا اجازه خواهد داد تا سیاست های منطقه ای خود را دنبال کند، بلکه ایران را نیز در برابر براندازی های حاصل از حمایت های آمریکا آسیب پذیر خواهد کرد.

خبرگزاری مهر ، گروه بین الملل - پیمان یزدانی