لندن – ایرنا - «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان اینکه این سازمان از زمان برگزاری آخرین نشست مجمع عمومی، پایبندی ایران به تعهداتش در چارچوب برجام را مورد بررسی و نظارت قرار داده، تائید کرد که تهران به اجرای تعهدات پایبند بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش ایرنا، آمانو این سخنان را روز دوشنبه در اولین روز آغاز به کار شصت و دومین نشست مجمع عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان داشت و افزود: این مهم است که ایران به اجرای کامل تعهداتش در این رابطه ادامه دهد.
وی هفته گذشته نیز خطاب به شورای حکام اعلام کرد که ایران به تعهدات خود بر اساس برجام متعهد بوده است. آمانو گفت:آژانس به‌راستی آزمایی و عدم انحراف مواد هسته‌ای اظهارشده توسط ایران تحت موافقت‌نامه پادمان، ادامه می‌دهد.
این اظهارنظر درادامه تائید رسمی آژانس در 30 اوت سال جاری (8 شهریور) انجام می‌پذیرد.گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دوازدهمین بار از زمان اجرای برجام و برای دومین بار پس از خروج آمریکا از این توافق، تائید می‌کند که اقدامات و فعالیت‌های هسته‌ای ایران کاملاً منطبق با این توافق بین‌المللی است.
هم زمان، علی‌اکبر صالحی، معاون رئیس‌جمهوری ایران ورئیس سازمان انرژی اتمی نیز برای شرکت در نشست مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی به وین سفر کرده است.
وی امروز درحاشیه این نشست با «الکسی لیخاچف» رئیس انرژی اتمی روسیه (روس اتم) دیدار و گفتگو کرد.
دراین دیدار صالحی از همکاری‌های رو به گسترش هسته‌ای صلح ‌آمیز میان دو کشور قدردانی نمود. وی در این ملاقات، به علاقه‌مندی سازمان انرژی اتمی ایران به همکاری‌های علمی، تحقیقاتی و توسعه ای در زمینهٔ انرژی هسته‌ای و کاربردهای صلح ‌آمیز آن در حوزه‌های مختلف اشاره کرد که با استقبال طرف روسی مواجه شد.
نشست مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که بزرگ‌ترین نشست این سازمان در طول سال است به موضوعات کلی، تصویب بودجه و برنامه آینده بر اساس نظر و پیشنهاد شورای حکام رسیدگی می‌کند. این نشست تا روز جمعه ادامه خواهد داشت.
اروپام ** ه ن **1590