دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه حدود 30 هزار واحد مسکونی براثر زلزله در استان کرمانشاه خسارت دیده است، گفت: با احتساب نیاز هر واحد به 300 میلیون ریال در مجموع 10هزار میلیارد ریال برای بازسازی این واحدها لازم است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

 محسن رضائی دوشنبه شب در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه با تسلیت به مردم استان کرمانشاه افزود که حامل سلام آیت الله شاهرودی و اعضای مجمع به مردم استان هستم و علام می کنم که مجمع برای کمک به مردم استان آمادگی کامل دارد.
او زلزله کرمانشاه را فاجعه بزرگی دانست و گفت: فارغ از فوت عزیزان در این حادثه که غم بزرگی است آوارگی و سرگردانی مردم و خساراتی که به سکونتگاه ها و شغل آنها وارد شده که بسیار غمبار است.
وی تاکید کرد که گزارشی خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم کنیم و با اجازه معظم له از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی خسارات وارد شده و اعتبارات مورد نیاز مناطق زلزله زده را تامین کنیم.
وی همچنین پیشنهاد داد ردیف بودجه ای برای بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یابد.

**امنیت در مناطق زلزله زده برقرار است
محمد حسین ذوالفقاری معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور نیز در این جلسه با بیان اینکه گزارش ناامنی بعد از وقوع زلزله نداشتیم، گفت: امنیت مرزها، عمومی و امنیت کامل منطقه برقرار است.
وی اظهار کرد: در مجموع نیروهای نظامی، انتظامی و بسیج در تامین امنیت و توزیع اقلام کمک می کنند.

**تخریب 100 درصدی برخی از روستاها
نماینده بنیاد مسکن در جلسه ستاد بحران استان کرمانشاه نیز با اشاره به اینکه برخی از روستاها به صورت 100 درصد تخریب شده است، گفت: بعد از انجام اقدامات امداد و نجات، بنیاد مسکن آواربرداری و بازسازی را شروع می کند.
به گفته او، 16دستگاه لودر و 32 دستگاه کمپرسی در روستاها برای آواربرداری مستقر شده است.
او برآورد بنیاد مسکن از خسارات ناشی از زلزله را 12هزار واحد مسکونی تخریبی و 15هزار واحد مسکونی نیاز به تعمیر دانست و گفت برای بازسازی نیاز به تامین منابع است.