حجم بدهی‌های خارجی ایران در هفت ماه نخست امسال نسبت به ابتدای سال با حدود ۱۰.۷ درصد کاهش روبرو بوده است.

پایگاه خبری تحلیلی مثلث آنلاین:

به گزارش مثلث آنلاین به نقل از  صدا و سیما، بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی میزان بدهی خارجی ایران در پایان مهرماه بر اساس سررسید اولیه بدهی‌ها 10 هزار و 093 میلیون دلار است که 6 هزار و 895 میلیون دلار آن، بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و 3 هزار و 198 میلیون دلار از این میزان بدهی‌های کوتاه مدت است .

این تعهدات بالفعل ایران بر مبنای یورو نیز رقمی بالغ بر 8 هزار و 765 میلیون یورو محاسبه شده که 5 هزار و 987 میلیون یورو از این میزان حجم بدهی‌های میان‌مدت و بلندمدت و 2 هزار و 777 میلیون یورو حجم بدهی‌های کوتاه‌مدت است .

حجم بدهی‌های ایران در پایان شهریور 10 هزار و 317 میلیون دلار بوده که در پایان مهرماه با افت مواجه شده و به 10 هزار و 93 میلیون دلار رسیده است. این در حالی است که آمار بدهی‌های خارجی ایران در پایان ماه نخست امسال 11 هزار و 305 میلیون دلار بوده است که این آمار حکایت از کاهش حجم بدهی‌های خارجی ایران در 7 ماه نخست امسال دارد .

از سوی دیگر میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در پایان مهرماه امسال ۴۵۱۹.۲ هزار میلیارد ریال برآورد شده است که این رقم در مقایسه با مهر ماه 96 که ۳۵۸۶.۸ هزار میلیارد ریال بوده 26 درصد و در مقایسه با اسفند 96 که ۴۰۷۰.۱ هزار میلیارد ریال بوده معادل 11 درصد رشد داشته است .