محسن غرویان با اشاره به گفت و گوی امشب روحانی با مردم ، گفت: انتظار می رود که آقای رئیس جمهور حول سه محور پشت پرده ها، سیاست خارجی و انسجام درونی حرف های قابل توجهی بزنند.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از نامه نیوز: حسن روحانی رئیس جمهور امشب در حالی مقابل دوربین تلویزیون قرار گرفته و با مردم سخن می گوید که در هفته های گذشته شاهد انتقادات بسیاری از سکوت او بودیم. حال که وی قصد شکستن سکوت را دارد انتظار می رود که حرف های خاص و مهمی برای زدن داشته باشد به خصوص اینکه خودش نیز در نامه ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس وعده در جلسه سوال از رئیس جمهور حقایق را بگوید. بسیاری از فعالان سیاسی در هر دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا اظهارات امشب روحانی را در اقناع افکار عمومی و بازگرداندن آرامش به جامعه موثر می دانند. تحلیل گران بر این باورند که بیان پشت پرده ها و حرف های جنجالی در مورد چرایی بروز وضعیت موجود می تواند تا حدی از التهاب موجود بکاهد. در مقابل انتظار می رود که تکرار رویه چند مصاحبه اخیر رئیس جمهور و بیان اظهارات تکراری و کلی موجب افزایش نارضایتی و بی اعتمادی شود. حجت الاسلام محسن غرویان فعال سیاسی اصولگرا معتقد است که روحانی باید شفاف و صریح با مردم سخن بگوید زیرا در غیر این صورت به بی اعتمادی مردم نسبت به دولت دامن خواهد زد.

 
 
وی با اشاره به اینکه «توجه و تاکید آقای روحانی بر سه نکته می تواند مفید و موثر باشد» گفت: « به نظر من محور نخست در اظهارات امشب آقای رئیس جمهور باید بیان موانع اجرای سیاست ها، افکار وایده های دولت باشد. باید برای مردم به صورت شفاف بگویند که چه نهادهای موازی در کار دولت دخالت می کنند یا افراطیون چه موانعی در برابر دولت ایجاد می کنند. باید بگویند که  فضاسازی های مخالفان دولت از طرف کدام سازمان ها، نهادها و کانون های قدرت موازی حمایت می شود. باید به ادعای برخی افراطیون در مورد وجود یک نوعی دولت در دولتی پاسخ دهند.»
 
این مدرس حوزه علمیه قم افزود: « انتظار می رود که محور دوم حرف های رئیس جمهور در گفت و گوی امشب مسایل دیپلماسی و بین المللی باشد. ما اکنون تحت فشار بین المللی  به ویژه از سوی ترامپ و امریکا قرار گرفته ایم. کشورهای منطقه ای همپیمان امریکا نیز به او کمک می کنند لذا لازم است که رئیس جمهور  برای مردم کاملا توضیح دهید که بسیاری از مشکلات اقتصادی موجود به خاطر سیاست های افراطی است که برخی در کشور دنبال می کنند. روحانی به صحبت و گفت و گو یعنی مذاکره پایاپای معتقد هستند. امام خمینی گفته بودند تا وقتی رابطه ما با آمریکا گرگ و میش است، مذاکره نمی کنیم اما ما می توانیم مذاکره کنیم بدون اینکه روابط ما گرگ و میش باشد. نیاز امروز جامعه این است که با شرق و غرب عالم ارتباط داشته باشم. البته ارتباط پایاپای.»
 
غرویان در توضیح سومین محور مورد نظر خود گفت: « اتحاد و انسجام ملی دیگر موضوعی است که باید مورد تاکید قرار بگیدر و این هم با حرف درست نمی شود. لازم است آزادی هایی برای افراد محبوب مردم که سرمایه های نظام هستند اما در حصر و محدودیت قرار گرفته اند؛ تامین کرد. این گونه اقدامات باعث نزدیک شدن دل های مردم به یکدیگر می شود وگرنه این آتش نفاق، دشمنی، کینه وعناد همچنان باقی می ماند و در این صورت نمی توانیم به وحدت و انسجام درونی برسیم.»
 
وی در پیش بینی اینکه میزان صراحت و شفافیت در اظهارات امشب روحانی چقدر است، گفت: « با توجه به نامه ای که روحانی خطاب به رئیس مجلس نوشت و گفت که حقایق را می گوید، انتظار می رود که اظهارات قابل توجهی داشته باشند. به هرحال  تصمیم با خود ایشان است که چند پرده را بالا زده و چقدر از مسائل پشت پرده را برای مدرم بگویند. به نظر من روحانی باید مطمئن باشد که اکثریتی که به او رای داده همچنان حامی او است و نیازی به محافظه کاری و ملاحظه کاری ندارد. مردم آماده حمایت و پشتیبانی از رئیس جمهور هستند».
 
غرویان در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این پیامد محافظه کاری و کلی گویی در اظهارات امشب روحانی چیست؟ گفت: « پیامد کلی گویی و اظهارات محافظه کارانه این است که مردم مایوس تر می شوند. حتما یاس و ناامیدی موجود در جامعه بیشتر شده و تبع آن اعتماد به دولت کم می شود.»